Oglasi - Advertisement

Prema pisanju medija u Srbiji , Žika Jakšić, voditelj emisije “Nikad nije kasno”, koji je prije manje od mjesec dana hitno hospitalizovan, doživio je moždani udar.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Naknadno su podaci o njegovom zdravstvenom stanju postali povjerljivi, a kako Informer doznaje iz pouzdanog izvora povezanog s voditeljicom, primljen je na odjel intenzivne njege bolnice Sveti Sava u Beogradu, koja je poznata po stručnosti u ovakvim medicinskim pitanjima.

  • Srećom, Zika Jakšić je sada dobrog zdravlja. Prije gotovo mjesec dana doživio je iznenadnu bolest zbog koje je bio hitno hospitaliziran. Prema izvoru bliskom Žiki, doktori su mu dijagnosticirali moždani udar, prenosi Informer.

Prema njegovom izvješću, Jakšić se trenutno nalazi na kućnom liječenju, a oporavak napreduje pozitivno.

Nakon višednevnog boravka u bolnici, otpušten je na kućno liječenje, gdje se trenutno oporavlja. Zbog doživljenog moždanog udara, Žika se suočava s poteškoćama u govoru, zbog čega logoped svakodnevno posjećuje njegovu kuću kako bi mu pomogao u što bržem oporavku.

BONUS:

Uvjeren sam da je početni odgovor mnogih pojedinaca nakon susreta s ovim insektom njegovo uklanjanje; međutim, ova reakcija proizlazi iz nedostatka svijesti o korisnim aspektima povezanim s njegovom prisutnošću. U nastavku ćete otkriti razloge zašto je ovaj kukac koristan za vaš dom, a siguran sam da će vas ove informacije natjerati da u budućnosti preispitate svoje stajalište.

Pri prvom susretu s ovim stvorenjem većina pojedinaca reagira gotovo refleksno; osjećaji straha i odbojnosti brzo se transformiraju u poriv da ga se iskorijeni. Prizor nečega što nevjerojatnom brzinom izleti iz sjene, popraćeno mnoštvom nogu koje se kreću usklađeno, uznemiruje i često potiče da odmah zgrabite papuču ili alternativnu metodu istrebljenja. Međutim, ono čega mnogi možda nisu svjesni, ili možda odluče previdjeti, jest da kućne stonoge nisu naši protivnici; nego služe kao nevidljivi saveznici u borbi protiv pravih kućnih nametnika.

Na prvi pogled stonoge mogu djelovati zastrašujuće zbog svojih izduženih tijela i petnaest pari nogu koje kao da ritmički “plešu” dok skakuću po površinama poput poda ili zidova. Međutim, ta stvorenja ne predstavljaju prijetnju ljudima i nemaju interesa u nanošenju štete. Umjesto toga, njihova suštinska uloga značajno odstupa od uobičajenih percepcija; ovi mali grabežljivci služe kao prirodno sredstvo za kontrolu populacije brojnih insekata koji potencijalno mogu ugroziti naše zdravlje i imovinu.

Za razliku od pauka koji grade mreže, moljaca koji jedu tkaninu ili mrava koji željno obilaze kuhinjske površine u potrazi za ostacima hrane, stonoge ne traže ništa od ljudi. Suzdržavaju se od infiltracije u zalihe hrane, izgradnje gnijezda ili ostavljanja bilo kakvih znakova svoje prisutnosti.

Njihov opstanak ovisi isključivo o predatorstvu manjih insekata. Tijekom evolucije, njihove su se prednje noge razvile u moćno oružje, pretvorivši se u kandže koje izlučuju neurotoksični otrov.

Ovaj otrov trenutno onesposobljava njihov plijen, dopuštajući stonogama da se hrane komarcima, muhama, buhama, paukovima, pa čak i termitima, koji predstavljaju značajnu prijetnju drvenim konstrukcijama kuće. Važno je napomenuti da ovaj otrov nije štetan za ljude, osim u iznimno rijetkim slučajevima alergijskih reakcija.

Domaće stonoge skloni su tražiti utočište u vlažnim i mračnim prostorima naših stanova, zbog čega se obično otkrivaju u prostorima kao što su kupaonice, podrumi, ispod umivaonika ili u kutovima kuhinje.

Ta su im mjesta privlačna jer također pružaju stanište za kukce koje love. Primarno noćna, ova bića često mogu promatrati samo pojedinci koji se nenamjerno probude tijekom noći ili uđu u neosvijetljene prostorije. Njihova ekstremna brzina i gotovo nečujno kretanje pridonose iznenadnom osjećaju straha i odbojnosti koji se mogu pojaviti tijekom susreta. Međutim, ključno je razumjeti da odrasla stonoga, koja može doseći duljinu do pet centimetara, ne pokazuje nikakav interes za ljude.

Životni vijek stonoge je vrijedan pažnje; unatoč svojoj maloj veličini, ovo stvorenje može živjeti impresivan prosjek od tri do sedam godina. Za to vrijeme marljivo lovi, učinkovito smanjujući populaciju potencijalno štetnih insekata u našim životnim prostorima. Kada ima dovoljno hrane, stonoga može dugo ostati na jednom mjestu, djelujući kao prirodni i tihi insekticid koji ne sadrži kemikalije i ne pridonosi zagađenju okoliša.

Za one koji ne žele suživjeti s tim korisnim stvorenjima, postoje metode za njihovo uklanjanje bez nanošenja štete. Početne mjere uključuju održavanje čistoće, posebice u mračnim i nedostupnim kutovima stanovanja. Korištenje odvlaživača ili osiguravanje odgovarajuće ventilacije može pomoći u smanjenju vlažnosti okoliša, dok je rješavanje svih izvora curenja vode, kao što su neispravne slavine ili cijevi, ključno. Osim toga, korisno je zatvoriti sve pukotine i otvore koji dopuštaju insektima da se infiltriraju izvana. Ovaj pristup ne samo da smanjuje vjerojatnost pojave stonoga, već i iskorjenjuje uvjete koji pogoduju razmnožavanju insekata kojima plijene.

POKLANJAMO TI KNJIGU BESPLATNO!

Upiši svoj email i preuzmi knjigu "Astrologija nije bauk"! Zaviri u tajanstveni svijet zvijezda i otkrij kako zvjezdana magija može promijeniti tvoj pogled na sebe i svijet oko tebe!

Jedan klik te dijeli od tvoje knjige i novih spoznaja!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here