Istraživanja pokazuju da samo jedna od tri osobe može identificirati simptome koji signaliziraju tjeskobu dovoljno brzo da započne liječenje. Budući da anksiozni poremećaji predstavljaju različite simptome, njihovo prepoznavanje ključno je za dobivanje pravovremene dijagnoze i skrbi.
Znakovi koji ukazuju na prisutnost anksioznog poremećaja uključuju:
Hladne ruke i stopala mogu značiti da je cirkulacija krvi u tim područjima nedovoljna. Također može postojati osjećaj smanjenog kisika tijekom gutanja, popraćen čestim zijevanjem.
Problemi povezani s plinovima mogu nastati kada se proguta značajna količina kisika, što dovodi do povećane osjetljivosti u crijevima. Ako osjetite bilo koji od ovih simptoma, neophodno je konzultirati svog liječnika radi brze dijagnoze i utvrđivanja odgovarajućeg plana liječenja.
Prirodna metoda za ublažavanje tjeskobe uključuje korištenje lovora. U antičko doba, Grci su priznali ljekovita svojstva lovora, uključivši ga u svoje prakse liječenja. Poznat po svojim snažnim protuupalnim i umirujućim učincima, lovor se također bori protiv epilepsije i olakšava respiratorne probleme. Postoje različiti načini da lovorov list uključite u svoju prehranu—bilo dodavanjem u obroke ili kuhanjem u vodi. Kuhanjem lovora oslobađa se ugodna aroma koja prožima prostor i potiče opuštanje.
Vježbanje joge još je jedna korisna metoda za ublažavanje tjeskobe i poboljšanje općeg osjećaja dobrobiti. Ove umirujuće poze mogu pomoći u otklanjanju nesanice, uvelike poboljšati kvalitetu sna i pomoći u regulaciji disanja. Aktivirajući parasimpatički živčani sustav, joga položaji pridonose smanjenju stresa i potiču opuštanje.
Ovdje su tri poze u jogi koje svatko može isprobati, uključujući početnike koji nikada prije nisu radili jogu. Jastuk je sve što vam treba. Započnite 10 dubokih udaha prije nego što počnete.
Viparita Karani, ili podizanje nogu do zida, uključuje ležanje na leđima poduprto jastucima dok podižete noge prema stropu dok vam se koljena i pete ne poravnaju. Postavite ruke uz tijelo s dlanovima okrenutim prema gore. Ova poza pospješuje cirkulaciju krvi i posebno je korisna za osobe koje dulje vrijeme stoje. Ne zaboravite duboko disati i zadržati ovaj položaj 2-3 minute.
Za izvođenje Supta Baddha Konasana sa spojenim stopalima i koljenima, lezite na leđa oslonjeni na jastuke. Spojite tabane i dopustite da vam koljena padnu prema van na bilo koju stranu. Ispružite ruke uz tijelo. Ostanite u ovom položaju 3 minute dok duboko dišete.
Poza mrtvaca (Savasana): Započnite ležanjem na leđima sa stopalima u širini ramena i rukama položenim uz tijelo, dlanovima okrenutim prema gore. Dišite duboko, neograničeno dok se koncentrirate na dah. Ostanite u ovoj pozi 3 do 5 minuta.
Osim prakticiranja joge i korištenja lovora, postoje razne jednostavne metode za ublažavanje stresa i poticanje opuštanja. Jedna od takvih metoda je uživanje u šalici zelenog čaja koji je bogat L-teaninom, supstancom poznatom po tome što smanjuje razinu stresa. Druga opcija je tamna čokolada koja sadrži najmanje 70% kakaa, jer također može pomoći u smanjenju razine hormona stresa.
Još jedna učinkovita metoda za ublažavanje stresa je meditacija. Odvajanje samo pet minuta za sjedenje u tišini i spokoju može pomoći u promicanju opuštanja. Koncentrirajući se na dah, kao i na ruke i noge, možete brzo iskusiti blagotvorne učinke meditacije.
Duboko, sporo disanje može pomoći u ublažavanju tjeskobe i poboljšanju vašeg raspoloženja. Kada negativne misli postanu neodoljive, pokušajte odbrojavati. Ova tehnika može pomoći u promicanju opuštanja i pružiti kratak bijeg od vaših nevolja.
Kratka stanka da zatvorite oči i razbistrite um može biti učinkovit način opuštanja. Osim toga, masaža ruku može biti korisna, posebno za one koji dugo provode za računalom. Na kraju, izlazak van i iskustvo drugačijeg okruženja može uvelike poboljšati vaše raspoloženje i smanjiti razinu stresa.
Slijedeći ove prijedloge, možete uspješno ublažiti tjeskobu i poboljšati svoje cjelokupno zdravlje.