Rano otkrivanje stjenica i njihovo postupno uklanjanje ključno je zbog mogućih zdravstvenih problema koje mogu uzrokovati. Ovi uporni štetnici mogu preživjeti četiri do šest mjeseci bez hranjenja, što njihovo iskorjenjivanje čini izazovnim zadatkom. Važno je biti svjestan rizika od infekcije povezanog s infestacijom stjenicama.

Alergijske reakcije i mogućnost sekundarnih infekcija kože česte su posljedice ugriza stjenica. Iako su ti ugrizi općenito bezopasni, vrlo je nepoželjno imati zarazu u kući. Ključno je brzo iskorijeniti stjenice, jer ženke stjenica imaju sposobnost položiti do 500 jaja u roku od dva mjeseca. Ta se jaja obično izlegu unutar tjedan dana, što dovodi do brze i opsežne infestacije. Trenutačno se Francuska, posebice Pariz, bori sa značajnim problemom stjenica, s novim slučajevima ugriza koji se pojavljuju svakodnevno. Časopis “Mirror” izvijestio je da je Velika Britanija također zabrinuta jer 15 Eurostarovih vlakova svakodnevno putuje iz Pariza u London, što povećava percipirani rizik.

Iako su veliki gradovi domovi značajnog broja ljudi i naizgled su posvuda, postoje slučajevi kada se moraju suočiti s epidemijama. Još 2010. godine New York se morao suočiti s najezdom stjenica koje su se uspjele infiltrirati i u prostorije Googleovog sjedišta koje se nalazi u istom gradu. Ova dosadna stvorenja preferiraju toplija okruženja, što objašnjava zašto imaju tendenciju više rasti u zgradama i klimama s višim temperaturama.

Želite li ih identificirati? Obratite pozornost na ovih sedam pokazatelja:

Neobičan miris može poslužiti kao rani pokazatelj prisutnosti stjenica u spavaćoj sobi, čak i kada ne postoji jasno objašnjenje njegovog porijekla, poput hrpe neopranog rublja. Stjenice emitiraju feromone za uzbunu kada osjete opasnost, koji mogu proizvesti suptilan miris koji podsjeća na maline ili korijander. U ekstremnijim slučajevima, ovaj se miris može pomiješati s mirisom mrtvih kukaca i mješavinom ljuskica, što na kraju rezultira aromom poput hrđe.

Crveni ugrizi koji svrbe nakon buđenja mogu ukazivati ​​na prisutnost stjenica. Ova noćna stvorenja obično se hrane krvlju, ciljajući na područja poput ruku, šaka i nogu. Iako često grizu u skupinama, mogu se pojaviti i pojedinačni ugrizi. Iako su stjenice općenito bezopasne, osobe s alergijama mogu doživjeti ozbiljne otekline i trebaju razmisliti o traženju liječničke pomoći.

Otkrivanje jaja stjenica može biti prilično izazovno zbog njihove male veličine, koja mjeri samo 1 mm duljine. Međutim, mogu se prepoznati po sličnosti s malim zrncima riže, koja se obično nalaze na krevetu. Ova jaja imaju sposobnost prianjanja na različite površine, često se nalaze na šavovima i uglovima madraca ili skrivena iza uzglavlja.
Prema riječima stručnjaka, ljuske stjenica variraju u veličini tijekom životnih faza jer se višestruko “zalijepe”.

Ovi štetnici mogu se prepoznati po srednje žutim, prozirnim ljuskama, kao i po šavovima, naborima i pukotinama na madracima, zidovima i namještaju.
Prisutnost mrlja krvi može ukazivati ​​na prisutnost stjenica. Kada se ovi insekti hrane i iznenada stisnu tijekom spavanja, može doći do ispuštanja krvi ostavljajući za sobom tragove. Ako nema drugih očitih objašnjenja, ove oznake mogu biti dokaz zaraze stjenicama.

Izmet stjenica manifestira se kao mali, crni tragovi nalik vrhovima olovke, a mogu se naći na raznim površinama kao što su madraci, plahte, uzglavlja i zidovi. Ti su tragovi znatno manji od mrlja krvi, što ih čini težim za otkrivanje. Osim toga, ispuštaju suptilan miris koji podsjeća na hrđu, što rezultira neugodnim mirisom.
Krevetne stjenice, koje su dugačke oko 5 mm, mogu se naći kako vrebaju na raznim mjestima unutar kreveta. Uz određenu marljivost, ti se štetnici mogu identificirati i uspješno iskorijeniti.

