Kada su u pratnji bebe, pokušaj prelaska linije u pošti pokazuje se kao izazovan zadatak, jer se i psi i deca tretiraju sa jednakom pažnjom, kaže Aleksandar, koji dalje govori o finansijskim zahtevima za podizanje deteta od rođenja do 21 godina. U Engleskoj, sve veći broj pojedinaca odustaje od roditeljstva, dajući prednost bezbrižnom načinu života bez odgovornosti i djece.
Nije neuobičajeno naići na pojedince koji preferiraju kućne ljubimce, posebno pse i mačke, i pokazuju veću naklonost prema životinjama nego prema djeci i bližnjima. U mom društvenom krugu, koji čine i prijatelji i kolege, preovladava trend pojedinaca koji nemaju nikakvu želju da imaju djecu. To je dovelo do primjetnog porasta egocentričnog ponašanja, jer je njihov primarni fokus na vlastitim potrebama i željama. Mnogi od njih odlučuju da se odreknu braka i žive samostalno, dajući prednost svojim ličnim navikama potrošnje. Oni ulaze u odnose sa individualističkim načinom razmišljanja, svaki doprinoseći svojim resursima, i nastavljaju partnerstvo samo dokle god služi njihovim interesima.
To uključuje zajedničko ulaganje u nekretnine, ali ako odnos postane neodrživ, oni ga brzo raskidaju. Aleksandar, engleski gastarbajter koji dokumentuje svoja iskustva u Engleskoj na Jutjubu, baca svetlo na pravu prirodu života u zemlji. On deli uvid u cenu života, kao i o jedinstvenim i nepoznatim običajima koji se razlikuju od naših u Srbiji. Mala djeca nisu posebno prihvaćena u Engleskoj, jer su troškovi njihovog odgajanja previsoki. Nakon što sam pročitao članak i sproveo dalje istraživanje, otkrio sam da troškovi vezani za jedno dijete, od rođenja do završetka fakulteta, prelaze 200.000 funti (otprilike 240.000 eura). Razmišljajući, došao sam do spoznaje da je ova situacija daleko od uobičajene; to je besmisleno i neistinito. Međutim, usred haosa, postoje neki pozitivni aspekti koji koriste djeci, kao što je dostupnost pristupačne dječje garderobe i opreme za bebe na mjestima kao što je Primark.
Osim toga, osnovni artikli poput adaptiranog mlijeka i pelena su nevjerovatno jeftini, s kutijom od 800 grama formule koja košta samo 10 funti, a pakiranjem od 90 pelena po cijeni od 3,5 funti. Ove pristupačne cijene su veoma povoljne. Međutim, postoje i nedostaci, posebno kada je u pitanju porodiljsko odsustvo. Nažalost, žene su plaćene samo 9 mjeseci tokom odsustva, a tokom prvih 6 sedmica primaju 90 posto pune plate, što predstavlja značajan problem. Za vrijeme trajanja preostale 33 sedmice, odobrava joj se sedmična naknada od 170 funti, što ukupno iznosi približno 650 funti mjesečno. Ovaj iznos je prilično skroman… Hajde da razmotrimo scenario gde žena zarađuje platu od 2.000 funti. U prvom mjesecu prima 1.800 funti. Međutim, ovim ženama postaje evidentno da se ne mogu izdržavati od tako ograničenih prihoda. Kao rezultat toga, donose odluku da se vrate na posao nakon samo 6 mjeseci, skraćujući porodiljsko odsustvo uprkos tome što imaju pravo na godinu ili dvije. Iako u ovom periodu neće dobiti nikakvu nadoknadu, čekaće ih posao, objasnio je Aleksandar.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here