Koncept braka ubrzano gubi na važnosti, osobito među mlađim generacijama koje se odluče odreći ove tradicionalne institucije. Mnogi se pojedinci opiru ideji vezanja za jednu osobu za cijeli život, dok su drugi bili pod utjecajem negativnih iskustava onih oko njih, što ih je navelo da preispitaju vrijednost braka. U ovom članku istražujemo uvide psihoterapeuta u vezi s dinamikom problematičnih brakova.

Na Balkanu su i dalje prisutne predrasude koje insinuiraju da žene, čak i ako imaju posao i doprinose financijskoj stabilnosti obitelji, snose jedini teret kućanskih poslova. Uobičajena je praksa da se muževi po povratku s posla opuste, prepuštajući ženama da se odmah bave pripremanjem obroka i raznim kućanskim obavezama.

Tradicionalno se od muškaraca očekivalo da primarno zarađuju, dok su žene bile odgovorne za podizanje djece i obavljanje kućanskih poslova, ostavljajući malo vremena za bilo što drugo. Međutim, u posljednje vrijeme došlo je do značajnog pomaka, pa muškarci sve više preuzimaju kućanske poslove, pa čak i kuhanje, osobito kada su njihove žene okupirane poslom ili drugim obvezama.

U suvremenom je društvu postalo sve češće da obje osobe u partnerstvu budu zaposlene u istom kućanstvu. Gospođa MILena je u svom zapaženom gostovanju na popularnoj srpskoj televiziji iznijela mnoštvo zadivljujućih stajališta.
Njezino je gledište da se pitanje rodne ravnopravnosti i raspodjele kućanskih dužnosti često pogrešno rješava. Fokus je na postizanju pravedne i nepristrane podjele ovih odgovornosti, posebno kada su u pitanju muževi i žene. Primarni izazov s kojim se susreću parovi koji se bore s tim pitanjima usredotočen je na prekide u komunikaciji.

Glavni uzrok ovog izazova, usprkos njegovom vanjskom izgledu, može se pripisati neprekidnom nastojanju za ravnopravnošću spolova i rastućoj prisutnosti žena u područjima u kojima su povijesno dominirali muškarci. Iako financijska zarada muškaraca ostaje primarni fokus, žene se često susreću s primjedbama poput: „Ostvarila si svoje želje, sada je tvoja obveza stvarati vlastiti prihod, a istovremeno ispunjavati svoje dužnosti supruge i majke.

Opsežna istraživanja koja su proveli stručnjaci za mentalno zdravlje, s posebnim naglaskom na dinamiku odnosa, otkrila su značajnu korelaciju između žena koje snose sav teret pranja posuđa i povišene razine nezadovoljstva unutar svojih partnerskih odnosa. Nadalje, te se žene češće svađaju sa svojim dragim osobama i pokazuju smanjenu sklonost intimnosti, što je u oštroj suprotnosti sa ženama čiji partneri aktivno sudjeluju u pranju suđa.

Psihoterapeutkinja Milena Milanović gostovala je u vrlo gledanom talk showu “150 minuta” na Prvoj, gdje je duboko zaronila u tematiku, otkrila tipične uzroke sukoba među ljubavnim partnerima i ponudila vrijedne savjete o njegovanju čvrste emocionalne veze.

Govoreći o temi rodne ravnopravnosti i podjele kućanskih obaveza, Milena je veliki naglasak stavljala na važnost ljubavi i brige. Naglasila je da je postizanje pravedne raspodjele zadataka važno, ali je jednako važno dati prioritet emocionalnom blagostanju i potrebama obje uključene osobe.

Parovi mogu postići skladne odnose lišene sukoba i pogrešne komunikacije dajući prioritet aktivnom slušanju i suosjećanju s osjećajima drugoga, kao što ona predlaže. Psihoterapeuti su primijetili da se jednostavni zadaci poput pranja posuđa ili pomoći u pripremi obroka često doživljavaju kao činovi ljubavi i brige prema ženi.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here