Cerebralna paraliza je neurološko stanje koje utiče na način na koji se tijelo kreće, tonus mišića i držanje. Termin “cerebralni” se odnosi na mozak ili intelekt, dok se “paraliza” odnosi na stanje nesposobnosti ili paralize. CP je rezultat specifičnog oblika oštećenja mozga koje se obično javlja tijekom teškog ili traumatskog porođaja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

. Kada bebin mozak ostane bez kiseonika tokom porođaja, moždane ćelije brzo propadaju, što na kraju dovodi do razvoja cerebralne paralize. Kako navodi Centar za pomoć pri porođajnim ozljedama, cerebralna paraliza je najrasprostranjenija i najteža vrsta porođajne ozljede, koja često postaje fokus brojnih tužbi za nesavjesno liječenje. Opseg cerebralne paralize i njene fizičke manifestacije mogu se značajno razlikovati od osobe do osobe. Osobe s blagom ili umjerenom cerebralnom paralizom mogu imati minimalne poteškoće, kao što su lagano šepanje ili nespretni pokreti.

S druge strane, oni sa teškom cerebralnom paralizom mogu se suočiti sa značajnim invaliditetom i oslanjati se na invalidska kolica za mobilnost. Cerebralna paraliza, neprogresivni poremećaj, ne pogoršava se s vremenom. Međutim, nepovratno oštećenje mozga koje uzrokuje znači da trenutno ne postoji lijek ili efikasan tretman. Osim utjecaja na kretanje tijela, cerebralna paraliza također može dovesti do napadaja, kognitivnih oštećenja i poteškoća s vidom, sluhom i govorom. Postoje 4 prepoznata tipa cerebralne paralize, s podtipovima definiranim specifičnim dijelovima tijela zahvaćenim određenom ozljedom mozga i rezultirajućom invalidnošću.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najčešći oblik ovog stanja je spastična cerebralna paraliza, koja čini preko 80% svih slučajeva. Spastična CP uzrokuje ozbiljnu ukočenost mišića u zahvaćenom području, čineći kretanje izuzetno izazovnim ili čak nemogućim. Kod osoba bez spastičnog CP, mozak efikasno komunicira s tijelom, dajući upute određenim mišićima da se kreću u harmoniji kada su u pokretu. Međutim, oni sa spastičnim CP doživljavaju poremećaj ovih neuronskih poruka, što rezultira iznenadnom ukočenošću mišića koja ometa kretanje. Klasifikacija spastičnih slučajeva CP zasnovana je na specifičnoj regiji tijela koja je pogođena, što rezultira u tri različita podtipa. Spastična CP, posebno diplegija, prvenstveno pogađa mišiće donjeg dijela tijela i nogu, dok gornji dio tijela ne utiče. Oni sa spastičnom diplegijom često se susreću s izazovima kada hodaju bez pomoći, što zahtijeva korištenje specijaliziranih štaka zbog povlačenja koljena i nogu prema unutra uzrokovanih ovim stanjem. Jedan oblik cerebralne paralize koji se zove hemiplegija specifično pogađa ili lijevu ili desnu stranu tijela, ali ne oboje.

 

 

 

 

 

 

 

Osobe sa ovim podtipom obično se susreću sa povećanom rigidnošću u rukama i gornjem dijelu tijela na zahvaćenoj strani, dok je utjecaj na noge relativno minimalan. Spastična cerebralna paraliza, poznata kao kvadriplegija, ima dubok utjecaj na cjelokupno tijelo osobe. Prekomjerna rigidnost mišića uzrokuje oštećenje i lica i sva četiri uda. Ovaj oblik se smatra najtežim i često dovodi do nemogućnosti kretanja. Kada postoji jaka sumnja na CP, medicinski stručnjaci često koriste CP sistem klasifikacije grubih motoričkih funkcija (GMFCS) kao pouzdano sredstvo za predviđanje motoričkih sposobnosti djeteta u budućnosti. Ako ste zabrinuti, preporučljivo je da razgovarate o mogućnosti testiranja sa pedijatrom vašeg djeteta.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here