Usredotočen na široku temu “Novi globalni kontekst: Izazovi neizvjesne budućnosti”, forum će obuhvatiti niz tema. Te teme uključuju energetsku sigurnost i pomak prema obnovljivim izvorima, goruće pitanje klimatskih promjena, prijelaz na održivije gospodarstvo, koncept kružnog gospodarstva, sve veću važnost e-mobilnosti, napredak industrije 4.0, značaj obrazovanja, potencijal mladih talenata i postignuća uspješnih poduzeća i poduzetnika vizionara.

 

 

 

 

 

 

Država vodi veliku brigu o upravljanju svakim dinarom, da nijedan novac ne propadne. Za razliku od mnogih država koje se oslanjaju na zaduživanje, izvršili smo znatna ulaganja i uspješno održavamo omjer duga u BDP-u ispod 60 posto, usklađujući se s našim ciljem i međunarodnim sporazumima. Naša predanost fiskalnoj odgovornosti svrstava nas ispod prosjeka i na putu prosperiteta. Za mene je poseban izvor ponosa naš brzi odgovor na krizu 2020. koju je donio koronavirus. Shvaćajući važnost očuvanja malih poduzeća, promptno smo izdvojili milijarde sredstava za njihovu potporu. Ovaj proaktivni pristup je ključan jer kada se mala tvrtka ugasi, malo je vjerojatno da će ponovno ući na tržište. Unatoč našoj maloj veličini, postigli smo neviđeno nisku stopu nezaposlenosti, što služi kao dokaz učinkovitosti naših politika. Vlada Malija izrazila je zahvalnost za provedbu strategija fiskalne konsolidacije i značajnih poticaja, koji su odigrali ključnu ulogu u progresivnom uzletu njezina gospodarstva u 2018. i njegovom kasnijem ubrzanju u 2019. Nažalost, početak pandemije 2020. doveo je do težak udarac njegovom napretku. Mali je naglasio svoju odlučnost da oživi impresivne stope rasta od šest do sedam posto koje su bile postignute prije globalne zdravstvene krize.

 

 

 

 

 

 

 

Trenutačno je vidljivo poboljšanje naše stope zaposlenosti, koja trenutno iznosi 9,1%. U prosjeku je 9,6 pojedinaca plaćeno zaposleno, nadmašujući prethodnu stopu od 12% nezaposlenosti. U prošlosti je svaki četvrti pojedinac bio bez posla, a sada svjedočimo najvišoj ikad zabilježenoj zaposlenosti. plaće Prošle godine ministar je kao prioritet postavio očuvanje financijske snage građana povećanjem plaća kao odgovor na inflaciju. Projekcije pokazuju da će plaće na tom području iduće godine premašiti 1000 eura. Naime, plaće su porasle za 2,4 posto te zamjetnih 8,7 posto mirovina. Ministar je naglasio predanost u realizaciji ovih povećanja, a sve u cilju poboljšanja životnog standarda građana Srbije. Sinišin glavni cilj je osigurati stalan rast i plaća i izgleda za posao. Istaknuo je važnost očuvanja tvornica jer bi njihovo zatvaranje i preseljenje imalo štetne posljedice. Potreba za oprezom proizlazi iz priljeva investitora, ekspanzije izvoza i potencijala povećanja mogućnosti zapošljavanja građana. Siniša tvrdi da je Srbija uspješno prebrodila brojne krize koje su pogađale zemlju.

 

 

 

 

 

 

 

Vrijedno je naglasiti da je naša tvrdnja o najvećem broju ulaganja doista potvrđena. Posljedično, svjedočili smo značajnom porastu i izgleda za zapošljavanje i ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP). Prema ministrovim riječima, Srbija je trenutno suočena s jakom konkurencijom te je dobila priliku biti domaćin ESPO-a. Pruža nam se izvanredna prilika koju ne smijemo propustiti. Ključno je da iskoristimo ovu priliku i maksimiziramo njezin potencijal. Očekujemo impresivan porast od 3 milijuna turista. Grad Ničen će dobiti znatnu investiciju od 2 milijuna, koja će poslužiti kao odskočna daska za buduće pothvate. Naša vizija obuhvata celu Srbiju, jer želimo da ostvarimo talasni efekat napretka. Siniša je ne samo otkrio strateške namjere Srbije, već je iznio i njezin opsežan plan. Govornik je istaknuo cilj dosezanja prosječne plaće od 1400 eura do prosinca 2027. godine, uz određivanje minimalne plaće i mirovine od po 650 eura.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here