Hurme, voće u kojem se često uživa tijekom islamskog svetog mjeseca ramazana, nude obilje zdravstvenih dobrobiti, što ih čini iznimno hranjivim izborom. Ovu tvrdnju potvrdio je i Novak Đoković, koji obično konzumira hurme u pauzama u teniskim mečevima.

S obzirom da je tenis jedan od fizički najzahtjevnijih sportova, potrebna izdržljivost može se podupirati konzumacijom datulja. Uključivanje 200 grama datulja u vaš jutarnji režim može uvelike povećati vaš dnevni unos minerala, pospješujući tako optimalno zdravlje kostiju.
Ovo izvanredno voće sadrži više od 6,5 posto preporučenih dnevnih vrijednosti kalcija i fosfora, uz značajnih 14 posto magnezija koji je vitalan za strukturu i formiranje kostiju. Štoviše, datulje obiluju kalijem, vitaminom K i manganom, a svi oni su ključni za održavanje jakih i zdravih kostiju. Uključivanjem datulja u svoju svakodnevnu prehranu možete povećati gustoću kostiju i smanjiti rizik od osteoporoze. Osim toga, žene mogu iskusiti razne prednosti tijekom i nakon trudnoće integracijom datulja u svoje redovne prehrambene prakse.
- Ovo ukusno voće ima sposobnost jačanja mišića maternice, pomažući u pripremi za kasnije faze trudnoće. Nadalje, dojilje mogu izvući prednosti iz datulja, jer potiču poboljšanu laktaciju i olakšavaju oporavak kroz kontrakcije mišića maternice. Iako se datulje često povezuju sa slatkim poslasticama, u njihovoj prirodnoj slatkoći i prekrasnom okusu mogu uživati svi.
Osim svog privlačnog okusa, datulje nude izvanredne zdravstvene prednosti koje se mogu neprimjetno integrirati u široku lepezu recepata, grickalica, pića i slastica. Osim što je ugodno za nepce, ovo voće značajno doprinosi cjelokupnom zdravlju zbog svog značajnog nutritivnog profila. Bilo da se jedu same ili u kombinaciji s maslacem od orašastih plodova, datulje pružaju brojne zdravstvene prednosti, uključujući promicanje zdrave probave, održavanje zdravlja kardiovaskularnog sustava, stabilizaciju razine šećera u krvi i potporu kognitivnim funkcijama.
Također su prepoznati po svojoj ulozi u olakšavanju prirodnog poroda. Bogate esencijalnim hranjivim tvarima, tri komada datulja sadrže otprilike 200 kalorija, 54 grama ugljikohidrata (od čega pet grama vlakana), jedan gram proteina i nimalo masti. Osim toga, služe kao izvrstan izvor vitalnih vitamina i minerala, uključujući vitamine B skupine, vitamin K, kalcij, željezo, magnezij, kalij, cink i mangan.
Bitno je prepoznati da datulje nisu samo slatki zalogaji ili bez nutritivne vrijednosti; novije studije naglašavaju njihova značajna antioksidativna svojstva, što ukazuje na njihov potencijal u rješavanju problema povezanih s oksidativnim stresom. Ovaj oksidativni stres proizlazi iz neravnoteže obrambenih mehanizama organizma od slobodnih radikala, koji dovode do staničnih oštećenja i značajno doprinose starenju, kao i nastanku raznih bolesti. Nadalje, datulje su bogate korisnim spojevima koji pokazuju antimikrobno i protuupalno djelovanje, što ih čini vrijednim sredstvom u borbi protiv zaraznih bolesti.
Studija iz 2017. otkriva da datulje sadrže raznolik niz antioksidansa, uključujući karotenoide, polifenole (kao što su fenolne kiseline, izoflavoni, lignani i flavonoidi), tanine i sterole, pokazujući učinkovitost protiv gljivičnih infekcija.
Iako se često kategoriziraju kao sušeno voće, datulje su zapravo svježe voće zbog značajnog sadržaja vode. Bitno je priznati da neprerađene datulje, kao cjelina, sadrže prirodne šećere. Shodno tome, energetska pločica koja je zaslađena isključivo datuljama može se klasificirati kao ona bez dodanog šećera. Ova razlika je značajna jer prisutnost dodanih šećera može povećati rizik od srčanih bolesti i pretilosti. Konzumacija tri datulje osigurava otprilike 18 posto dnevnog preporučenog unosa vlakana, što pomaže u promicanju zdrave probave. Studija objavljena u British Journal of Nutrition 2015. posebno je ispitivala utjecaj konzumacije datulja na zdravlje crijeva.
U ovoj studiji zdravim muškarcima nasumično je dodijeljeno ili da konzumiraju sedam datulja dnevno ili da sudjeluju u kontrolnoj skupini koja je dobivala mješavinu ugljikohidrata i šećera tijekom razdoblja od 21 dana. Nakon 14 dana, sudionici su promijenili svoj dodijeljeni unos prehrane. Hurme se obično koriste kao preferirani sastojak za slast u nizu recepata, uključujući smoothieje, energetske kuglice, zobene pahuljice, puding od chia ili avokada i razna peciva.
- Zanimljivo je da se ti sastojci također mogu uključiti u slana jela, dajući delikatnu prirodnu slatkoću koja poboljšava profile okusa salata, kuhanog povrća poput kelja ili pečene cvjetače i prženog povrća. U studiji provedenoj tijekom 21-dnevnog razdoblja, kohorta fizički aktivnih muškaraca nasumično je određena da ili konzumira sedam datulja dnevno ili da uzima kontrolni dodatak koji se sastoji od mješavine ugljikohidrata i šećera. Nakon trajanja od 14 dana, grupe su izmijenile dijete.