Februar je bio mnogo topliji nego inače i proleće je izgleda počelo. Kako se ljeto približava, vjerovatnoća da ih zmija ugrize značajno raste, a zanimljivo je da zmije osim ježa mogu uznemiriti i drugi faktori. Kako bi zaštitili kućno okruženje od ovih gmizavaca, stručnjaci toplo preporučuju korištenje mirisa naftalina kao efikasne metode.
Proces upotrebe je jednostavan i nekompliciran. Strateškim rasipanjem plastičnih boca po tlu, sprečavate nakupljanje kišnice i trenutno oglasite alarm sa velike udaljenosti, efikasno ih sprečavajući da lutaju u blizini. Osim zmija, postoje i druge štetočine, a mi vam dajemo nekoliko savjeta kako ih se riješiti. Prisustvo određene biljke može biti dovoljno da pacovima ulije strah, toliko da će aktivno izbjegavati svaku kuću koja emituje jak miris. Primjenom ovih korisnih prijedloga možete efikasno održavati okruženje bez miša u svom domu i spriječiti njihov ulazak u budućnosti. Uspješan način da spriječite infiltraciju miševa u vaš stan je strateško postavljanje određenih vrsta biljaka. Preporučljivo je da se fokusirate na sadnju ovih biljaka u blizini vašeg prebivališta, posebno u područjima gdje sumnjate da bi pacovi mogli dobiti pristup. Opsežna istraživanja su pokazala da su određene biljke izuzetno efikasne u odbijanju pacova. Iako su različite biljke, češnjak i luk, posebno tamnije sorte, imaju nevjerovatno slične arome i uspijevaju u istim optimalnim uvjetima uzgoja.
Ove lukovice uspijevaju kada su izložene punom suncu i posađene u dobro dreniranom tlu. Čak i ako niste zainteresovani za uzgoj praziluka, on može poslužiti kao efikasan repelent za glodare. Četiri do pet čena zgnječenog belog luka dovoljno je pomešati sa pola litre vode. Koristite ovaj proizvod za prskanje područja u kojima se pacovi skupljaju, kao što su prostorije za prah. Žalfija je raznovrsna biljka sa brojnim prednostima i ima izuzetnu sposobnost da uspeva tokom cele zime kao višegodišnja biljka u većini umerenih regiona. Njegov jak miris odvraća pacove i pruža dodatne pogodnosti. Zbog svoje prilagodljivosti, ova biljka uspijeva u različitim sastavima tla sve dok postoji adekvatna drenaža i puno sunca tokom dana. Kao višegodišnja biljka, nastavlja da raste i ima sposobnost da se vremenom razvije u bujni grm. Na ovoj listi kovnica je na trećem mjestu. Postoji mnogo vrsta mente, svaka sa svojim mirisnim listovima koji tjeraju štetočine poput insekata i miševa. Menta, kao i druge trajnice, nema posebne zahtjeve za rast i uspjet će na svakom sunčanom mjestu.
Međutim, važno je imati na umu da menta ne podnosi suvo tlo i da će zahtijevati stalno zalijevanje, posebno u periodima suše. Budnost je ključna kada pazite na biljke mente, jer one mogu brzo zavladati čitavom baštom ako se zanemari njihova izuzetna vitalnost. Da se to ne bi dogodilo, potrebno je stalno orezivanje. Višak listova može se jednostavno osušiti i koristiti za čaj ili kuhanje. Lavanda je navedena kao četvrta vrsta i zauzima istaknuto mjesto na listi. Uprkos tome što nema grinja, uzgoj lavande ostaje omiljeni izbor među entuzijastima, zahvaljujući svom prekrasnom mirisu i zadivljujućim ljubičastim cvjetovima. Budite oprezni i izbjegavajte kontakt sa ovim specifičnim biljkama. Da bismo promijenili našu perspektivu, imamo mogućnost identificirati biljke koje obično privlače miševe i namjerno ih ne uključuju u naše vrtove. Lisnato povrće i paradajz posebno su povrće koje pacovi posebno vole. Da biste ublažili potencijalne probleme, preporučuje se da vaš životni prostor bude adekvatno odvojen od kultivisane vegetacije. Ako naiđete na bilo kakve komplikacije vezane za miševe, najbolje je ne saditi jagode.