Među takmičarima muzičkog takmičenja “Zvezde Granda”, Slavica Ćukteraš bila je jedna od pevačica koje su stekle slavu. Kako je njena muzička karijera napredovala, dostigla je vrhunac uspeha pre nego što se naglo udaljila od reflektora.

Slavica, pevačica, dugo je skrivala svoju borbu sa napadima panike, što je znatno otežavalo njen rad. Međutim, prije nekoliko godina hrabro je otkrila detalje svoje bolesti za magazin Lena. Nije se radilo o ispunjavanju ugovornih obaveza ili traženju slave, već je bilo slučajeva kada je morala naglo da napusti scenu. Nakon samo 20 minuta nastupa, tražila bi pauzu od 10 minuta. Bila je to stalna borba, jer je istovremeno bila podvrgnuta lečenju dok je nastavila da radi. Unutrašnja previranja ostala su tajna. Uprkos ogromnim izazovima, nastavila je da nastupa i snima muziku, čak je i učestvovala na Grand festivalu usred velike panike. Bez sumnje, to je bio najteži period njenog života.

Ona je istakla nedostatak podrške koju dobija od okoline, ističući da oni nisu shvatili ozbiljnost njene situacije. Prema njenim riječima, niko oko nje nije doživio napade panike i zbog toga nije mogao shvatiti kroz šta prolazi. Njihovi prezirni odgovori, poput “Ajde, brate, šta ti je, šta se pleteš, nije ti ništa”, samo su pogoršali njeno stanje. Prije konsultacije sa neuropsihijatrom, isključila je bilo kakve organske uzroke, jer je bila zdrava dvadesetogodišnjakinja. Početak njenih napada panike bio je rezultat različitih faktora, uključujući zahtjeve njenog posla, izloženost medijima i pritiscima, neadekvatnu ishranu i stalna putovanja. Na kraju krajeva, nije prirodno da mlada žena u dvadesetim godinama doživi tako široku popularnost. U tim godinama još uvijek ste pomalo dijete, bez obzira koliko ste zreli za sebe.

U svom opisu, pevačica je dala uvid u izgled svojih napada na vežbama, kao i svoje strategije za efikasno suočavanje sa njima.

Od trenutka kada se probudila svakog jutra, obuzimala ju je anksioznost, pokrećući kaskadu uznemirujućih simptoma. Osjećaj gušenja se pojačao, praćen ubrzanim otkucajima srca, zamagljenim vidom i isušenim ustima. Drhtavica je progutala njeno tijelo, zbog čega nije mogla zakoračiti na terasu iz straha da ne izgubi ravnotežu. Izlazak napolje bio je strogo zabranjen. Kao da ju je silno breme, težak stotinu kilograma, pritisnulo, ostavljajući da dahta i za najmanji udah zraka.

Ishod situacije pojedinca zavisi od različitih faktora, kao što su stabilnost, spremnost da potraže pomoć od neuropsihijatra i otvorenost za terapiju. Ona se lično pridržavala svih uputstava doktora, a rezultati su bili izvanredni. Borila se sa teškim napadima panike tokom perioda od dve godine, da bi oni potpuno nestali preko noći kada je skupila hrabrost da izjavi: “Dosta mi je! Sada prepoznajem tvoju pravu prirodu i nećeš me nadjačati!”

Pre nego što je upoznala svog bivšeg supruga, fudbalera Vladu Avramova, i postala majka njihove ćerke, uspešno je prevazišla anksiozni poremećaj.

Prestanak njene panike dogodio se mnogo prije nego što je srela svog bivšeg supružnika, čime je pošteđena nevolja koje tipično muče pojedince i prije i za vrijeme braka. Bitka protiv tih unutrašnjih demona više je nije proždirala. Bez obzira na to, prima korespondenciju od žena koje su podvrgnute terapiji koje izražavaju strah od trudnoće dok se devet mjeseci bore sa iscrpljujućim napadima panike. U takvim slučajevima, ona ih stalno savjetuje da potraže stručnu medicinsku pomoć.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here