Tokom rješavanja problema s začepljenjem, radnici Beogradskog vodovoda i kanalizacije uhvatili su pravu “kapitalcu”. Teško je povjerovati, ali ogromna cijev visoka gotovo 2 metra izvučena je iz ulice Miodraga Živanova.Ovaj impresivan ulov postaje dio povijesti neadekvatne kanalizacijske mreže u naselju Vojvode Vlahohića. Osim ovog značajnog pronalaska, izvučeno je čak milijardu vlažnih maramica koje su neodgovorni i neobrazovani stanovnici naselja bacili u kanalizacijsku mrežu, izlažući time riziku začepljenje svojih vlastitih sistema odvodnje u stanovima, zgradama i na ulici. Ovu informaciju objavio je profil “Moje naselje” na „Instagramu.“
Na profilu stoji tvrdnja da vlažne maramice predstavljaju najveći prekršaj modernog doba, počinjen od strane civiliziranog čovjeka, jer uzrokuju štetu ne samo ljudima, već i okolišu. One sadrže kemikalije koje ostavljaju dugoročne posljedice na koži, plućima i nervnom sistemu. Nadalje, ističe se da su vlažne maramice neproblematično razgradive, što negativno utječe na prirodu i naš planet.Nakon ovog značajnog otkrića, ističu važnost da promjene trebaju krenuti od pojedinaca. Stoga je potrebno pažljivo razmisliti prije nego što nešto odlučimo odbaciti u kanalizaciju. Vlažne maramice su higijenski proizvod koji se sve više koristi u svakodnevnom životu. Ove maramice su obično izrađene od mekog materijala impregniranog tekućinom koja čisti, hidratizira i osvježava kožu. One dolaze u različitim varijantama, uključujući vlažne maramice za bebe, koje se koriste za čišćenje osjetljive bebine kože, te vlažne maramice za odrasle, koje su praktične za brisanje lica i ruku ili za svakodnevnu higijenu. Prednosti vlažnih maramica uključuju brzo i jednostavno čišćenje, pogodnost za putovanja te osjećaj svježine nakon upotrebe.
One su posebno korisne u situacijama kada nema pristupa vodi i sapunu. Vlažne maramice također dolaze s različitim mirisima i formulacijama, uključujući one koje su obogaćene različitim sastojcima za hidrataciju ili ublažavanje iritacije kože. Međutim, važno je napomenuti da vlažne maramice nisu uvijek ekološki prihvatljive jer mnoge od njih nisu biorazgradive. To može predstavljati izazov za okoliš jer se ove maramice često završavaju u smeću i uzrokuju poteškoće u obradi otpada.Kako biste bili odgovorni potrošač, preporučuje se odabir ekološki prihvatljivih vlažnih maramica ili razmisliti o drugim alternativama za higijensku njegu koje su manje štetne za okoliš.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here