Krpelji imaju sposobnost ostati na tijelu dulje vrijeme prije nego što se počnu bušiti ispod kože. Obično ciljaju vlažna područja, kao što su trbuh, prepone, pazuh ili vrat prekriven dlakama.
Zbog toga se toplo savjetuje odmah se istuširati i očistiti kosu po povratku s avanture na otvorenom. Ako slučajno otkrijete da vam se krpelj već uvukao u kožu, možete ga pokušati izvaditi pincetom. Ključno je da znate ispravnu tehniku hvatanja i uklanjanja krpelja kako biste izbjegli ostavljanje dijelova tijela.
Ako niste sigurni u svoje sposobnosti, preporuča se potražiti pomoć liječnika. Ako tražite prirodan način uklanjanja krpelja, postoji tradicionalni lijek koji bi mogao poslužiti. Nanošenjem soli izravno na mjesto ugriza, a zatim ga prekrivanjem vatom ili gazom, možete stvoriti okruženje neugodno za krpelja.
Ovaj nedostatak zraka i iritacija uzrokovana solju mogu potaknuti krpelja da se odvoji nakon otprilike 20 minuta. Uz sol, alkohol može poslužiti kao učinkovit lijek. Uzmite vatu ili gazu i natopite je alkoholom. Nježnim, kružnim pokretima u smjeru suprotnom od kazaljke na satu nanesite na zahvaćeno područje.
Toplina i iritacija izazvana alkoholom mogu natjerati krpelja da se izbaci. Ako nema medicinskog alkohola, kao zamjena može poslužiti rakija. Ključno je suzdržati se od nanošenja ulja na mjesto krpelja, jer to može dovesti do toga da se krpelj dublje ubuši u kožu.
BONUS
Krpelji se mogu otkriti na lišću i granama grmlja, kao i na niskom raslinju koje doseže maksimalnu visinu od jednog metra. Obično se nalaze u gustim šikarama i pretežno nastanjuju prizemlje šuma.
Primarni izvor zaraze krpelja javlja se tijekom njihovog hranjenja šumskim životinjama i glodavcima. Osim toga, ako krpelji dođu u kontakt s ljudima u njihovom prirodnom staništu, mogu prenijeti infekcije svojim ugrizima. Pojedinci koji se često bave aktivnostima ili zanimanjima koja uključuju provođenje vremena u prirodnim okruženjima u kojima se krpelji uobičajeno nalaze, poput šumara, šumskih radnika, vojnika, planinara, lovaca, planinara, turista i drugih, smatraju se dijelom visoke rizična skupina koja je osjetljiva na izlaganje krpeljima.
Provedbom dolje navedenih mjera, mogućnost zaraze zaraznim bolestima koje šire krpelji može se učinkovito smanjiti. Za zaštitu od krpelja savjetuje se pridržavanje sljedećih preporučenih mjera osobne zaštite: Nosite prikladnu odjeću i obuću kada izlazite u prirodno okruženje, pazite da su vam ruke i noge pokrivene, a cipele zatvorene.
Preporučljivo je izbjegavati nošenje tamne odjeće jer su na takvoj odjeći krpelji manje vidljivi. Osim toga, treba izbjegavati materijale poput vune i flanela, jer krpelji imaju veću tendenciju da se zakače za te tkanine.
Molimo vas da se tijekom hodanja pridržavate označenih staza. Preporučljivo je suzdržati se od puzanja kroz raslinje, izležavanja na terenu i ostavljanja odjevnih predmeta na grmlju ili tlu. Za odvraćanje krpelja savjetuje se nanošenje repelenata na izložene dijelove tijela i eventualno na odjeću. Važno je slijediti upute proizvođača i pogledati smjernice proizvoda za pravilnu uporabu.
Prilikom ponovnog ulaska u civilizaciju nužno je promijeniti odjeću i temeljito pregledati cijelo tijelo. Upotrijebite ogledalo ili zatražite pomoć druge osobe da pregleda ta teško dostupna područja. Tipično, postoji dovoljno vremena za dovršetak ovog zadatka, jer krpeljima obično treba nekoliko sati da dođu do prikladnog mjesta na tijelu domaćina za ugriz. Nakon boravka na otvorenom, važno je temeljito pregledati kožu i odjeću ima li krpelja i odmah ih ukloniti.
Obratite posebnu pozornost na dijelove tijela s osjetljivom kožom, kao što su iza uha, potiljak, prepone, dojke, pazusi, područje iza koljena i pupak. Djeca, budući da su niža i sklonija igri na travnatim površinama, često imaju krpelja na glavi ili gornjem dijelu tijela. Kako bi se rizik sveo na najmanju moguću mjeru, preporučljivo je tuširati se nakon povratka iz prirode.