Saznajte koji mineral treba da uzima žena starija od 50 godina – obratite pažnju na simptome koji ukazuju na deficit. Važan mineral za zdravlje, mladolikost i regulisanje hormona, evo u kojoj hrani ga ima! U 50-im godinama života, žene se suočavaju sa promenama hormonskog statusa, ulaze u menopauzu i suočavaju se sa određenim simptomima, od kojih neki mogu biti neprijatni. Zbog toga je važno obratiti pažnju na način ishrane i zdravlje, kako zbog dugovečnosti, tako i zbog lepote.

  • Glavni neprijatelji vašeg zdravlja, vitke linije i mladolikosti svakako su šećer, rafinisana hrana, sjedilački način života i stres. Takođe, važno je da imate raznovrsnu ishranu koja je bogata svim potrebnim vitaminima i mineralima, a jedan je posebno važan u ovom životnom dobu – SELEN.

Selen je snažan antioksidans koji usporava starenje tela, neutrališe slobodne radikale, i povoljno utiče na stanje kose i kože. Pomaže u smanjenju rizika od hormonalnih poremećaja, pa je selen veoma važan za žene koje ulaze u menopauzu. Zbog svojih antioksidativnih svojstava jača imuni sistem i usporava spoljašnje i unutrašnje starenje. Podržava zdravlje srca i krvnih sudova, povoljno deluje na nervni sistem i prevazilaženje stresa. Selen učestvuje u apsorpciji određenih vitamina.

Nivo selena je potrebno proveriti laboratorijski, ali postoje i simptomi koji ukazuju na deficit: stalni osećaj slabosti i umora, hormonalni i kardiovaskularni problemi bez očiglednih razloga, pogoršanje stanja kože, kose i noktiju, i promena boje noktiju. Isti simptomi mogu imati hiljade uzroka. Zbog toga je bolje da se konsultujete sa svojim lekarom i nikako ne uzimajte suplemente na svoju ruku, jer previše selena može biti opasno.

Koja hrana sadrži selen? U ishranu uključite ribu i plodove mora, pistaće, pečurke, jaja, pšenične i ovsene mekinje, kokos, suncokretovo seme i orašaste plodove, mast, sir, beli luk. Hrana koja ometa apsorpciju selena su slatkiši, peciva i gazirani napici. Ako dnevno jedete oko 50 g pečuraka, ili 70 g kokosa, ili jedan do dva brazilska oraha, imaćete dovoljan nivo selena u organizmu.Pored toga, važno je održavati uravnoteženu ishranu koja podržava celokupno zdravlje. Unos selena kroz prirodne izvore hrane je najbezbedniji način da se osigura optimalan nivo ovog esencijalnog minerala. Redovne kontrole kod lekara i pažljivo planiranje ishrane mogu vam pomoći da zadržite zdravlje i vitalnost u zrelom dobu.

BONUS TEKST

Održavanje biljaka u unutrašnjem prostoru može biti izazovno, ali uz pravilnu njegu i pažnju, mogu postati živopisni elementi vašeg doma, pružajući estetsku vrijednost i poboljšavajući kvalitet zraka. Evo nekoliko savjeta kako održavati biljke zdravima i sretnima u vašem domu:

Pravilan izbor biljaka: Prije nego što odaberete biljke za svoj dom, istražite koje vrste biljaka najbolje odgovaraju unutrašnjim uvjetima vašeg prostora. Različite biljke zahtijevaju različitu količinu svjetlosti, vlage i temperature. Na primjer, sukulenti su odlični za prozorske daske s puno sunčeve svjetlosti, dok paprat preferira polusjenovita mjesta.

Redovito zalijevanje: Održavanje pravilne razine vlage ključno je za zdravlje biljaka. Većina biljaka preferira umjereno zalijevanje, gdje tlo ostaje vlažno, ali ne i potopljeno. Prije zalijevanja provjerite vlažnost tla prstima ili upotrebom vlagomjera za tlo.

Pružanje svjetlosti: Svjetlost je esencijalna za fotosintezu i rast biljaka. Postavite biljke na mjesta gdje će imati dovoljno indirektne ili difuzne svjetlosti. Biljke koje ne dobivaju dovoljno svjetla mogu pokazivati znakove žućenja lišća ili rasta spora.

Gnojidba: Redovito gnojenje biljaka osigurava im potrebne hranjive tvari za zdrav rast. Koristite tekuće gnojivo ili granule prema uputama na pakiranju, ali budite pažljivi da ne prekomjerno gnojite, što može uzrokovati oštećenje korijena.

Održavanje higijene: Redovito prašenje lišća i uklanjanje mrtvih ili suhih dijelova biljaka pomaže u sprječavanju širenja bolesti i štetnika. Povremeno pregledajte biljke kako biste primijetili znakove insekata ili bolesti te ih tretirajte prikladnim sredstvima.

Rotacija biljaka: Povremeno rotiranje biljaka omogućuje ravnomjerni rast i izloženost svjetlu sa svih strana. To je osobito važno za biljke koje rastu prema izvoru svjetla ili su sklonije savijanju prema suncu.

Monitoring temperature: Biljke preferiraju stabilne temperature bez naglih fluktuacija. Pazite da ih ne izlažete propuhu ili prevelikim temperaturnim promjenama, što može uzrokovati stres.

Redovitim praćenjem i brizganjem svojih biljaka, možete uživati ​​u njihovoj ljepoti i doprinijeti zdravijem okolišu u svom domu. Pružajući im odgovarajuću njegu, biljke će vam zahvaliti zelenim lišćem, cvjetovima i pozitivnom energijom koju donose u vaš prostor.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here