Oglasi - Advertisement

Stanje kože koje se obično naziva “pureća koža” ili keratoza pilaris karakterizirano je pojavom malih kvržica ili “točaka” na različitim dijelovima tijela, uključujući lice, ramena, bedra, noge i stražnjicu.

 

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Ove su kvržice rezultat nakupljanja keratina, proteina koji se nalazi u koži, unutar folikula dlake. Ovaj problem može se pogoršati tijekom zimskih mjeseci ili trudnoće, a zanimljivo je da se ne manifestira na dlanovima ili stopalima zbog nepostojanja folikula dlake na tim područjima. Uobičajeni simptomi uključuju blago crvenilo, svrbež, iritaciju i suhoću kože. Pogađa osobe sa suhom kožom, ekcemom, ihtiozom, kao i žene i mlađe osobe. Primarni čimbenik koji pridonosi razvoju “pureće kože” uvelike je određen genetikom, a trenutačno ne postoji apsolutni lijek za ovo stanje. Unatoč tome, postoje različiti tretmani koji mogu učinkovito ublažiti simptome.

Dosljedna primjena losiona za piling može spriječiti začepljenje folikula dlake od strane keratina, dok su se proizvodi prožeti shea maslacem i niacinamidom također pokazali korisnima. Za pojedince koji imaju ozbiljnije simptome, stručnjaci mogu predložiti tretmane u toplicama, kemijske pilinge ili kreme s retinolom.

 

Kako biste spriječili bilo kakve nuspojave, ključno je potražiti savjet stručnjaka prije početka bilo kojeg oblika liječenja. Kod kuće, pojedinci mogu pokušati ublažiti stanje prepuštanjem toplim kupkama, pilingom kože i nanošenjem hidratantnih losiona, osobito onih s mliječnom kiselinom. Osim toga, preporuča se izbjegavati usku odjeću koja može pojačati iritaciju kože.

BONUS TEKST :

Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom ili one koje pate od infekcije uha trebaju biti posebno oprezne. Pravodobno prepoznavanje infekcija uha je ključno, jer mogu uzrokovati intenzivnu nelagodu.

To omogućuje brzi pristup učinkovitim mogućnostima liječenja. U sljedećem odjeljku opisat ćemo simptome povezane s upalom uha i ponuditi preventivne mjere. Ključno je naglasiti važnost traženja smjernica od zdravstvenog radnika za bilo kakve medicinske probleme. Uobičajeni znakovi koji ukazuju na prisutnost infekcije uha uključuju sljedeće simptome: Početni stadij infekcije uha često je obilježen blagim svrbežom duboko u ušnom kanalu, koji može eskalirati u intenzivnu nelagodu ako se ne liječi.

U ranim stadijima unutarnji dio ušnog kanala može pokazivati ​​blago crvenilo, ali kako infekcija napreduje, crvenilo i oteklina mogu se proširiti na vanjsko područje uha. U početku može postojati blagi osjećaj boli, koji se može pojačati, osobito kada se povlači za uho ili se vrši pritisak na zahvaćeno područje. U težim slučajevima, bol se može širiti u lice, vrat ili jednu stranu glave.

Kako infekcija napreduje, može se pojaviti bistri iscjedak, počevši s malim količinama, ali potencijalno eskalirajući u volumenu. U slučajevima blagih slučajeva, prisutnost gubitka sluha ili trajnog osjećaja zvonjenja u ušima može proći nezapaženo. Međutim, u težim slučajevima, pojedinci mogu doživjeti značajno oštećenje sluha ili kontinuirano zvonjenje u ušima. Neliječenje infekcije može dovesti do natečenih limfnih čvorova na vratu, što rezultira groznicom i potpunim začepljenjem ušnog kanala. Poduzimanje mjera za sprječavanje infekcija uha je ključno. Kada je riječ o čišćenju ušiju, važno je izbjegavati pamučne štapiće.

Iako mogu biti učinkoviti u uklanjanju prljavštine sa stijenki uha, mogu gurnuti vosak dalje u uho, što može dovesti do komplikacija. Stručnjaci savjetuju da ne koristite strane predmete za čišćenje ušiju. Kako biste spriječili infekcije, preporučljivo je koristiti kapu za plivanje ili čepiće za uši kako biste spriječili ulazak vode u uši.

Nakon izlaganja vodi, ključno je marljivo osušiti uši ručnikom i sušilom za kosu postavljenim na blagu toplinu, jer će to spriječiti nakupljanje vlage koja može dovesti do infekcija. Za personalizirane smjernice i dodatne informacije uvijek se preporučuje konzultirati se sa zdravstvenim radnikom.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here