U našoj današnjoj raspravi usredotočit ćemo se na najugroženiju demografiju u cijeloj regiji: umirovljenike. Osobe koje ostvaruju mirovine i druga prava iz mirovinskog i invalidskog osiguranja od siječnja 2024. ostvarit će znatan rast primanja od 14,8 posto. Usklađeni iznosi mirovina i novčanih naknada bit će raspodijeljeni korisnicima u veljači 2024. godine.

Primjenom švicarske formule i uračunavanjem povećanja od 14,8 posto, što je ekvivalent prosječnoj promjeni plaće bez poreza i doprinosa, prosječna mirovina za siječanj 2024. godine trebala bi iznositi približno 45.775 dinara. Vlada je 7. prosinca na sjednici prihvatila Uredbu o korisnicima mirovina kojom se utvrđuju kriteriji, iznos, opseg i postupnost dodatnog novčanog povećanja koje se ostvaruje uz mirovinu. Ovo povećanje odnosit će se na primatelje starosne, prijevremene starosne, invalidske i obiteljske mirovine, sve dok ukupan iznos od prosinca 2023. do studenog 2024. godine ne bude veći od 51.618,14 dinara. Mjesečna isplata novčanog povećanja nastavit će se uz redovne isplate mirovina.

 

 

 

Važno je istaknuti da nema potrebe da korisnici formalno traže povećanje mirovina. Fond će automatski izračunati i isplatiti viši iznos kroz svoj standardni proces, eliminirajući potrebu za pojedinačnim zahtjevima. Nadalje, od 1. veljače, osobama s prethodnim radnim iskustvom u Australiji priznat će se njihov radni staž prema Sporazumu o socijalnom osiguranju. Te će godine biti uračunate pri određivanju njihovih mirovinskih prava.

U PIO fondu ističu značaj ovog sporazuma kako za penzionere Srbije i Australije, tako i za one koji trenutno žive i rade u jednoj od ovih zemalja. Veleposlanstvo Republike Srbije u Canberri procjenjuje da se ukupan broj pojedinaca na koje se odnosi ovaj sporazum kreće između 150.000 i 200.000.

 

 

 

 

 

Prema odredbama sporazuma, osobe koje su radile u bilo kojoj od dviju zemalja moći će tražiti svoju mirovinu, bez obzira na njihovo trenutno mjesto prebivališta. Ako razdoblje osiguranja u jednoj zemlji nije dovoljno za stjecanje prava na mirovinu, druga će država uzeti u obzir razdoblje osiguranja u prvoj zemlji kako bi se osiguralo ispunjavanje kriterija za stjecanje prava. Visina mirovine određivat će se na temelju trajanja staža osiguranja u svakoj pojedinoj državi, pojašnjavaju iz Fonda. Osim toga, pojedinci će i dalje primati mirovinu iz jedne zemlje čak i ako imaju prebivalište u drugoj, a prijenos prihoda u zemlju prebivališta neće rezultirati smanjenjem iznosa mirovine. To znači da ako se državljanin Srbije koji je već zatražio mirovinu u Australiji odluči vratiti u Srbiju, Australija će mu nastaviti isplaćivati ​​mirovinu bez smanjenja prihoda.

 

 

 

 

Dana 1. prosinca 2023. godine stupa na snagu sporazum o socijalnom osiguranju između Srbije i Francuske koji je potpisan u Beogradu 6. studenog 2014. godine. Ovaj sporazum omogućit će srbijanskoj vladi transfer mirovina francuskim državljanima koji se odluče vratiti u domovinu, što je dosad bila nedostupna mogućnost. Sporazum obuhvaća širok raspon područja, uključujući zdravstveno osiguranje, mirovinsko i invalidsko osiguranje, kao i zdravstvenu zaštitu, osiguranje od ozljeda na radu, osiguranje od profesionalnih bolesti i dječji doplatak. Zbog toga Opća konvencija o socijalnom osiguranju između Jugoslavije i Francuske, koja je potpisana 5. siječnja 1950., više neće imati nikakvu valjanost.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here