Oglasi - Advertisement

Prema stručnjacima na području  najnovijih istraživanja spavanja, osobe se mogu podijeliti u dvije kategorije: one koji ustaju odmah nakon što čuju alarm i one koji odluče odgoditi buđenje barem jednom prije ustajanja iz kreveta. Isti ti znanstvenici tvrde da pritiskanje gumba za odgodu može imati negativan utjecaj na tijelo i njegove obrasce spavanja.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Journal of Sleep Research nedavno je objavio dvije nove studije usredotočene na čin odgode alarma. Od 1.732 sudionika, većina od 69 posto priznala je da povremeno odgađa ili postavlja više alarma za jutro. Oni koji su odgodili alarm iskusili su uobičajene simptome poput jutarnje letargije i smanjenja ukupnog vremena spavanja. Prema članku GoodHouseKeepinga, manja studija koja je uključivala samo 32 osobe nije otkrila definitivan utjecaj drijemanja na čimbenike kao što su ukupna kvaliteta sna, raspoloženje i jutarnja pospanost.

 

 

 

 

 

 

Opće je prihvaćena činjenica da pritiskanje gumba za odgodu alarma može rezultirati fenomenom koji se naziva inercija spavanja. Ovaj izraz se koristi za opisivanje osjećaja zamagljenosti, zbunjenosti i pospanosti koji neki pojedinci doživljavaju nakon što izađu iz dubokog sna. Prema Raju Dasgupti, glavnom medicinskom savjetniku za Sleepopolis, rezultati istraživanja ograničene skupine pojedinaca koji nisu izjavili da su iskusili inerciju sna nakon jutarnjeg drijemanja ne mogu se generalizirati na opću populaciju zbog male veličine uzorka. Stoga se ne može donijeti konačan zaključak o učincima drijemanja na pojedince. Prema savjetima stručnjaka, preporuča se da pri noćnoj promjeni sata ne treba samo priznati promjenu i prilagoditi svoj raspored prema tome. Umjesto toga, trebali bismo uzeti u obzir vrijeme koje bismo obično ustali da se sat nije promijenio i prilagoditi svoje rasporede u skladu s tim. Osim toga, objavili su još nekoliko prijedloga koji mogu pomoći u postizanju mirnog sna.

 

 

 

 

 

 

Održavajte dosljednu rutinu spavanja i buđenja pridržavajući se utvrđenog rasporeda i za odlazak u krevet i za buđenje. To podrazumijeva slijeđenje iste rutine svaki dan u tjednu, bez odstupanja. Za promicanje zdravih navika spavanja, preporučuje se suzdržati se od izlaganja umjetnom svjetlu najmanje jedan sat prije odlaska na spavanje. Prije odlaska na spavanje preporuča se suzdržati se od konzumiranja alkohola, obilnih obroka i kofeina. Te tvari mogu ometati san na različite načine i spriječiti osobu da dobije miran san. Prije odlaska na spavanje može biti korisno sudjelovati u umirujućim i nestimulirajućim aktivnostima. To šalje signal mozgu da je vrijeme za opuštanje i pripremu za odmor.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here