Čitav narod Srbije duboko je potresla poražavajuća vest da su četvoro beba podleglo velikom kašlju u Beogradu, dok se još jedno dete nastavlja da se bori za život uz pomoć respiratora. Proglašenje epidemije u našem glavnom gradu početkom januara 2024. godine brzo je dovelo do zapanjujućeg broja od preko 1.000 osoba koje su zaražene bolešću.

 

 

 

 

 

 

S obzirom na nedavnu epidemiju velikog kašlja, postoji sve veća zabrinutost među pojedincima za njihov nivo zaštite od ove vrlo zarazne bolesti. Vredi napomenuti da u Srbiji deca od 1961. godine primaju vakcinu protiv velikog kašlja kao deo obaveznog programa vakcinacije. Stoga je protiv ove bolesti trebalo da se vakciniše svako ko ima 62 i više godina. U svojim otkrićima, pedijatar Jelena Mitrović istražuje dugovečnost ove zaštite. U našoj zemlji uvođenje vakcine protiv velikog kašlja datira od 1961. godine i oduvijek je bila obavezan dio programa imunizacije.

 

 

 

 

 

 

 

Važno je napomenuti da vakcina ne pruža doživotni imunitet. Zbog toga se u svijetu preporučuje višestruka doza i revakcinacija tokom prve i druge godine života, nakon čega slijedi vakcinacija prije polaska u školu u adolescenciji, a nakon toga svakih 10 godina. Mitrović je ovu informaciju naglasio u intervjuu za N1. Kako pojašnjava, u skladu sa našim rasporedom vakcinacije, vršimo revakcinaciju prije polaska u školu. Prema riječima našeg sagovornika, porast slučajeva velikog kašlja ove godine može se pripisati dvama glavnim faktorima: trajanju imuniteta nakon vakcinacije i sve većem broju roditelja koji se odlučuju da ne vakcinišu svoju djecu od rođenja. Obično se prvi simptomi bolesti manifestiraju u roku od 7-10 dana (maksimalno 21 dan) nakon kontakta sa zaraženom osobom. Kliničku prezentaciju velikog kašlja karakteriziraju tri različite faze. Tokom kataralnog stadijuma, simptomi podsećaju na simptome obične prehlade (kao što su kihanje, curenje iz nosa, blago povišena telesna temperatura ili njen nedostatak i blagi kašalj), koji mogu da potraju jednu do dve nedelje. Tokom druge faze, koju karakteriše eskalacija simptoma i indikatora bolesti u odnosu na početnu fazu, dolazi do značajnog pogoršanja težine i učestalosti napadaja kašlja, posebno noću.

 

 

 

 

 

 

Ova faza infekcije može trajati od jedne do šest sedmica. Važno je napomenuti da pojedinci ne mogu da ispolje nikakve znake bolesti između napada kašlja, navode u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograda. Nakon početne pojave bolesti, dolazi do produžene faze oporavka koja može trajati sedmicama, pa čak i mjesecima. Tokom ove rekonvalescentne faze, simptomi se postepeno smanjuju i pojedinci na kraju povrate svoje potpuno zdravlje. Važno je napomenuti da je upala pluća najčešća komplikacija povezana s velikim kašljem, a nažalost i vodeći uzrok smrtnosti novorođenčadi oboljele od ove bolesti. Konvulzije i encefalopatija su neurološke komplikacije koje nastaju zbog smanjenja opskrbe mozga kisikom. Dodatno, tokom paroksizmalne faze, povišeni pritisak može dovesti do blažih komplikacija kao što su upala srednjeg uha, anoreksija, dehidracija, krvarenje iz nosa, hernija i pneumotoraks.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here