Seizmička aktivnost u Crnoj Gori, magnitude 5,4 stepena Rihterove skale, rezultirala je podrhtavanjem tla koje je odjeknulo ne samo na samoj teritoriji već iu susjednoj Srbiji, ali i Bosni i Hercegovini. Kako bismo dali prioritet sigurnosti i efikasno upravljali budućim pojavama takvih prirodnih katastrofa, mi implementiramo sveobuhvatnu regulativu koja navodi precizne procedure koje treba slijediti u slučaju zemljotresa. 

 

 

 

 

 

 

 

-Održavanje stanja mirne prisebnosti je od najveće važnosti u slučaju zemljotresa. Dopuštanje panici da zavlada može pogoršati situaciju i povećati vjerovatnoću pretrpljenja štete. Ključno je priznati da određeni zemljotresi mogu započeti početnim potresima, koji bi mogli biti praćeni snažnijim seizmičkim događajem.

-Održavanje pribranosti je ključno za izbjegavanje panike; imperativ je ostati pribran i pristupiti situaciji sa jasnim razmišljanjem. Iako je bitno izbjeći podleganje panici, jednako je važno pridržavati se datih uputa i provoditi potrebne sigurnosne mjere.

-Nije preporučljivo pokušavati trčati kada se dogodi potres, jer to može predstavljati značajne rizike. Umjesto toga, preporučuje se da date prioritet svojoj sigurnosti poduzimanjem mjera predostrožnosti na sigurnoj lokaciji.

-Da biste se zaštitili tokom zemljotresa, zauzmite niski položaj na podu, sklupčajte se i zaštitite glavu rukama. Ova mjera predostrožnosti minimizira šanse za štetu uzrokovanu krhotinama ili urušavanjem konstrukcije.

-Kako bi se spriječili dodatni rizici povezani s curenjem plina ili vode u slučaju potresa, ključno je da svaki član domaćinstva bude svjestan lokacije i pravilnog načina zatvaranja glavnih ventila za plin i vodu.

-Kako bi se osigurala pripravnost za hitne slučajeve, preporučljivo je imati zalihe osnovnih zaliha na raspolaganju, uključujući baterije, tranzistorske radio stanice, pribor za prvu pomoć i druge korisne predmete koji se mogu pokazati neprocjenjivim u kritičnim situacijama.

 

 

 

 

 

 

U slučaju da ste tokom zemljotresa u zatvorenom prostoru, važno je da se pridržavate sljedećih koraka:

 

Održavajte stanje mira i suzdržite se od podleganja panici. Umjesto da pokušavate pobjeći, zauzmite položaj na tlu i zaštitite glavu rukama.

U slučaju da se nađete u nižim dijelovima stambene zgrade, savjetuje se da izađete iz prostorija i distancirate se od svih objekata koji mogu predstavljati prijetnju. Pobrinite se da zaštitite glavu radi dodatne sigurnosti. S druge strane, ako ste slučajno na višim nivoima, potražite utočište u blizini zidova koji mogu izdržati teška opterećenja ili se sklonite ispod čvrstog stola. Unutrašnji ugao sobe je takođe pogodna opcija. Ne zaboravite da zaštitite glavu koristeći ruke kao štit.

U slučaju da ostanete zarobljeni pod ruševinama nakon potresa, važno je pridržavati se sljedećih uputa:

 

Da biste privukli pažnju spasilaca, pokušajte da udarite u neki predmet kako biste signalizirali pomoć.

 

 

 

 

 

Nakon potresa, ključno je pridržavati se sljedećih smjernica:

Prije izlaska iz sobe, pobrinite se da sakupite i ponesete najvažnije stvari. Na glavnim ventilima obavezno zatvorite dovod struje, plina i vode.

Dajući prioritet sigurnosti i sigurnosti, neophodno je posvetiti se pružanju pomoći žrtvama. Vjerujemo da će ovi sveobuhvatni prijedlozi omogućiti pojedincima da se efikasno zaštite i odgovore u slučaju zemljotresa, što će u konačnici dovesti do smanjenja vjerovatnoće štete i uništenja.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here