– Za danas jedna jako zanimljiva tema i savjet, kako možete da se borite protiv neugodnih bradavica na rukama i tijelu. Mnogi odmah traže pomoć kod doktora, međutim, nekada se prvo treba obratiti prirodi, pa tek onda ići doktoru za kožu…

Narodni travar Momčilo Antonijević otkriva da jabuka slatkarica ima dugu povijest u tradicionalnoj medicini, gdje se koristila za liječenje raznih zdravstvenih tegoba.

Osim toga, postoji vjerovanje da jabuka kremšnita ima sposobnost zaštite od udara groma. Ako želite napraviti ljekovitu mast, pomiješajte 300 grama zrele jabuke i 150 grama domaće masti. Za početak, temeljito očistite masnoću ispiranjem u devet odvojenih voda. Zatim pomiješajte jabuku, vrhnje i očišćenu masnoću te smjesu prokuhajte. Nakon što prokuha, smjesu prebacite u staklenku i ostavite da odstoji najmanje 24 sata prije prve upotrebe. Za dulje čuvanje, melem čuvajte u hladnjaku. Prilikom nanošenja melema, počnite nježnim čišćenjem zahvaćenog područja kože blagim sapunom i mlakom vodom.

Za početak pažljivo namažite tanki sloj masti. Ovaj postupak treba provoditi dva puta dnevno tijekom jednog mjeseca. Čuvarkuća sadrži brojne korisne sastojke poput jabučne i mravlje kiseline, soli, voska, šećera, minerala, te tinkture koja može poslužiti kao homeopatski lijek za ublažavanje problema s grlom. U biti, ovaj melem, koji preporučuju domaćice, obećava u rješavanju raznih kožnih problema, uključujući upalne akne, hiperpigmentacije, staračke pjege, trudničke pjege, čireve i bradavice.

Momčil Antonijević, novinar i narodni travar, objašnjava da se Čuvarkuća poštuje kao biljka koja se povezuje s bogom Perunom, koji utjelovljuje i grom i koprivu. Vjeruje se da postavljanje ovih biljaka na krovove naših domova može zaštititi od bijesa munje, budući da se na njih gleda kao na “srodnike” same munje. Nadam se da će svako domaćinstvo imati ovu izuzetnu biljku. Prema narodnom vjerovanju, Čuvarkuća se, uz koprivu, smatra biljkom vezanom uz boga Peruna, simbolizirajući moćnog gromovnika. Tradicija kaže da se postavljanjem ovih biljaka na krov može zaštititi kuća od udara groma, jer se smatraju srodnim munjama.

Ovu spoznaju iznio je u Jutarnjem programu Momčilo Antonijević, novinar i narodni travar. “Snaga bilja”, kako je opisao Momčilo Antonijević, posjeduje izuzetnu otpornost na uništenje, osim ako se ne izloži prekomjernoj vodi. Antonijević ističe da je ova biljka sukulent, što znači da sadrži znatnu količinu vode i prilagodila se da je učinkovito zadržava. Zbog toga se ova tvar koristi isključivo u svježem obliku u prirodnoj medicini, točnije u području fitoterapije, jer se ne može sušiti. Da bi se taj izazov prevladao, Antonijević predlaže čuvanje u medu. Ova metoda konzerviranja pokazala se vrlo korisnom za kućanstva zbog bogatog sadržaja vitamina u biljci. Biljka čuvar kuće ima brojne korisne osobine.

Može se pohvaliti obiljem vitalnih hranjivih tvari, uključujući vitamin A i vitamin C. Štoviše, pruža divan okus koji se pripisuje prisutnosti jabučne mravlje kiseline. Biljka je također prirodno slatka, što rezultira ugodnom teksturom za žvakanje. S fitoterapeutske perspektive, jabuka kremšnita ističe se svojim fitoencidima, koji pokazuju snažna antiseptička svojstva i bore se protiv bakterija. Ovo pojašnjava trajni običaj davanja male količine njegovog soka osobama koje pate od uveitisa, jer se pokazalo da je to blagotvorno sredstvo. Jabuka, prema travarima, posjeduje izvanredna antiseptička svojstva, što je čini vrijednim lijekom za respiratorne i probavne smetnje.

Mješavina komorača i meda pokazala se osobito blagotvornom za osobe koje se bore s bronhitisom. Nadalje, ovaj lijek se često preporučuje osobama koje pate od čira na želucu ili dvanaesniku. Nije neuobičajeno da pojedinci pogrešno poistovjećuju sedum s alojom, tvrdeći da dijele ista ljekovita svojstva. Usporedba koja je napravljena je, međutim, netočna. Aloja, koja pripada obitelji ljiljana i potječe iz Afrike, često se pogrešno identificira kao kaktus. Među raznim vrstama aloe, Aloe arborensens i Aloe vera su posebno korisne. Vrijedno je napomenuti da se u medicinske svrhe koriste samo biljke koje su prešle granicu od dvije godine.

Antonijević naglašava da proces izvlačenja ljekovitih svojstava iz aloje uključuje nježno uklanjanje jednog ili više listova, nježno čišćenje vlažnom krpom i ostavljanje nekoliko dana na hladnom i tamnom mjestu, najbolje u hladnjaku. Ovakav postupak je neophodan zbog nepokolebljive odlučnosti lista i matične biljke da se pomlade i vrate u prvobitno stanje. Dr. Filatov iz Rusije potvrdio je široku prisutnost ovih biogenih stimulatora, što ne samo da omogućuje korištenje aloe u terapiji kože, već iu liječenju čira na želucu i dvanaesniku.

  • Iako aloja može poslužiti kao zamjena za krem ​​jabuku u kombinaciji s medom, valja napomenuti da ima gorak okus i blagi laksativni učinak, što je čini manje ugodnom za konzumaciju. Uz masti i čajeve, Čuvarkuča je i melem za njegu kože. Travari visoko cijene komorač zbog njegove sposobnosti borbe protiv herpesa, što ga čini učinkovitim antivirusnim sredstvom. Kako bi se povećala njegova učinkovitost protiv virusa herpesa, komorač je stručno pomiješan s matičnjakom, koji je priznat kao vrhunska biljka za ovu specifičnu svrhu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here