U današnjem modernom vremenu , posebno u  području moderne medicine, gdje gotovo svaka bolest ima potencijalni lijek, ostaje jedan izuzetak: tumori. Uprkos nevjerovatnom napretku kojem smo svjedočili u posljednje vrijeme, lijek za tumore i dalje nam izmiče. Međutim, u ovoj pozadini, željeli bismo baciti svjetlo na izvanrednu osobu koja je prkosila svim izgledima. Zvao se Pol Aleksander, ali je bio poznat nadaleko kao “Čovek sa gvozdenim plućima”.

 

 

 

 

Godine 1952. zbog dječje paralize ostao je paraliziran, sa samo sposobnošću da pomjera glavu, vrat i usta. Bila je to strašna situacija, ali doktori su došli do izvanrednog rješenja – smjestili su ga u metalnu napravu koja je funkcionirala kao njegova pluća. Ova genijalna mašina održala je njegov život zapanjujućih sedamdeset godina. Nažalost, 11. marta 2024. godine, Paul Alexander je preminuo, označivši kraj jedne ere. U zvaničnom saopštenju na njegovoj web stranici svečano je objavljeno:

 

 

“Juče smo se oprostili od Pola Aleksandra, legendarnog ‘Čovjeka sa gvozdenim plućima’. U djetinjstvu obolio od dječje paralize, proveo je više od sedam decenija zatvoren u željeznim plućima.”

 

Godine 2020., Paul je objavio svoju autobiografiju pod nazivom “Tri minute sa psom: Kronika mog postojanja u željeznim plućima” i postigao priznanje u Ginisovoj knjizi rekorda za držanje rekorda kao pojedinac koji je proveo najduži životni vijek. unutar gvozdenih pluća. Šta je dovelo do Paulovog zatočeništva unutar ovog restriktivnog aparata? Sa nepunih šest godina, tokom ljeta 1952. godine, dobio je dijagnozu dječje paralize. Istovremeno, stavljen je u napravu poznatu kao “vještačka pluća”, gdje je boravio više od 70 godina.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tokom te određene ere, brojni životi su tragično izgubljeni zbog dječje paralize, ostavljajući mnoge osobe paralizirane. Zbog ograničenog napretka medicinske tehnologije u to vrijeme, najefikasnija metoda borbe protiv bolesti bila je korištenje “gvozdenih pluća”. Sa nepunih šest godina, Aleksandar je ušao u kuću, pokazujući znake nelagode. Njegova majka je već prepoznala simptome i bila je svjesna situacije. Medicinski radnici su mu savjetovali da se liječi kod kuće, jer bolnica nije imala dovoljno prostora. Nakon pet dana, dječak je doživio gubitak motoričke funkcije, postepeno se borio da diše. Na kraju je pao u komu i probudio se i našao se zatvoren u željeznim plućima, okružen medicinskim timom, ograničene pokretljivosti. Paul je ostao u toj metalnoj ogradi sve do svoje prerane smrti 11. marta iste godine. Uprkos tome što je bio paralizovan od vrata dole, doneo je hrabru odluku da prihvati život i da se nikada ne preda. Kada se novinar raspitivao o njegovoj svakodnevnoj rutini, on je samouvjereno izjavio:

 

 

 

„Uključujem se u sve aktivnosti koje bi se tipično radile u konvencionalnom svijetu: pratim oralnu higijenu, doručkujem, njegujem se, čistim se, prepuštam se čitanju, uživam u televiziji , i uhvatite trenutke kroz fotografiju…” Tokom brojnih godina, genijalno je koristio zubne stezaljke kako bi uhvatio četkicu za zube za umjetničke poduhvate, vješto se kretao kroz knjige i vješto koristio kompjuter. Primarni respiratorni organ kod kopnenih kralježnjaka, određenih riba i nekih puževa (koji posjeduju primitivna pluća) poznat je kao pluća (pulmones na latinskom). Sisari smeštaju svoja pluća u grudnu šupljinu pored srca. Primarna funkcija pluća je olakšati prijenos kisika iz atmosfere u krvotok i eliminirati ugljični dioksid iz krvotoka u Zemljinu atmosferu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ova vitalna izmjena plinova odvija se unutar tankih struktura zvanih alveole. Udisanje uključuje prolaz zraka kroz nos (i/ili usta), ždrijelo, grkljan, dušnik, prije nego što se grana u glavni lijevi i desni bronh (također poznat kao lijevi i desni dušnik). Vazduh zatim napreduje kroz manje bronhiole sve dok ne dođe do alveolarnih kanala (ductuli alveolares) i na kraju do alveola, gde dolazi do razmene gasova kroz zidove. Ideja da su respiratorni organi kopnenih kralježnjaka nastali iz ribljeg mjehura je dobro podržana teorija, o čemu svjedoči prisustvo školjkaša u određenim vrstama riba. Zanimljivo je da su određeni beskičmenjaci koji žive na kopnu, uključujući odabrane paučnjake i Birgus latro rak, također razvili strukture nalik plućima za disanje na kopnu, iako se ti organi u osnovi razlikuju od pluća.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here