Većina ukradenih automobila proizvedena je od 2016. do 2019. godine, jer vozila stara između pet i sedam godina imaju značajnu privlačnost na tržištu polovnih.

 

carVertical, kompanija specijalizovana za obradu podataka o automobilima, sprovela je istraživanje koje otkriva da je skoro 50% BMW vozila navedenih na njihovoj platformi pretrpelo štetu. Osim toga, ova vozila su privukla pažnju lopova, čineći 17,7% svih prijavljenih incidenata. Tokom 2023. godine zabilježeno je nevjerovatnih 7,7 milijardi kilometara kao skupna kilometraža vozila koja su ispitana na ovoj platformi, što čini zapaženih 7,5 posto svih vozila. Prestižnu titulu najtraženijeg automobila 2023. godine trijumfalno je osvojio Volkswagen Golf, nadmašivši svog rivala, BMW serije 3.

 

 

 

 

 

Automobili koji su najčešće učestvovali u nesrećama.

CarVertical je identifikovao nevjerovatnih 1,78 miliona saobraćajnih nesreća u 2023. godini, što je premašilo broj iz prethodne godine za nevjerovatnih 1,4 miliona. Među ovim incidentima, automobil Lamborghini Huracan pretrpio je najveći finansijski gubitak, sa štetom od nevjerovatnih 250.000 eura.

U studiji, vozila su pretrpjela ukupnu štetu u vrijednosti većoj od 4,4 milijarde eura, koja je smanjena na 5,1 milijardu eura 2022. godine.

Kada je riječ o štetama zabilježenim na platformi, BMW prednjači sa nevjerovatnih 48,4 posto njihovih vozila sa evidencijom oštećenja. Slijede Audi (43,9 posto), Škoda (43,7 posto), Dacia (43,5 posto) i Lexus (42,4 posto). Podaci platforme otkrivaju da značajnih 39,3 posto polovnih vozila ima neki oblik oštećenja, što sugerira da je vjerovatnoća kupovine automobila sa upitnom istorijom značajno visoka.

 

 

 

 

 

 

Vozila koja su izazvala najveću pažnju lopova.

Zahvaljujući carVerticalu, prošle godine su identifikovani brojni ukradeni automobili. Međutim, vjerovatno je da je stvarni broj krađa u Evropi znatno veći, možda čak i stostruko, jer se ukradena vozila rijetko pojavljuju na tržištu polovnih. Umjesto toga, ovi automobili se obično rastavljaju, a njihovi dijelovi se ilegalno prodaju na crnom tržištu. Kada se analiziraju podaci o ukradenim vozilima, postaje evidentno da su automobili marke BMW glavna meta lopova, koji čine 17,7 posto svih provjerenih vozila. Slijede Mercedes-Benz modeli sa 15,3 posto i Audi sa 12 posto. Ova informacija služi kao podsjetnik vlasnicima luksuznih vozila da budu oprezni i oprezni. Slično tome, Ford i Volkswagen su također osigurali mjesta u prvih 5, sa tržišnim udjelima od 6,1 posto i 5,4 posto, respektivno. Značajan dio, tačnije 12,4 posto, ukradenih vozila čine automobili proizvedeni 2016. godine. Međutim, to ne znači da vlasnici starijih vozila mogu spustiti oprez, jer na meti su i lopovi. Studija je ispitala podatke iz ukupno 26 zemalja, uključujući Veliku Britaniju, SAD, Njemačku, Francusku, Španiju, Italiju, Belgiju, Mađarsku, Rumuniju, Litvaniju, Letoniju, Estoniju, Slovačku, Sloveniju, Hrvatsku, Ukrajinu, Češku, Poljsku, Bugarska, Srbija, Švedska, Švajcarska, Danska, Finska, Australija i Meksiko.

 

 

 

 

 

 

Podaci kompanije služe kao osnova za sve date informacije.
Brz upad kradljivaca automobila i provalnika u vozila može se olakšati korištenjem sistema bez ključa. Međutim, vrijedno je napomenuti da određeni ključevi automobila posjeduju prikrivene mjere zaštite za suzbijanje takvih nezakonitih aktivnosti. Pametni ključevi, takođe poznati kao sistemi bez ključa, postali su preovlađujuća karakteristika u savremenim vozilima. Jednostavno, u neposrednoj blizini ključa za daljinsko upravljanje, možete bez napora otključati i pokrenuti automobil. Ipak, pogodnost koju pruža ova funkcionalnost praćena je značajnim rizicima koji su prepoznati već otprilike 15 godina i na koje se i dalje skreće pažnja. Testovi koje je sproveo ADAC potvrdili su da se većina vozila opremljenih radio sistemima kao što su Keyless, Keyless Go ili Keyless Entry i danas može lako ukrasti. Odgovornost proizvođača automobila je da obezbede sigurne sisteme. Osiguravanje sigurnosti ovih sistema nije složen zadatak; postoje dvije jednostavne opcije koje treba razmotriti: Koristeći UWB tehnologiju, implementacija UWB čipova (Ultra Wide Band) omogućava mjerenje vremena prijenosa signala, što zauzvrat omogućava određivanje udaljenosti između automobila i radio ključa.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here