Grafiti i drugi nepristojni crteži koji ukrašavaju zgrade u centralnom dijelu grada povremeno se pojavljuju na fasadama, ali vrlo brzo nestaju pod pritiskom mlaza vode.Još prije nekog vremena, Opština Stari grad zajedno sa Javnim komunalnim preduzećem “Gradska čistoća” pokrenula je obimnu inicijativu za uklanjanje grafita sa fasada. Prvi na listi bili su impozantni objekti starosti više decenija. Ipak, najizazovniji su grafiti u podzemnim prolazima u centru grada, predstavljajući radnicima najveći izazov.
“Naša opština obiluje prelijepim zgradama, stoga je od suštinskog značaja da privedemo kraju uređenje fasada objekata koji predstavljaju kulturno-istorijsku baštinu naše opštine, Beograda i cjelokupne zemlje. Želimo da Stari grad povrati svoj prepoznatljivi sjaj i ljepotu”, izjavio je Radoslav Marjanović, predsjednik Gradske opštine Stari grad, naglašavajući da proces uklanjanja grafita ne samo da doprinosi estetskom uređenju zgrada, već i čini svakodnevni život na opštini Stari grad organizovanijim.Na Starom Gradu se redovno sprovodi proces uklanjanja grafita pomoću specijalnih hemijskih sredstava. Nakon nanošenja ovih sredstava, pristupa se pranju toplom vodom pod visokim pritiskom, obično nakon dvadesetak minuta. Ako je potrebno, postupak se može ponoviti dva do tri puta, s obzirom da su neki beogradski grafiti prilično stari.
Radnici „Čistoće“ cijeli postupak sprovode po standardima koji se primjenjuje i u drugim evropskim prestolnicama, specijalnim hemijskim sredstvima za uklanjanje grafita, a istovremeno sa čišćenjem grafita očišćena fasada se premazuje takozvanom anti-grafit bojom, što sprečava novo pisanje grafita. Uobičajeno, crtanje grafita je zakonom zabranjeno,a novčane kazne su jako velike.Naime osobe koje to čine i budu uhvaćene „crno na bijelo“mogu biti kažnjene novčanim iznosom od 5.000 do čak 20.000 dinara.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here