Rak je bolest koja se može uspješno liječiti ako se na vrijeme identificira. Stoga medicinski stručnjaci preporučuju pravovremene zdravstvene procjene.

Dr. Debora Li obavještava Metro da su rak gušterače, jajnika i debelog crijeva među najčešćim vrstama koje predstavljaju izazove u pogledu dijagnoze.

  • Prema riječima liječnika, vjeruje se da sve tri vrste raka postoje mnogo godina prije njihove dijagnoze, često uzrokujući malo ili nimalo simptoma; kada se simptomi pojave, mogu biti zasjenjeni drugim stanjima. Ključno je povećati svijest o ovim vrstama raka i osigurati da pojedinci budu oprezni u prepoznavanju znakova i simptoma, potičući ih da se što prije posavjetuju sa svojim liječnikom opće prakse.

Među svim vrstama raka, rak gušterače predstavlja značajne izazove u dijagnozi, često se identificira tek kada je bolest napredovala do uznapredovale faze koja nije prikladna za liječenje. Tek jedan posto osoba kojima je dijagnosticiran rak gušterače preživi desetljeće. Uz to, rak gušterače pokazuje najnižu stopu petogodišnjeg preživljavanja među 22 najčešća oblika raka.

Prema dr. Liju, smatra se da se rak gušterače obično razvija u gušterači tijekom razdoblja od 10 do 20 godina prije otkrivanja. U vrijeme postavljanja dijagnoze, 80% pacijenata je u uznapredovalom stadiju.

Dr. Li objašnjava da je gušterača smještena visoko u stražnjem dijelu želuca, što često rezultira blagim simptomima koji se mogu pogrešno pripisati drugim bolestima, uključujući refluks kiseline, bolest žučnog mjehura ili peptičke čireve.

Simptomi

* Bezbolna, progresivna žutica koju karakterizira žutilo kože i bjeloočnica, popraćeno blijedom stolicom i tamnom mokraćom * neobjašnjiv gubitak težine * smanjen apetit * mučnina i povraćanje * promjene u crijevnim navikama, uključujući proljev ili zatvor * letargija i umor * bol u trbuhu * probavne smetnje.

Čimbenici rizika

Rak gušterače pretežno pogađa osobe u dobi od 65 godina i starije, dok je rijedak u onih ispod 40 godina; međutim, može se manifestirati u bilo kojoj dobi. Pušenje je uzrok 22% slučajeva raka gušterače. Dodatni čimbenici rizika su konzumacija alkohola, pretilost i nedovoljna tjelesna aktivnost. Učestalost ovog raka također je povećana među pojedincima koji su bili podvrgnuti prethodnom liječenju raka. Značajno povećanje rizika uočeno je kod onih s jednim ili dva bliska srodnika s dijagnosticiranom bolešću. Nadalje, češći je kod osoba koje posjeduju gen BRCA2 i onih s Lynchovim sindromom. Kronični pankreatitis i infekcija hepatitisom B također su povezani s većom pojavnošću raka gušterače.

Dijabetes nedavnog početka

Dr. Debora snažno savjetuje pojedincima koji osjete bilo koji od gore navedenih simptoma da se obrate svom liječniku primarne zdravstvene zaštite.

Vjerojatnost razvoja raka gušterače mala je za većinu pojedinaca; međutim, rano otkrivanje značajno povećava izglede za preživljavanje. Iako trenutačno ne postoji program probira za rak gušterače, osobe s visokim rizikom mogu imati priliku sudjelovati u Europskom registru za nasljedni pankreatitis i rak gušterače.
Maligna neoplazma jajnika

Problem je u tome što samo 20% žena dobije ranu dijagnozu raka jajnika, posebno u stadijima 1 i 2. Ova vrsta raka često se identificira u uznapredovalom stadiju, nakon što je već metastazirao, zbog nejasnih i nespecifičnih priroda njegovih simptoma, koji se često pogrešno pripisuju drugim stanjima. S obzirom na prostranost zdjelice i trbušne šupljine, tumor mora doseći znatnu veličinu prije nego što pokaže dovoljno simptoma da žena prepozna da nešto nije u redu. Stoga je važno da žene budu svjesne simptoma. “Budite oprezni i obratite se liječniku čim posumnjate da nešto nije u redu”, savjetuje liječnik.

Simptomi

* Nadutost u trbuhu * brz početak osjećaja sitosti nakon obroka * povećana učestalost mokrenja (posljedica pritiska u mjehuru) * nelagoda u području abdomena i/ili zdjelice * osjećaj punoće u trbuhu * oticanje abdomena * neopisivo smanjenje težine * umor * nelagoda u lumbalnom dijelu * poteškoće s pražnjenjem crijeva * vaginalno krvarenje – krvarenje koje se javlja nakon menopauze * atipični vaginalni iscjedak * dispareunija.

Čimbenici povezani s rizikom:

Tipična dob za dijagnozu raka jajnika je 63 godine, a pojave su neuobičajene prije 40. godine. Čimbenici kao što su prekomjerna tjelesna težina ili pretilost, rani početak menstruacije, kasni prestanak menstruacije i prisutnost endometrioze vrijedni su pažnje.

Naslijeđene genetske sklonosti

Žene su suočene s povećanim rizikom od razvoja raka jajnika ili dojke ako imaju majku ili sestru kojoj je prethodno dijagnosticirano bilo koje od ovih stanja. U takvim slučajevima, preporučljivo je da se te žene posavjetuju sa svojim liječnikom opće prakse, jer se mogu kvalificirati za genetski probir raka i testiranje na genske mutacije, uključujući BRCA1 i BRCA2. Ako rezultati budu pozitivni, dobit će smjernice o mjerama za smanjenje rizika od raka jajnika i dojke, što može uključivati ​​mogućnost podvrgavanja kirurškim zahvatima uklanjanja jajnika i dojki prije pojave bilo koje zloćudne bolesti, ako odluče nastaviti ovaj postupak.

Ako osjetite bilo koji od navedenih simptoma, dr. Deborah savjetuje da se obratite svom liječniku opće prakse. Alternativno, možete posjetiti kliniku za seksualno zdravlje.

  • Dok većina pojedinaca neće razviti rak jajnika, mudro je podvrgnuti se temeljitim pregledima kako bi se povećala vjerojatnost ranog otkrivanja ozbiljnih stanja kao što je rak jajnika. Petogodišnja stopa preživljenja za stadij 1 raka jajnika iznosi 89%, dok se ta brojka značajno smanjuje na 20% za stadij 4.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here