Srčani udari mogu se klasificirati u dvije različite kategorije. Prvu kategoriju karakterizira postupni početak, tijekom kojeg pojedinci mogu osjetiti različite simptome tijekom nekoliko dana. Suprotno tome, druga kategorija, koja je značajno teža, očituje se naglo, često unutar nekoliko sekundi do minute.
Ako se nađete sami i pokazujete znakove srčanog udara, nužno je odmah potražiti pomoć od nekoga u vašoj blizini kako biste bili sigurni da ćete dobiti brzu liječničku pomoć u najbližoj zdravstvenoj ustanovi. U slučajevima kada postoji neizvjesnost u pogledu toga radi li se doista o srčanom udaru, preporučljivo je odmah kontaktirati hitnu pomoć, a ne oklijevati. Studije pokazuju da starije odrasle osobe i žene često odgađaju traženje pomoći zbog raznih razloga, kao što su nemogućnost prepoznavanja simptoma, brkanje pokazatelja srčanog udara (poput bolova u trbuhu ili ramenima) s onima nepovezanih stanja i nevoljkost nametanja članovima obitelji.
- Praćenje simptoma koji se mogu manifestirati već mjesec dana prije srčanog udara od iznimne je važnosti. Kod žena se neobjašnjiv umor često pojavljuje kao značajan znak upozorenja na nadolazeći srčani udar. Ovaj osjećaj iscrpljenosti često se pogoršava tijekom dana, čineći čak i jednostavne zadatke poput tuširanja ili pospremanja kreveta sve većim izazovom. Osim toga, nelagoda u trbuhu je čest simptom koji je često popraćen osjećajem mučnine, nadutosti ili plinova.
Prije pojave srčanog udara, pojedinci često doživljavaju sporadične epizode boli. Za muškarce je ključno da ozbiljno shvate bol u prsima, jer ona služi kao značajan rani znak upozorenja. Suprotno tome, ovaj se simptom pojavljuje u samo 30% žena. Nelagoda može biti prolazna ili trajna i može se osjetiti u različitim područjima, uključujući lijevu ruku, čeljust, vrat, ramena i trbuh. Nesanica se može manifestirati kroz poteškoće s uspavljivanjem, ranim buđenjem i smanjenom kvalitetom sna. Ovi simptomi povezani su s povećanom ranjivošću na kardiovaskularne bolesti i cerebrovaskularne događaje.
- Nadalje, pojedinci se mogu susresti s ozbiljnom tjeskobom i stalnim izostancima s posla, a žene su posebno osjetljive na ovaj problem. Osjećaj nedostatka zraka ili neadekvatan dotok zraka može stvoriti dojam nedovoljnog disanja, što potencijalno može dovesti do vrtoglavice. Ovaj specifični simptom, koji može utjecati na oba spola, često se pojavljuje čak šest mjeseci prije srčanog udara. Gubitak kose prevladavajući je simptom koji uglavnom pogađa muškarce starije od 50 godina, iako su i žene u opasnosti od ovog stanja. Kada se suoče s brzim ili nepravilnim otkucajima srca, pojedinci – osobito žene – često osjećaju paniku i tjeskobu.
Vrtoglavica i duboki umor mogu nastati zbog nepravilnog srčanog udara koji traje između jedne i dvije minute. Rani pokazatelj srčanog udara može se manifestirati kao abnormalno ili pretjerano znojenje, koje se može pojaviti u bilo kojem trenutku. Ovo stanje uglavnom pogađa žene i povremeno se može pogrešno identificirati kao simptomi menopauze, nalik valovima vrućine ili noćnom znojenju.
Simptomi slični onima kod gripe, uključujući ljepljivu kožu i znojenje, nastavljaju se bez obzira na temperaturu okoline ili razine fizičkog napora. Iako se određeni simptomi srčanog udara ponekad mogu smanjiti, najčešći pokazatelji ostaju dosljedni.
Prsa mogu biti podvrgnuta dugotrajnoj ili nagloj nelagodi, koja je obilježena osjećajem stezanja, punoće i neugodnog pritiska koji može trajati nekoliko minuta.
Ova bol, koja može varirati od oštre do tupe, pokazuje varijabilnost u intenzitetu i trajanju, s mogućnošću širenja u različite dijelove tijela. Može biti prolazno ili trajati nekoliko sati. Neugoda i bol mogu se manifestirati na više mjesta, uključujući čeljust, lijevu stranu, ruke, leđa, vrat i trbuh, osobito unutar područja koje se naziva “žlica”.
Uobičajeni simptomi uključuju bol u prsima, otežano disanje i osjećaj nedostatka zraka. Dodatni znakovi kao što su hladan znoj, mučnina, povraćanje, bljedilo i opća slabost mogu značiti bolno stanje i fizičku krhkost. Otkucaji srca mogu eskalirati do čak 150 otkucaja u minuti. Iznenadna nemogućnost pokretanja jednog ili više udova, bilo ruke ili noge, često se opaža kao simptom. Štoviše, nagla pojava nesvjestice ili intenzivne glavobolje može biti prilično zabrinjavajuća.
Ukoliko ste osoba sa srčanim bolestima , a osjetite jaku bol u predjelu grudnog koša , potražite liječničku pomoć ako bol traje duže od dva minuta. Naime , i osobe koje imaju anginu pektoris također treba da se obrate liječniku , ukoliko bol traje duže od 10 minuta.