Bolesti koje imaju zajedničke simptome, kao što su prehlada, gripa i povremeno upala pluća, preovlađuju u određenim godišnjim dobima. Međutim, identifikacija ovih bolesti je bila komplicirana pandemijom koronavirusa, jer se svi simptomi preklapaju.

 

 

 

 

 

 

 

Danas ćemo dati smjernice za razlikovanje upale pluća. Kada se pluća upale zbog mikroorganizama poput bakterija i gljivica, dolazi do upale pluća. Trajanje simptoma je ključni faktor razlikovanja između upale pluća i obične prehlade ili gripe. Za razliku od potonjeg, pneumoniji je potrebno duže vrijeme da se manifestira i može pokazati različite stupnjeve težine simptoma. Sve tri bolesti se manifestuju uočljivim kašljem, iako se stvaranje gnoja tokom iskašljavanja najčešće primećuje u slučajevima upale pluća. Pneumonija je također usko povezana s otežanim disanjem, često praćenom visokom temperaturom od 39° ili više.

 

 

 

 

 

 

 

Ključno je da nikada ne zanemarite uporni kašalj kao simptom i odmah potražite medicinsku pomoć. Pneumonija, nekada vrlo opasno stanje u drevnim vremenima, sada je znatno lakše izlečiti. Ipak, za osobe koje su starije životne dobi ili pate od kroničnih bolesti, i dalje se može pokazati fatalnim. Stoga je od najveće važnosti da oni koji su u visokorizičnoj kategoriji odmah potraže medicinsku pomoć. Kako bi pomogli vašem oporavku dok se vaš imunološki sistem bori protiv bolesti, ljekari će vam propisati različite lijekove. Odmor je od najveće važnosti, a upotreba antipiretika i ekspektoransa uvelike će ublažiti vaše simptome. Strpljenje i dovoljno odmora su često potrebni tokom dužeg vremenskog perioda.

 

 

 

 

 

 

 

 

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here