Poznato je da večita fascinacija ljudi -sreća , menja svoje oblike  kao i značenje , kroz vekove. Niame , mnoge osobe kažu da su nesretne , a zapravo ne znaju kako vrlo lako mogu doći do ličnog zadovoljstva u samo par koraka. U današnjem članku ćemo se pozabaviti kako da postanete sretniji.

 

 

Kroz istoriju, filozofi i mislioci, i drevni i savremeni, davali su duboka i pronicljiva objašnjenja, ali nekako uspevaju da ostanu u domenu apstraktnog i neuhvatljivog.

Opsežna naučna istraživanja, filozofska istraživanja i introspektivna razmišljanja vrte se oko neuhvatljivog koncepta sreće i njenog značaja. Poznati filozof po imenu Wilhelm Schmid, dobro upućen u umjetnost življenja, uronio je u temu sreće u svojoj knjizi koja izaziva razmišljanje pod naslovom „Sreća – sveobuhvatni vodič kroz njenu suštinu i njeno mjesto u životu“. Ovo postavlja fundamentalno pitanje: šta zaista definiše sreću i da li je ona od najveće važnosti u našim životima? Kako Vi lično definišete sreću?

Odvojite trenutak da razmislite o posljednji put kada ste iskusili sreću i razlozima koji stoje iza toga. Zastanite i razmislite o ovoj jedinoj riječi i otkrit ćete da sreća uključuje različita, a ponekad i suprotstavljena tumačenja. Prema Wilhelmu Schmidu, fundamentalno pitanje s kojim se suočavaju pojedinci u savremenom društvu je neumorna potraga za srećom, koja se često smatra osnovnim zahtjevom. Paradoksalno, strah od nepostizanja sreće i nemilosrdna potraga za njom na kraju dovode do nezadovoljstva.

 

 

Dok je služio kao “duhovni filozofski savjetnik” u medicinskoj ustanovi, Schmid je napravio značajno zapažanje: potraga za srećom ima potencijal da duboko uznemiri pojedince. Kada razmišljamo i težimo sreći, ključni faktor leži u značaju koji joj pripisujemo. Ovaj značaj je ono što razlikuje sreću u različitim epohama i kulturama, zbog čega zvanična i univerzalno prihvaćena definicija sreće ne postoji.

Sreća se osmjehnula ovoj četvorici.

U pokušaju da poboljša naše razumijevanje sreće, Wilhelm ju je kategorizirao u četiri osnovna tipa: spontana sreća, sreća za uživanje, potpuna sreća i sreća u teškim okolnostima.

U raznim pojavama tokom našeg postojanja, element nepredvidivosti često zauzima značajnu ulogu. U drevnim vremenima, hirovi slučajnosti bili su poštovani kao božanstvo, ali su takođe izazivali strepnju. Tokom ove ere, slučaj je imao moć da podari i povoljne i nepovoljne posledice.

Stari Grci su je nazivali Tiha, dok su je Rimljani zvali Fortuna. U današnjem svijetu, to je povezano isključivo s pozitivnim pojavama, poželjnim ishodima i težnjama koje pružaju nadu. Moderna tumačenja gledaju na slučajnosti kao na više od puke slučajnosti, prepoznajući ih kao čudesne obrasce koji su usklađeni s većim planom. Bilo da donose sreću ili nesreću, vjeruje se da jedna sretna slučajnost može privući niz sličnih događaja, a isto vrijedi i za nesretne okolnosti.

U kritičnim situacijama postoji jednostavan trik koji može momentalno povećati samopouzdanje.

Izvor ovog posebnog brenda radosti leži u čarima izvanrednog niza događaja i neobjašnjive veze koja ga prati. Ovaj fenomen se ne može provjeriti niti raspravljati. Naš jedini način djelovanja je da ostanemo prijemčivi ili zatvoreni za potencijal neočekivanog pozitivnog rezultata, znanja ili susreta. Shvatanje bogatstva zahtijeva budnost, spremnost i sposobnost da na osnovu naše intuicije uočimo povoljan trenutak.

 

 

Postoji engleska poslovica, pod uticajem Senekinih ideja, koja kaže: “Naša sreća zavisi od naše spremnosti da iskoristimo povoljne prilike.” Schmid savjetuje da se naše nade ne skrivaju u sebi, bez obzira na to koliko lične i duboke bile. Umjesto toga, on nas ohrabruje da ih podijelimo s drugima, čime se povećavaju šanse za njihovo ispunjenje. Važno je zapamtiti da budete oprezni kada zamišljate želje. Iako slučajni događaji mogu dovesti do pozitivnih ishoda, oni također mogu predstavljati izazove s kojima se naše unutrašnje ja možda nisu spremne suočiti.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here