Igrom sreće, Ljubica Komlenić poznata kuvarica  povezala se sa Novakom Đokovićem i od tada mu već nekoliko godina priprema ukusna jela koja dočaravaju ukuse tradicionalne kuhinje. Ljubica Komlenić nije samo talentovani kuvar koji sarađuje sa kuvarima sa Michelinovim zvezdicama u Italiji kao Michelin koordinator, već ima i ključnu ulogu u upravljanju prehrambenim potrebama Novaka Đokovića.

U prošlosti je imala priliku da gostuje na televiziji K1 gde je o Novaku razgovarala na sledeći način: Ljubica, koja se sa Novakom sprijateljila u Italiji, ističe da je njihov odnos oduvek bio zasnovan na prijateljstvu. Sve je počelo kada su Novak i njegovi roditelji prepoznali njeno ime i prezime na njenoj jakni, spojivši ih. Dva mjeseca kasnije, odlučili su da sarađuju i rade zajedno. Ljubica Novaka opisuje kao zaista izuzetnu osobu. Prisjeća se da je imala samo 19 godina kada je otišla u Italiju, gdje je nastavila studije gastronomije i svoj put do uspjeha započela pranjem suđa u kuhinji. Iako je počela sa samo jednim koferom, uspjela je izgraditi uspješnu karijeru.

Gostujući u emisiji “Kec u jedanaest” na televiziji K1, Ljubica je ponosno proglasila svoju jedinstvenu poziciju jedine žene kulinarske sudije u svetu sa prestižnom licencom A kategorije. Ona ne samo da ocjenjuje nacionalne timove na svjetskim takmičenjima, već i svoju stručnost u kulinarskim tehnikama prenosi na nevjerojatnih 200 kuhara s Michelinovim zvjezdicama u rasponu od jedne do tri zvjezdice. Ljubičina specijalizacija leži u revolucionarnoj tehnici ultrazvuka, koju u kulinarstvu koristi već impresivnih 12 godina. Iako je opšte poznato da je Novak izbacio gluten iz svog unosa ishrane, Ljubica ističe važnost ne preduzimanja ove promene samostalno i naglašava potrebu za daljim razgovorom na tu temu.

Sastav hrane i temperatura na kojoj se priprema ključni su faktori u osiguravanju pravilne potrošnje proteina, soli i minerala. Prema Ljubicinim rečima, konzumiranje bezglutenske dijete bez medicinskog razloga nije preporučljivo zbog prisustva skroba u testu bez glutena. Važno je imati znanje i edukaciju o bezglutenskim preparatima. Osim toga, kada se meso peče na visokoj temperaturi od 200 stepeni, hrskavica i masnoće sagorevaju, što rezultira proizvodnjom negativnog holesterola i nestankom proteina. Isti fenomen se dešava i sa ribama. S druge strane, kuhanje pasulja na nižoj temperaturi od 100 stepeni ne predstavlja opasnost za sadržaj proteina u ishrani. Ljubica napominje i da je Novak svjestan toga i da konzumira više proteina nego što se može dobiti iz ribe i mesa.

  • Sve u svemu, Novakova ishrana se smatra zdravom jer mu obezbeđuje dovoljno proteina, soli, vitamina, minerala i kompletnih hranljivih materija na izbalansiran način. Prema njegovim rečima, Đokovićeva ishrana se sastoji od raznovrsnog voća, povrća, semenki, orašastih plodova, mahunarki, kao i žitarica poput kinoe i pirinča. Ljubičina filozofija kuvanja se vrti oko maksimalnog poštovanja sastojaka, uz korišćenje nižih temperatura kako bi se zadržale hranljivost i boja. Međutim, suštinski element za koji vjeruje da istinski podiže njena jela je nesumnjivo ljubav. Uprkos suzdržavanju od hrane životinjskog porekla, vrhunski teniser uživa u veganskim adaptacijama tradicionalnih jela. Komlenić je svojevremeno izjavio da za Novaka na veganski način pripremaju balkanske specijalitete, poput sarme sa kiselim kupusom i ćevapa.

Iako mu ova jela nisu glavna preferencija, za njega imaju sentimentalnu vrijednost, pa ih povremeno prave kako bi dočarali okuse tradicije. Jelena i Novak nestrpljivi su da razgovaraju o režimu ishrane kojeg se pridržavaju duže vreme. Novak je čak napisao knjigu u kojoj je detaljno opisao njihov pristup, dok je Jelena otvoreno pripisivala ovu dijetu jačanju senzorne oštrine i negovanju harmonične veze uma i tela. Sada, hajde da se udubimo u specifičnosti Novakovog dnevnog menija.

Za početak dana, rutinski doručak sastoji se od osvježavajuće čaše mlake vode nakon buđenja, nakon čega slijedi hranljiva kombinacija dvije izdašne žlice mauka meda, organske ovsene kaše bez glutena ukrašene brusnicama, grožđicama, sjemenkama suncokreta i bademima. Za brzi užinu uživajte u kruhu bez glutena i krekerima prelivenim ukusnom kombinacijom avokada i tunjevine. Za ručak možete uživati ​​u osvježavajućoj zelenoj salati uz pastu bez glutena, a po želji možete i pirinač, šparoge, veganski sir i paradajz kao dodatnu opciju. Za brzi užinu uživajte u kombinaciji hrskave jabuke u kombinaciji s kremastim puterom od indijskog oraščića i osvježavajućom dinjom. Za večeru uživajte u divnoj Cezar salati praćenoj ukusnom supom od povrća, a zatim sa sočnim filetima lososa posluženim uz pržene paradajze i ukusnu marinadu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here