Na Balkanu su i dalje prisutne trajne predrasude koje nalažu odgovornost žene za sve kućanske poslove, unatoč vlastitom zaposlenju i doprinosu obiteljskim financijama. Česta je pojava da se muž po povratku s posla zavali u odmor, dok se žena užurbano bavi spremanjem ručka i raznim kućanskim obavezama.

Povijesno gledano, odgovornost za zbrinjavanje obitelji prvenstveno je bila na muškarcima, dok su žene svoje napore posvetile odgoju djece i kućanskim poslovima, što je ograničavalo mogućnosti za druge aktivnosti. Međutim, u suvremenom društvu došlo je do značajnog pomaka, pri čemu muškarci sve više preuzimaju odgovornost za kućanske poslove i pripremu obroka, osobito kada su njihovi supružnici zauzeti ili rade.

U suvremenom društvu postalo je sve češće da se oba partnera unutar kućanstva zapošljavaju. Tijekom gostovanja u emisiji poznate srbijanske televizije, gospođa Milena iznijela je nekoliko intrigantnih saznanja. Izrazila je svoje uvjerenje da se diskurs koji okružuje ravnopravnost spolova i raspodjelu kućanskih obaveza često neprikladno tretira.

  • Ispitivanje koje je pred nama tiče se pravednosti i nepristranosti raspodjele ovih uloga, kao i potencijalne nejednakosti koja može postojati između muževa i žena. Značajna prepreka s kojom se susreću parovi koji se bore s ovim stvarima je prekid komunikacije. Unatoč izgledima koji upućuju na uzajamno razumijevanje, temeljno pitanje proizlazi iz stalne borbe za ravnopravnost spolova i sve većeg sudjelovanja žena u područjima kojima su povijesno dominirali muškarci.

U društvu u kojem se dominantno ističe financijska zarada muškaraca, žene se često susreću s izjavama poput: „Ostvarila si svoje težnje, sada je tvoja dužnost stvarati vlastiti prihod, ali nemoj zanemariti svoje obveze kao supruge i majke.

Stručnjaci za mentalno zdravlje koji se fokusiraju na interpersonalnu dinamiku između partnera istraživanjem su otkrili da postoji jasna korelacija između žena koje pretežno same peru suđe i povišene razine nezadovoljstva u vezi, porasta sukoba s partnerima i smanjene sklonosti intimnosti, za razliku od žena čiji partneri pomažu u pranju suđa.

  • Tom je temom, gostujući u emisiji “150 minuta” na Prvoj, istraživala psihoterapeutkinja Milena Milanović, osvjetljavajući zajedničke čimbenike koji dovode do sukoba među partnerima, dajući vrijedne strategije za održavanje čvrste emocionalne veze. U raspravi o rodnoj ravnopravnosti i raspodjeli kućanskih obaveza, Milena je istaknula važnost ljubavi i brige. Artikulirala je da se fokus treba proširiti dalje od pukog osiguravanja pravedne podjele zadataka; također mora obuhvatiti svijest o potrebama i emocijama svakog partnera.

Uvjerena je da bi se sukobi i nesporazumi značajno smanjili kada bi se partneri posvetili iskrenom slušanju i razumijevanju emocija jedno drugoga. Psihoterapeuti tvrde da kada se muškarac bavi aktivnostima poput pranja suđa ili sjeckanja povrća dok žena priprema večeru, to se često tumači kao iskazivanje naklonosti prema njoj.

To znači da pojedinac preuzima odgovornost za obitelj i potiče skladniji suživot. Porijeklom sa Zapada, ova praksa sve više dobiva na snazi ​​i pokreće pokret prema pravednijoj raspodjeli kućanskih odgovornosti. Milena tvrdi da se angažman žene u kućanskim poslovima za muškarca koji financijski uzdržava obitelj doživljava kao iskazivanje ljubavi i pomoći.

Kako navodi Milena, najveći problem s kojim se susreću parovi koji imaju ove poteškoće je neadekvatna komunikacija. Iako možda postoji implicitno razumijevanje, središnji problem odnosi se na ravnopravnost spolova i sve veće sudjelovanje i uspjeh žena u područjima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci.

Društvo često daje prioritet financijskim postignućima muškaraca, a od žena se istovremeno očekuje da će ispuniti odgovornosti supruge i majke, bez obzira na njihova profesionalna postignuća. Jedan potencijalni lijek za ovu situaciju je ulaganje u tjednu uslugu, ovisno o aktivnom sudjelovanju obje osobe.

Ipak, kada je jedan partner zaposlen, a drugi ostaje kod kuće, pitanje kako procijeniti doprinos radnog partnera postaje predmet spora. U konačnici, najučinkovitije rješenje leži u otvorenoj komunikaciji. Kada govorimo o balkanskom mentalitetu, važno je naglasiti da se muškarci ne osjećaju neugodno sudjelovati u kućanskim obavezama.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here