Oglasi - Advertisement

Jeste li upoznati s kukcima koji se obično nazivaju “ušicama”? Kaže se da ova stvorenja imaju sposobnost ući u vaše uši dok spavate i probiti se do vašeg mozga. Takve su priče često koristile majke i bake kao sredstvo za zastrašivanje djece, bez potpunog razumijevanja potencijalnog psihološkog učinka.

Ali ima li istine u tim pričama? Napadaju li nam ti insekti doista noću uši ili je to samo mit?

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima stručnjaka iz “EKO END Dezinsekcije Deratizacije”, ova tvrdnja je potpuno neutemeljena. Dok određene gliste posjeduju kliješta koja im omogućuju da se pričvrste, njihov je utjecaj na ljude jedva primjetan.

Zabluda proizlazi iz engleskog izraza za ove insekte – “earwig”, koji označava “stvorenje iz uha”. Međutim, ova oznaka ne aludira na njihovu sposobnost da borave u ušima, već na njihovu fizičku sličnost – njihova stražnja krila, koja zapanjujuće podsjećaju na ljudske uši kada su ispružena.

Što su zapravo lišajevi ili lišajevi? Ovi krilati kukci, poznati kao hoolages, lako se prepoznaju po njihovim modificiranim trbušnim kliještima.

Ove kliješta posjeduju i mužjaci i ženke, iako se razlikuju po veličini. Koriste ih u razne svrhe, uključujući obranu, hvatanje plijena, sklapanje krila i tijekom procesa parenja. Stjenice su, s druge strane, plosnati, izduženi i vitki kukci veličine od 4 do 50 mm, ponekad čak i do 80 mm. Imaju dobro razvijena osjetila dodira i mirisa, neprestano pomiču svoje antene kako bi istražili okolinu. Dok su im prednja krila kratka, stražnja su im lepezasta i uvučena ispod prednjih krila. Neke vrste stjenica su bez krila. Njihova se boja obično sastoji od nijansi smeđe, crne, narančasto-smeđe i krem ​​boje, s varijacijama koje se mogu naći diljem svijeta, isključujući polarne regije, a prvenstveno u tropskim područjima. Europski mali žohar preferira staništa kao što su hrpe izmeta i smeća.

Većina crva drvenarica je svejedi, jedu i biljne i životinjske ostatke. Određene vrste love čak i male beskralježnjake, što ih čini korisnima za usjeve jer pomažu eliminirati štetnike poput gusjenica iz određenih vrsta moljaca. Kako se ti insekti uspijevaju infiltrirati u kuće i što ih privlači? Stjenice, insekti koji su aktivni noću, nastanjuju različita skrivena mjesta, uključujući pukotine i tlo. Tijekom dana traže utočište u mračnim i vlažnim okruženjima, poput vrtova i voćnjaka.

Ova neuhvatljiva stvorenja često se mogu otkriti ispod lišća, kamenja i raspadajuće kore, kao i na voću poput grožđa, jabuka i krušaka. Njihov ulazak u domove potaknut je težnjom za hranom i boljim životnim uvjetima, što ih čini uobičajenom smetnjom u kućanstvima u određenim regijama. Obično se infiltriraju u stanove ili u potrazi za skloništem ili nenamjerno kroz otvoren prozor.

Osim toga, mogu se nenamjerno unijeti u domove putem voća, povrća ili rublja osušenog na zraku. Kad uđu unutra, obično se skupljaju u područjima sklonim vlazi, poput kuhinja i kupaonica, iako se mogu naći i u drugim prostorijama. Ako se želite zaštititi od herpesa, ključno je ukloniti njihova potencijalna skrovišta.

  • Odvojite vrijeme da temeljito pregledate sve mračne i vlažne prostore u vašem domu gdje bi mogli potražiti utočište tijekom dana. Osim toga, ključno je održavati čistoću i suhoću okolnog vanjskog prostora uklanjanjem kamenja ili ostataka drveća. Ako dođe do zaraze, dezinsekcija je najučinkovitija i najučinkovitija metoda rješavanja.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here