Koji je najbolji način za njihovo uklanjanje?

Kako biste spriječili nakupljanje bakterija koje privlače stjenice, preporuča se temeljito pranje posteljine barem jednom tjedno. Idealna temperatura za pranje je 60 stupnjeva jer se na taj način učinkovito ubijaju bakterije. Za predmete koji se ne mogu prati, kao što su plišane igračke i cipele, stavljanje u sušilicu na 30 minuta pomoći će u uklanjanju potencijalnih stjenica.

Kako biste se riješili stjenica na madracu, izribajte površinu kako biste uklonili i stjenice i njihova jaja. Dodatno, izribajte krevet i okolicu. Nakon usisavanja, odmah vratite vrećicu usisavača, zatvorite je u plastičnu vrećicu i bacite je.

Za dodatnu zaštitu od stjenica prekrijte madrac i opruge priloženom tkaninom. Važno je napomenuti da stjenice mogu preživjeti i do godinu dana bez hrane, pa ih je preporučljivo ostaviti u priloženoj tkanini barem toliko vremena kako bi se osiguralo njihovo iskorijenjivanje. Ako su na madracu prisutne stjenice, najbolje ih je ukloniti i razmisliti o kupnji novog madraca. Ipak, ključno je prvo eliminirati stjenice iz cijelog životnog prostora prije nego što unesete novi madrac, jer se jednostavno mogu preseliti u novi.

Kako biste spriječili daljnje širenje stjenica u vašem kućanstvu, neophodno je jednom tjedno obaviti usisavanje. Obavezno temeljito usisajte sva područja sklona infestaciji stjenicama, uključujući podove, ispod jastuka na sofi i ispod kreveta.

Smanjite njihova potencijalna mjesta za skrivanje uklanjanjem nereda i temeljitim čišćenjem vašeg životnog prostora. Smanjivanjem nepotrebnih predmeta možete ograničiti broj mjesta na kojima se stjenice mogu skloniti. Upamtite, što više stvari imate, veća je mogućnost za ove štetočine da pronađu skrovište.
Kako bi se spriječila najezda stjenica, savjetuje se da stvari ne spremate u kartonske kutije. Ovi dosadni insekti posebno vole karton, pa ako dobijete predmet u kartonskoj kutiji, svakako ga izvadite iz kutije prije nego što ga unesete u svoj dom. Prilikom selidbe preporučljivo je odmah raspakirati i zbrinuti kartonske kutije. Umjesto korištenja kartonskih kutija za pohranjivanje stvari u prostore kao što su tavan, garaža ili smočnica, bolje je odlučiti se za plastične posude. U nesretnom slučaju da otkrijete najezdu stjenica, preporučljivo je potražiti stručnu pomoć stručnjaka za dezinfekciju kako biste spriječili njihovo brzo razmnožavanje.

Budite oprezni kada pozivate goste u svoj dom. Važno je raspitati se o potencijalnoj prisutnosti stjenica i jesu li nedavno boravile u hotelu. Iako se može činiti nepristojnim, ova jednostavna mjera opreza može vas poštedjeti budućih poteškoća. Mnogi pojedinci zbog društvene prosudbe taje postojanje stjenica, što u konačnici pridonosi daljnjem širenju ove problematike.

Budite oprezni dok raspakirate svoje stvari, osobito ako sumnjate na prisutnost ženskih stjenica. Ova otporna stvorenja imaju sposobnost polaganja jaja dulje vrijeme bez potrebe za parenjem, sve dok imaju stalnu opskrbu krvlju. Kako biste spriječili unošenje stjenica u vaš dom nakon putovanja, ograničite svoje stvari na predmete koji se mogu odmah oprati i osušiti. Ključno je prati te predmete na najvišoj mogućoj postavci temperature kako biste učinkovito uklonili i stjenice i njihova jaja. Osim toga, provjerite je li sva odjeća temeljito osušena u sušilici.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here