Tokom nedavnog razgovora sa nutricionistom Marijom Stanišić, ona nas je prosvetlila o pravom značaju jaja i žumanca u celini. Kako se približavaju uskršnje svečanosti, ne čudi što je potrošnja jaja u porastu. Tradicija kucanja jajima oduševljava, posebno djecu, ali podrazumijeva i konzumaciju ovih jaja.

Marija Stanišić je u intervjuu za Informer.rs iznela pronicljive detalje o pravim zdravstvenim prednostima jaja i istakla ključna razmatranja. Stanišić je istakao da jaja imaju najveću biološku vrednost od svih prirodnih izvora hrane. Ovi izvori nutrijenata ne samo da nude izuzetnu ishranu, već se mogu pohvaliti i niskim brojem kalorija, sa samo 150 kalorija na 100 g. Osim toga, jaja pružaju otprilike 13 g proteina i 10 g masti, što ih čini zdravom opcijom.

Vrijedi napomenuti da jaja sadrže vrlo malo ugljikohidrata. Jaja su nažalost dobila negativnu reputaciju u domenu ishrane. Ipak, osobe koje su dobrog zdravlja mogu bezbedno da konzumiraju dva cijela jajeta i do 8 bjelanaca dnevno. Održavanje odgovarajuće ravnoteže između unosa masti i proteina tokom dana je ključno. Idealnu količinu jaja za konzumiranje treba odrediti na osnovu individualnih potreba, kalorijskog unosa i ličnih zdravstvenih ciljeva.

Pravilna ishrana igra ključnu ulogu u postizanju ovih ciljeva. Osim toga, treba uzeti u obzir nutritivnu vrijednost žumanjaka. Marija predstavlja rješenje o preovlađujućem problemu da li treba ili ne uključiti žumanca u prehranu, jer se često doživljavaju kao štetni i obeshrabreni. U našoj sadašnjoj eri izobilja informacija, višak znanja rezultirao je stanjem dvosmislenosti u pogledu toga šta je zaista korisno za naše zdravlje iu kojim količinama.

Subjektivnost pojma “zdrav” je neosporna, jer se razlikuje od pojedinca do pojedinca. Iako je istina da žumanca sadrže holesterol, ključno je razlikovati ovu vrstu holesterola od drugih masti. Marija tvrdi da bi pripisivanje godina lošeg izbora ishrane samo žumanjcima bilo preterano pojednostavljenje. Žumance, vitalna komponenta jajeta, može se identificirati kao žuti, kružni dio koji se nalazi unutar bjelanjka. Ima bogatstvo esencijalnih nutrijenata, uključujući proteine, masti, vitamine i minerale.

Blastodisk, mala bijela tačka koja se nalazi iza žumanca, označava početak razvoja pilića ako dođe do oplodnje. Žumance, glavni sastojak jajeta i bogat izvor hranljivih materija, obezbeđuje esencijalne supstance neophodne za održavanje i obnavljanje telesnih tkiva. Među ovim nutrijentima su proteini koji su ključni za rast i popravljanje tkiva.

Žumanjci sadrže značajnu količinu i zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, koje su ključne za promicanje zdravlja mozga i podržavanje pravilne funkcije živaca. Ove masti igraju vitalnu ulogu u održavanju metaboličkih funkcija, zahvaljujući obilju esencijalnih nutrijenata i vitamina poput A, D, E i B kompleksa. Osim toga, žumanca su bogat izvor važnih minerala kao što su gvožđe, cink, selen i fosfor, koji doprinose jakim kostima, snažnom imunološkom sistemu i optimalnim funkcijama organizma.

  • U kulinarskom smislu, žumanca se široko koriste u raznim jelima, uključujući kolače, umake, majoneze i još mnogo toga, dajući sočnost i glatku konzistenciju peciva i deserta. Da bi se produžio rok trajanja žumanjaka, mogu se konzervirati solju ili šećerom. Nadalje, prehrambena industrija u velikoj mjeri uključuje žumance u niz proizvoda, od tjestenine i kolača do sladoleda i drugih ukusnih poslastica.

U domenu zdravlja i sigurnosti, mora se uzeti u obzir nivo holesterola koji se nalazi u žumancima. Savjetuje se da se osobe s visokim kolesterolom suzdrže od prekomjerne konzumacije jaja. Nadalje, jaja imaju potencijal da sadrže bakterije salmoneloze, naglašavajući važnost pravilnog skladištenja i metoda kuhanja za sprječavanje infekcije. Prilikom odabira jaja, ključno je dati prednost njihovoj svježini.

  • Prilikom odabira jaja preporučljivo je odabrati jaja koja imaju neprekinutu ljusku i čvrst izgled. Jaja koja su svježa obično imaju žumanca koja su gusto zbijena. Da bi se zadržala njihova svježina, preporučuje se čuvanje jaja u hladnjaku i konzumiranje u periodu od 3-5 sedmica od datuma pakovanja. Zanimljivo je napomenuti da boja žumanca može varirati u zavisnosti od ishrane kokoši. Kokoši koje konzumiraju hranu bogatu karotenoidima, kao što je povrće koje sadrži beta-karoten, proizvodit će žumance koje su živahne narandže. Žumanjci ne samo da služe kao bitna komponenta dobro zaokružene prehrane, već imaju i značajnu ulogu u pripremi brojnih slatkih deserta u kojima se uživa širom svijeta.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here