U trenutnoj klimi, s visokim temperaturama, znojenje postaje uobičajena pojava. Ipak, postoje pojedinci koji imaju prekomjerno znojenje, dok drugi proizvode samo minimalne količine znoja.

Znojenje, temeljni biološki proces, ima jednaku važnost kao i unos hrane. Za reguliranje i održavanje optimalne tjelesne temperature tijelo se oslanja na svoju široku mrežu znojnih žlijezda, kojom upravlja središnji živčani sustav. Bilo zbog fizičkog napora, dugotrajnog izlaganja vrućem vremenu ili bolesti, tjelesna energija se iscrpljuje, što zahtijeva rashlađujuće djelovanje znoja.

U toplijim podnebljima, pojedinci obično gube između 0,5 i 0,7 litara tekućine dnevno, s još većim gubicima u regijama s višim temperaturama. Bez mogućnosti znojenja, tijelo bi doživjelo opasan porast temperature, ugrožavajući vitalne tjelesne funkcije. Žlijezde znojnice prisutne su po cijelom tijelu, no najviše ih ima na dlanovima, pazusima, stopalima i tjemenu. Iako se općenito vjeruje da znojenje pomaže u uklanjanju toksina, to mišljenje nije posve točno. Iako znoj sadrži važne komponente poput natrijevog klorida (kuhinjska sol), mliječne kiseline i elektrolita poput natrija i kalija, koji su neophodni za tjelesne funkcije, on ne služi samo u svrhu detoksikacije.

Ako osjetite noćno znojenje u hladnoj prostoriji, savjetuje se da potražite savjet liječnika jer to može biti pokazatelj temeljnih zdravstvenih problema kao što su infekcije ili metabolički poremećaji. Povišena tjelesna temperatura i noćno znojenje mogu biti rani pokazatelji kronične upale. Pojedinci koji imaju autonomni živčani sustav koji nije stabilan mogu se susresti s pojačanim znojenjem zbog emocionalnog stresa. Učinkovite metode za kontrolu prekomjernog znojenja uključuju održavanje pravilne higijene i sprječavanje nakupljanja bakterija.

To se može postići dosljednim prakticiranjem navika kao što su redovito kupanje i presvlačenje. Pri odabiru odjeće preporučljivo je birati tkanine od prirodnih materijala poput pamuka, lana i prirodne viskoze. Za kontrolu tjelesnog mirisa preporučuje se korištenje dezodoransa. Ipak, treba biti oprezan pri redovitom korištenju antiperspiranata jer mogu poremetiti rad žlijezda znojnica i potencijalno izazvati alergijske reakcije. Izvrsno rješenje za neutralizaciju neugodnih mirisa i upijanje znoja je soda bikarbona.

Smanjenje pretjeranog znojenja mogući je ishod konzumiranja čaja od kadulje. Iontoforeza, tehnika koja uključuje primjenu istosmjerne struje niskog intenziteta u vodenoj kupelji, nudi potencijalne prednosti kao opcija liječenja. U težim slučajevima može se razmotriti kirurško uklanjanje znojnih žlijezda. Učinkovito upravljanje znojenjem ključno je za osiguravanje udobnosti i higijene, što u konačnici rezultira primjetnim poboljšanjem ukupne kvalitete života. Znoj igra vitalnu ulogu u regulaciji tjelesne temperature i uključuje otpuštanje slane tekućine iz znojnih žlijezda. Znojenje može biti potaknuto nizom čimbenika, uključujući emocionalno stanje, određena medicinska stanja i hormonske fluktuacije koje se javljaju tijekom menopauze i trudnoće.

Za kontinuirano lučenje znoja odgovorne su apokrine žlijezde, čija se aktivnost pojačava u pubertetu zbog porasta hormona. Ova vrsta znojenja obično počinje tijekom adolescencije i traje cijeli život. Posljedično, ako se tijekom aktivnosti kao što je planinarenje nađete potpuno bez znoja, to može ukazivati ​​na temeljni medicinski problem. Iako je znojenje normalna tjelesna reakcija tijekom tjelesnog napora, osobe s nižom kondicijom mogu se znojiti obilnije zbog veće količine potrošene energije u usporedbi s onima koji su fizički spremniji.

Za poboljšanje ukupne kondicije, preporučljivo je postupno povećavati intenzitet i trajanje rutinskih vježbi. Štoviše, kada se osjećate loše, znojenje se može pojačati jer se imunološki sustav bori protiv bolesti ili infekcije. Ako se pretjerano znojenje nastavi dulje od šest mjeseci, preporuča se potražiti savjet liječnika opće prakse radi daljnje procjene.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here