Jaja, omiljena osnovna namirnica u ljudskoj ishrani, su nevjerovatno raznovrsna iu njima se široko uživa. Mogu se pripremati na različite načine kao što su kuhani, kajgani ili uklopljeni u mnoštvo jela.

 

 

 

 

 

 

Često se koriste u pečenju, dodajući bogatstvo kolačima i tijestu. U azijskoj kuhinji jaja se vešto kombinuju sa pirinčem, a neke kulture ih čak i kisele. Ne samo da su jaja fantastičan izvor proteina, već obezbeđuju i vredne hranljive materije i zdrav holesterol. Važno je biti oprezan pri rukovanju jajima, kao i sa svakom drugom hranom, zbog opasnosti od kvarenja. Procjena svježine jaja može biti izazovna, jer se pojedinci obično oslanjaju na svoje čulo mirisa i okusa kako bi utvrdili jesu li još uvijek pogodna za konzumaciju. Odavno se savjetovalo da jaja ne smiju emitovati sumporni miris, jer to ukazuje da više nisu sigurna za jelo.

 

 

 

 

 

 

Međutim, postoje slučajevi u kojima jaje koje se pokvarilo može proći neotkriveno, što može uzrokovati štetu ako se konzumira. Srećom, postoje vizualni znakovi koji mogu pomoći u određivanju svježine i kvalitete kokošijeg jajeta, posebno kada nema prisutnog mirisa sumpora i postoji sumnja u njegovo stanje. Prema američkom ministarstvu, ključno je pažljivo ispitati boju i konzistenciju i bjelanjaka i žumanjaka.

 

 

 

 

 

 

 

Ako žumance ima ružičastu nijansu ili ima abnormalan bijeli ili smeđi sloj, to je pokazatelj da jaje nije prikladno za konzumaciju. Osim toga, ako bjelanjak ima tekuću ili mutnu konzistenciju, to je pokazatelj da jaje više nije pogodno za konzumaciju i da ga treba baciti. Također je važno procijeniti kvalitet ljuske, jer ljuska koja se prelako lomi ukazuje na to da je jaje loše kvalitete i može predstavljati potencijalne zdravstvene rizike.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here