Štetan uticaj nesanice na zdravlje kardiovaskularnog sistema je stanje koje je univerzalno nepoželjno. Dr. Katie Tomasko, renomirani autoritet za srčane bolesti, ističe korelaciju između nedostatka sna i povišenog krvnog pritiska, dobro utvrđenog prethodnika kardiovaskularnih poremećaja.

 

 

 

Novoprovedene studije otkrile su uvjerljivu korelaciju između nesanice i ozbiljnih kardiovaskularnih stanja kao što su hipertenzija, bolesti srca i zatajenje srca. Konkretno, istraživanja fokusirana na pojedince koji su prethodno doživjeli srčani udar ili su primali arterijske tretmane pokazala su značajnu vezu između nesanice i ponavljanja teških srčanih komplikacija.

 

Statistički podaci su zabrinjavajući, sa zapanjujućih 45% pojedinaca koji pati od nesanice, a 24% pribjegava tabletama za spavanje za olakšanje. U periodu od više od četiri godine, dokumentovano je ukupno 364 slučaja ponavljajućih teških kardiovaskularnih problema tokom perioda praćenja.

 

  • Ne samo da nesanica ima potencijal da izazove nove kardiovaskularne probleme, već može i pogoršati već postojeća srčana oboljenja. Prema studiji pod nazivom “Sleep Advances”, osobe sa srčanim problemima koje pate od nesanice mogu se suočiti s povećanim rizikom od zatajenja srca, moždanog udara i kardiovaskularne smrtnosti. Ovo naglašava važnost mirnog sna i njegove blagotvorne učinke na put oporavka i očuvanje dobrobiti srca.

 

 

 

 

Očuvanje zdravog obrasca sna je od najveće važnosti, posebno za osobe kojima je dijagnosticirana srčana oboljenja. Posljedice nesanice na srce mogu biti ozbiljne i značajno povećati vjerovatnoću komplikacija kod pacijenata koji se već bore sa srčanim problemima.

 

  • Kamen temeljac našeg ukupnog zdravlja i dobrobiti leži u mirnom snu. Dok spavamo, naše tijelo prolazi kroz proces revitalizacije i podmlađivanja, dajući nam obnovljeni osjećaj energije za suočavanje s narednim danom. Nažalost, zahtjevi našeg modernog društva doveli su do porasta učestalosti nesanice i neadekvatnog sna, što predstavlja značajne rizike za našu dobrobit.

 

 

 

Opsežna istraživanja su nepobitno pokazala direktnu povezanost između neadekvatnog sna, nesanice i niza zdravstvenih problema. To uključuje, ali nije ograničeno na gojaznost, dijabetes, depresiju, anksioznost, pa čak i potencijal za preranu smrtnost. Konkretno, nedostatak sna ima sposobnost da poremeti delikatnu hormonsku ravnotežu u tijelu, poveća nivo stresa, izazove upale i ugrozi imunološki sistem, čineći tako pojedince podložnim bezbroj bolesti.

 

  • Suprotno tome, dosljedan i kvalitetan san ima sposobnost poboljšanja i fizičkog i mentalnog blagostanja. Pojava dubokog sna pomaže u konsolidaciji sjećanja, poboljšava kognitivne sposobnosti i osigurava optimalan rad kardiovaskularnog sistema. Nadalje, san igra ključnu ulogu u regulaciji apetita i metabolizma, koji su ključni faktori u održavanju zdrave tjelesne težine i prevenciji gojaznosti.

 

Poboljšanje kvaliteta našeg sna može zahtijevati uključivanje specifičnih praksi i prilagođavanje naše dnevne rutine. Redovno vježbanje, suzdržavanje od konzumacije kofeina i alkohola prije spavanja, stvaranje mirnog i ugodnog prostora za spavanje i uspostavljanje dosljednog rasporeda spavanja su među raznim mjerama koje možemo primijeniti da bismo postigli miran san.
  • Ključno je prepoznati da san nije samo uživanje, već suštinski zahtjev koji duboko i neizmjerno utječe na naše cjelokupno zdravlje i dobrobit. Shodno tome, davanje prioriteta negovanju zdravog sna trebao bi biti osnovni cilj svakog pojedinca jer predstavlja ulaganje u naše dugoročno zdravlje i ukupnu sreću.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here