Tijekom emitiranja uživo popularnog reality programa “Elita” voditeljica Ana Radulović izazvala je brigu među gledateljima. Objavom na društvenim mrežama otkrila je da se posljednja četiri tjedna bori sa zdravstvenim problemom.

 

 

 

 

koja se očituje kao ukočenost na određenoj strani lica i gubitak pokretljivosti odabranih mišića lica. Ova nesretna nevolja nastala je nakon jedne impulzivne akcije. Spikerka je u razgovoru za Blic otkrila da posljednjih mjesec dana ima zdravstvenih problema, iako je prvobitno oklevala da o tome govori. Kao privremeno rješenje, počela je prati kosu ledenom vodom, zbog čega su joj se mišići lica ukočili. Nažalost, problem se nastavio, što je dovelo do opuštene lijeve strane lica i djelomičnog zatvaranja oka. Ako slučajno niste upoznati s ovom tematikom, ključno je priznati da je privremena slabost mišića lica posljedica oštećenja facijalnog živca.

 

 

 

 

 

 

Tipično, ovo stanje nastaje kao rezultat virusne infekcije u vrijeme kada je imunološki sustav oslabljen. Unatoč tome, bitno je razumjeti da u iznimno rijetkim slučajevima slabost mišića lica može potencijalno značiti ozbiljniju temeljnu bolest, uključujući tumor na mozgu, moždani udar, lajmsku bolest ili multiplu sklerozu. Dr. Aleksandar Stojanov objašnjava da je tipično trajanje simptoma povezanih s ovim stanjem od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, a često nestaju sami od sebe. Međutim, ključno je potražiti procjenu neurologa kako bi se utvrdilo jesu li potrebni daljnji dijagnostički testovi i uspostavio odgovarajući tretman. U svakodnevnom razgovoru neformalno nazvan “facialis”, utjecaj vremenskih uvjeta i propuha na ovo stanje nije znanstveno potvrđen, ali se često smatra potencijalnim faktorom.

 

 

 

 

Rješavanje ovog problema moguće je u značajnoj mjeri, ali razlikovanje predinferne i centralne pareze, kao u Aninom slučaju, od iznimne je važnosti. Fizijatar ima ključnu ulogu u tom procesu, a najvažnije je uspostaviti povjerenje. Terapijski pristupi obuhvaćaju različite metode kao što su vježbe, stabilna galvanizacija i elektrostimulacija elektrostimulacijom. Dodatni tretmani, prvenstveno za perifernu parezu, uključuju akupunkturu, masažu lica, žvakanje žvakaćih guma, toplinsku terapiju lampom i injekcije vitamina.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here