Tijekom ljeta lubenica uživa ogromnu popularnost. Međutim, ništa nije obeshrabrujuće od zagrizanja lubenice bez okusa. Kupnja lubenice može biti izazovan zadatak jer izvana ne daje nikakve naznake njezina okusa ili izgleda iznutra.

Prema Real Simpleu, postoji nekoliko karakteristika kore koje vam mogu pomoći u odabiru idealne lubenice koja je i slatka i ukusna. Zrelost lubenice može se odrediti po boji. Odlučite se za lubenice s dobro definiranim, ujednačenim prugastim uzorkom. Tamnozelene pruge označavaju zrelost, dok svjetlije, kremasto žute pruge ukazuju na zrelost. Međutim, možda bi bilo mudro odabrati lubenicu koja se ne doima posebnom. U slučaju pretjeranog sjaja, to je vjerojatno pokazatelj nezrelosti.

Prilikom traženja idealnog mjesta za uzgoj lubenice, važno je uzeti u obzir boju područja na kojem se lubenica razvila. Ovo specifično mjesto označava položaj koji je lubenica zauzimala tijekom svog rasta. Tipično, potpuno zrela lubenica pokazuje sočnu, kremasto žutu nijansu, dok nedovoljno zrele lubenice pokazuju blijedo bijelu ili svijetlo žutu boju.

Lagano lupnite lubenicu ili je udarite nekoliko puta, pažljivo pazeći na zvuk koji proizvodi. Dubok i šupalj zvuk ukazuje na veći sadržaj vode i znači da je plod zreo. Suprotno tome, ako je zvuk tup, a kora je debela i gusta, to znači da lubenica još nije potpuno zrela. Odaberite najizazovniju lubenicu tako što ćete svaku podići i odrediti koja je najteža. Nakon podizanja, trebali bi premašiti očekivanja u pogledu svoje težine. Slatkoća lubenice izravno je proporcionalna sadržaju vode, što znači da će biti ukusnija što je teža.

Prilikom odabira lubenica važno je uzeti u obzir njihov oblik. Odlučite se za okrugle lubenice radije nego za ovalne, jer su prve obično slađeg okusa, dok su druge često bez okusa i pune su vode. Osim toga, obratite pozornost na sve neobične izbočine na lubenici. Ako ima grudica, to je znak da lubenica neće biti ugodna za jelo. Lubenica, članica obitelji Cucurbitaceae, jednogodišnja je zeljasta biljka. Ima snažan korijenov sustav koji se primarno proteže do 40 cm u tlo, a glavni korijen doseže duljinu od 2-3 m. Sama biljka je čvrsta i razgranata, s puzavim trsovima koji mogu narasti od 3-4 m, ovisno o sorti. Cvjetovi, jarke žute nijanse, cvjetaju pojedinačno i otvaraju se ujutro, trajući samo jedan dan.

Međutim, neoplođeni ženski cvjetovi ostaju otvoreni nekoliko uzastopnih dana. Lubenica, kao egzotična biljka, uglavnom se uzgaja iz presadnica, iako je moguć i izravan uzgoj iz sjemena. Može se uzgajati na otvorenim poljima, staklenicima iu kombiniranim uvjetima. Staklenici bez ili s povremenim grijanjem pokazali su se uspješnima za ranu proizvodnju. Minimalna temperatura potrebna za klijanje sjemena je oko 15 °C, dok se optimalna temperatura kreće oko 30 °C.

Ako temperature tijekom uzgoja padnu ispod 10 °C, biljka će požutjeti i teško će se oporaviti, čak i ako naknadne temperature postanu povoljne. Lubenice uspijevaju u okruženjima s obiljem sunčeve svjetlosti. Oblačno vrijeme, osobito u fazi rasta plodova, štetno utječe na njihov cjelokupni razvoj. Adekvatna opskrba vodom je ključna, osobito u fazama razvoja vrijeska, cvatnje i zametanja plodova.

Za rast i napredovanje lubenica potrebno je oko 300-400 m3 vode po hektaru, što ovisi o vremenskim prilikama, kao što je prisutnost ili odsutnost suše. Vlaga igra vitalnu ulogu u razvoju plodova, ali navodnjavanje se prekida 15-20 dana prije sazrijevanja. Za optimalan uzgoj lubenice tlo treba biti rahlo, dobre strukture i duboko preorati u jesen na dobro dreniranom zemljištu. Idealnim se smatraju aluvijalna tla i glineno-pješkovita tla.

Nasuprot tome, hladno, zbijeno i prevlažno tlo nije pogodno za ovu vrstu proizvodnje. Korijenje lubenice može biti opsežno, ponekad i preko 2 metra u duljinu, ali većina korijenske mase koncentrirana je unutar sloja od 40-50 cm ispod površine. Kako bi se olakšao rast i plodonošenje, razina kiselosti tla trebala bi biti u rasponu od pH 5,0 do 5,5.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here