Tema surogat majčinstva trenutno je istaknuta tema na našim prostorima , koja izaziva mišljenja sa svih strana. Nakon što je pevačica Marija Šerifović postala majka , upravo pomoću surokat majčinsta , o ovome se počelo malo više pričati. Ipak, otkriće Olivije Maurel za Daily Mail nudi jedinstvenu perspektivu, pružajući uvid u njeno lično iskustvo djeteta koje je rodila surogat majka.

 

 

 

 

 

 

 

Od samog početka postaje evidentno da istinska veza između Olivije i njene majke nije postojala, što je rezultiralo nesretnim djetinjstvom. Ovo otkriće služi kao temelj za Olivijino snažno uvjerenje u neophodnost zabrane okrutne i nemoralne prakse. Da bi dodatno potkrijepila svoj stav, Olivia iznosi svoje lično iskustvo kao uvjerljiv argument. Tokom svog odrastanja, pitala se zašto je rođena u Louisvilleu, Kentucky. Podaci u njenom izvodu iz matične knjige rođenih, iako su crno-bijeli, nisu se uskladili s porijeklom njene porodice i nedostatkom veza s američkom državom. Znatiželja je navela Oliviju da se raspita o ovom neskladu, a majčin odgovor samo je produbio zbunjenost.

“U kasnijoj fazi života, napravila sam zapanjujuće otkriće koje je razbilo idiličnu bajku moje majke i razotkrilo surovu stvarnost: zapravo sam rođena u Kentakiju uz pomoć američke surogat majke. Odmah nakon mog rođenja, brzo sam odvojena od žene koja me je zatrudnjela svojim jajnim ćelijama  i nosila me devet mjeseci. Umjesto da budem stavljena u naručje svoje biološke majke, koja bi me njegovala , predata sam paru koji je, iskreno, platio značajnu svotu novca za moje postojanje. ”

 

 

 

 

 

 

 

Olivia, koja sada ima 31 godinu, tvrdi da je njeno rođenje označilo samo početak trajne traume s kojom se i dalje bori.

“Iskustvo da sam i sama postala roditelj, koje se prirodno dogodilo tokom mojih dvadesetih godina, učvrstilo je moju perspektivu o ovom pitanju. Čvrsto vjerujem da se sveta veza između majke i njenog djeteta nikada ne smije miješati. Psiholozi često koriste izraz “primalna rana” kako bi opisali emocionalnu i fizičku odvojenost koju usvojena djeca doživljavaju kada su odvojena od svojih bioloških majki. Slično tome, vjerujem da djeca rođena surogat majčinstvom također prolaze kroz duboko uznemirujuće iskušenje koje lomi prirodnu vezu između majke i djeteta.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U dobi od 24 godine, Olivia je stupila u brak sa Matijasom, a ubrzo nakon toga čekala je njihovu kćer Eleonor, koja trenutno ima šest godina. Odrastajući pod brigom starije majke, oduvijek sam bila sigurna da i sama želim postati mlada majka. Uprkos nedostatku konkretnih dokaza da sam rođena preko surogata, imala sam nepokolebljivu intuiciju kada sam ostala trudna. Ovo vjerovanje je prožimalo svako vlakno mog bića i otvoreno sam ga dijelila sa svima, uključujući svog muža i njegovu divnu porodicu. Srećom, moja trudnoća teče bez problema. Kada je moja ćerka koja se tek treba roditi počela da udara, doživeo sam mešavinu emocija. Čak i prije nego što sam je gurnuo u naručje, znao sam da me nikakva količina novca nikada ne može navesti da je ostavim. Ovaj osjećaj je ostao nepromijenjen tokom mojih narednih trudnoća. Moji sinovi Teodor i Avgust, koji sada imaju četiri, odnosno dve godine, izazivaju u meni istu nepokolebljivu odanost. Većina surogat majki, koje se obično nazivaju “gestacijskim nositeljima”, obavljaju ulogu inkubatora, noseći i rađajući bebe s kojima nisu biološki srodne. Međutim, moja biološka majka je krenula drugim putem. Iskoristila je svoje jajne ćelije i podvrgla se veštačkoj oplodnji sa spermom mog oca. Sa 38 godina me je donijela na svijet, već imam petoro djece sa svojim mužem. Nažalost, tragedija se dogodila kada je njeno najmlađe dijete preminulo u razornoj nesreći u dobi od dvije godine. Usred svoje duboke tuge, obratila se agenciji za surogat majčinstvo. Lično smatram da je njeno emocionalno stanje trebalo da je diskvalifikuje kao odgovarajuću kandidatkinju, posebno s obzirom na to da je svoje planove u početku skrivala od muža.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovo izaziva zabrinutost oko toga kako se dobrobit majke koja se porodila može lako zasjeniti u odnosu na značajne finansijske aspekte povezane sa surogat majčinstvom. Naša komunikacija je počela i u početku me je preplavio nalet bijesa. Žudio sam da je suočim sa gorućim pitanjem: “Zašto si odlučio da zadržiš svoje petoro druge djece i prodaš mene? Zar nisam bio dostojan da budem zadržan?” Međutim, umjesto da izrazim svoju nagomilanu frustraciju, raspitivao sam se za njenu omiljenu boju, koja je slučajno bila ista kao moja – ljubičasta. Dijelila je slike sebe trudne, noseći me u sebi, i u tom trenutku me preplavio osjećaj povezanosti. Ličila je na mene po mnogo čemu – našim očima, kosom i čeljustima. Ona je nesumnjivo bila moja majka. Ona je otkrila da bi svake godine na moj rođendan mislila na mene i molila se. Dok joj želim vjerovati, sumnja ostaje u meni. Previše je lako da neko izgovori ove reči osobi koja očajnički želi da ih čuje.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here