Nakon 15 godina značajne pauze, u Srbiji je zabilježen ponovni slučaj pojave hripavca, poznatog i kao veliki kašalj, što izaziva ozbiljnu zabrinutost. Ova zarazna bolest predstavlja posebnu opasnost za novorođenčad, što dodatno naglašava ozbiljnost situacije.Dodatnu složenost situaciji daje uznemiravajuća statistika iz susjednih područja, budući da je Hrvatska već zabilježila zabrinjavajućih 114 slučajeva hripavca. Nažalost, u petak je u Bosni i Hercegovini preminulo dvoipomjesečno dijete zbog ove ozbiljne bolesti. Treba napomenuti da dijete nije bilo cijepljeno i suočavalo se s drugim zdravstvenim komplikacijama.
Tokom oktobra iste godine, u Srbiji je službeno prijavljeno 78 slučajeva hripavca, s najviše slučajeva u glavnom gradu Beogradu. Uprkos činjenici što hripavac obično ima uporne simptome koji se s vremenom smiruju, važno je napomenuti da može izazvati ozbiljne komplikacije.Međutim, predstavlja znatnu prijetnju novorođenčadi i maloj djeci, što naglašava važnost cijepljenja kao ključne preventivne mjere. Iako većina stanovništva u Srbiji prima cijepljenje protiv velikog kašlja, postoji rizik za one koji nisu primili potrebne doze ili se nisu cijepili uopće. Stoga se snažno preporučuje roditeljima da se pridržavaju preporučenog rasporeda cijepljenja i osiguraju da njihova djeca dobiju redovite doze kako bi ih zaštitili od ove bolesti. Važno je istaknuti važnost cijepljenja protiv hripavca za sve pojedince, bez obzira na dob, uključujući i djecu i odrasle, s obzirom na postupno smanjenje učinkovitosti cjepiva tokom vremena.
Također, ključno je prepoznati da simptomi slični hripavcu, koji mogu biti posljedica virusnih ili bakterijskih infekcija, mogu potrajati više od nekoliko tjedana i stoga zahtijevaju preciznu dijagnozu radi učinkovitog liječenja. Tragična smrt dvoipomjesečne bebe u Bosni i Hercegovini izazvala je duboku zabrinutost javnosti, a mediji i korisnici društvenih mreža počeli su širiti informacije o navedenoj statistici i ovom tužnom slučaju.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here