U suvremenom društvu perilica rublja znatno je ublažila teret domaćica. Proces pranja postao je osjetno učinkovitiji, uz istodobno održavanje cjelovitosti tkanina tijekom duljeg razdoblja. Ipak, za određene pojedince ovaj uređaj i dalje predstavlja zagonetku. Obično perilice rublja imaju tri odjeljka unutar ladice, no funkcija trećeg odjeljka mnogim korisnicima ostaje nejasna. Pojavljuju se pitanja o pravilnom postavljanju deterdženta i predviđenom mjestu za omekšivač, kao i njegove dodatne funkcije.

Odjeljak označen simbolom cvijeta prvenstveno je namijenjen omekšivaču, iako može primiti i domaću mješavinu octa i eteričnih ulja. Odjeljak označen simbolom I namijenjen je za deterdžent za pretpranje i obično služi kao treći odjeljak u perilici. Nasuprot tome, odjeljak s oznakom II namijenjen je glavnom deterdžentu. Priložene su upute za pravilno doziranje deterdženta.

Kako bi se zajamčilo temeljito čišćenje rublja uz smanjivanje mogućnosti ispuštanja boje, ključno je kategorizirati odjevne predmete prema njihovim bojama, pri čemu se bijelo rublje pere odvojeno na povišenim temperaturama. Osim toga, mudro je suzdržati se od prekomjerne upotrebe omekšivača i deterdženata, jer pretjerano nanošenje ne samo da može izazvati mrlje na odjeći, već i izazvati alergijske reakcije koje proizlaze iz nakupljanja kemikalija, koje mogu iritirati kožu.

BONUS TEKST:

Roditelji u Švicarskoj ulažu velike napore kako bi zajamčili sreću svog djeteta. Bilo da dijete odluči ležati na podu u bijelom odijelu, sisati palac ili energično skakati u javnosti, promatrači vjerojatno neće intervenirati kako bi spriječili takvo ponašanje. Za razliku od toga, obrazovna filozofija u Srbiji značajno se razlikuje od one u Švicarskoj. Ovu razliku istaknula je Anastasija Sadovska, Ruskinja koja je nekoliko godina posvetila radu kao dadilja u Zürichu, gdje je iznijela svoje uvide o prednostima i manama obrazovnog sustava u toj europskoj zemlji.

Rođen sam u skromnom selu u Sibiru; međutim, prije nekoliko godina preselila sam se u slikoviti i često kišni grad St. Petersburg, gdje sam preuzela poziciju dadilje. Tijekom svoje 1,5 godine u ovoj ulozi susrela sam se s brojnom djecom, no najviše sam vremena posvetila jednoj obitelji, brizi za mladu djevojčicu. Po mom dolasku imala je samo dva mjeseca i može se reći da sam odigrao ključnu ulogu u njezinu razvoju. Kako je vrijeme odmicalo, počela je izražavati želju da istraži životni stil ljudi iz raznih zemalja.

Započela sam istraživanje na web stranici koja je sadržavala oglase za usluge čuvanja djece i ubrzo sam naišla na natječaj “Dadilja u Zürichu”. Nakon ovog otkrića predao sam svoj životopis i potom otišao na razgovor, prvo s agentom, a zatim s majkom koja je tražila dadilju za svoju 9-godišnju kćer. Ova žena, koja je radila u bankarskom sektoru, često je poslovno putovala u inozemstvo. Naši zajednički interesi naveli su me da pripremim svoj kovčeg i put u Švicarsku. U početku je Anastasia imala dojam da je obrazovni sustav u Švicarskoj sličan onom u Rusiji ili Srbiji.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here