Iako je Oliver Dragojević napustio ovaj svijet prije 6 godina, njegova ostavština jednog od najpriznatijih i najutjecajnijih glazbenika bivše Jugoslavije ostala je netaknuta. Tijekom svoje slavne karijere ostavio je neizbrisiv dojam na glazbenoj sceni, postavši sinonimom za očaravajuće melodije dalmatinskih pjesama i zanosne zvukove Mediterana.
Njegovi bezvremenski hitovi i dalje odjekuju kod publike svih uzrasta. Od malih nogu Oliver Dragojević pokazivao je sklonost glazbi boraveći u Veloj Luci na Korčuli. Potaknut roditeljima, na svoj je glazbeni put krenuo naučivši harmoniku u dobi od sedam godina. Njegov talent ubrzo je postao očit, jer je u dobi od 14 godina pobijedio na amaterskom natjecanju u pjevanju, što je označilo povoljan početak njegove slavne karijere.
Godine 1963. počinje njegov profesionalni put uključivanjem u splitski sastav Batali. Kasnije je posudio svoje vokale cijenjenom ansamblu poznatom kao “Dubrovački trubaduri”, gdje je usavršio svoje glazbeno umijeće i stekao široko priznanje. Prijelomna točka njegove solo karijere bila je 1974. godine kada je na pozornici festivala “Split ’74” izveo zadivljujuću izvedbu pjesme “Ča če mi Copacabana”. Od tada je Oliver postao sastavni dio festivala, a njegove melodične kreacije postale su neizostavna sastavnica glazbenog repertoara Dalmacije.
U početku privučen klasičnom glazbom, s vremenom je prešao na područje popa i optimističnih melodija, odluka koja se pokazala slučajnom. Njegove pjesme koje su osvojile vrhove ljestvica, uključujući ali ne ograničavajući se na “Pismo moja”, “Molitva za Magdalenu”, “Cesaricu”, “Molitvu” i “Tko sam ja da ti sudim”, nadmašile su vrijeme i ostavile neizbrisiv trag na srca i duše bezbrojnih pojedinaca. Dok je stalno naglašavao važnost obitelji i prijatelja, svjesno se trudio održati odvojenost između svog osobnog života i javne sfere; međutim, pojavila su se neočekivana otkrića koja su mnoge zaprepastila.
Oliverov partner nedavno je iznio fascinantne uvide u njihovu svakodnevicu, dodavši intrigantnu dimenziju ionako zanimljivom odnosu sa suprugom Vesnom. Na prilično nekonvencionalan način izašao je kao pobjednik. Poznajem ženu po imenu Jelena, koja je imala kratak susret s izvjesnom osobom poznatom po tome što često mijenja društvo. Ta je osoba hodala ruku pod ruku s Jelenom i vukla se za mnom otprilike desetak dana. Jednog dana slučajno je sjedio u lokalnom baru s prijateljem kad mi je prišao i rekao:
“Gospođo, činite mi se poznatim!” Na to sam mu odgovorila: Prepoznaješ me jer si me zadnjih desetak dana promatrao iz daleka, otkrila je Vesna tijekom gostovanja u emisiji Giuliana Radio Dalmacije.
Malo tko je bio svjestan pravog razmjera njezine izdržljivosti. “Njemu nije bilo pomoći. Nakon koncerta u Trebinju imao je drskosti nazvati me u bezbožna dva sata u noći, tvrdeći da će me dovesti taksijem. U hodniku je treštao kućni telefon. svi budni, uključujući i jadnike koji su morali ustati u šest ujutro zbog posla u bolnici”, ispričala je s dozom humora. Ja sam bila sponzoruša dok je on primao moju potporu, a moji su roditelji išli čak i do kredita za renoviranje stana.
U rasponu od osam godina, nas jedanaest smo koegzistirali unutar tog istog stana. Svakog bi se jutra svi ostali razbježali, ostavljajući samo mene i svekrvu. Tada je moja svekrva bila sličnih godina kao ja sada, ali mi je djelovala toliko starije da sam svakim danom očekivao njen odlazak. Često je znala izgovarati fraze poput “Joj bože” ili “Umrijet ću”, ispričala je Vesna. U rasponu od trideset godina, što ga je spriječilo da nastupi u Beogradu? Ova istraga i dan danas izaziva interes javnosti.
Tijekom boravka u Splitu dao je intervjue srpskim medijima, uključujući Radio-televiziju Srbije. Upitan o nevoljkosti posjetu Beogradu, jednostavno je rekao da je stvar privedena kraju. Nakon Oliverove smrti, njegova supruga Vesna Dragojević otkrila je razlog njegovog odsustva u Srbiji.
Nakon bombardiranja Dubrovnika moja se obitelj sklonila u Split. Svjedočili smo potresnim prizorima brodova u plamenu u Dubrovniku, među kojima je bilo i plovilo mog oca. Brod, nazvan Kopakabana, bio je značajno postignuće za mog oca, jer je posvetio godine svog života njegovoj izgradnji, čak je i započeo projekt dok sam ja još bio u školi. Razarajući trenutak došao je kada je moj otac vidio srcedrapajući prizor njegove voljene kreacije kako gori na televiziji. Shrvan tugom, nije mogao suspregnuti suze i plač. U tom trenutku Oliver je uputio nekoliko riječi utjehe mom ocu: Vesna je umirila Miljenka rekavši: “Nemaš razloga za brigu.
- Imam veliko iskustvo i posjetila sam to mjesto nebrojeno puta. Kako bih ti olakšala brigu, obećavam ti da tamo više nikada neću nastupati.” Napomenula je i da je to jedina izjava njenog pokojnog supruga u vezi sa Srbijom. Pjevač Oliver Mandić u prošlom intervjuu u emisiji “Mojih 50” Naksi radija otvoreno je govorio o ovoj kompleksnoj temi. Mandić je izrazio razočaranje što Oliver, talentirani pjevač, neće moći doći u Beograd. U pokušaju da ga nagovori, Mandić je ponudio pozamašnu svotu od 200.000 eura za koncert “Dva Olivera” uz Filharmoniju.
Međutim, Oliver je ponudu odbio zbog jedinstvenih okolnosti u rodnom Splitu, gdje je izrazio zabrinutost za sigurnost svojih sinova po povratku iz Beograda. Tijekom razgovora s Tanjom Peternek Aleksić u Splitu, Dragojević je spomenuo nadolazeći koncert u Beogradu. Na pitanje planira li u svoju koncertnu turneju uključiti i Beograd, kantautor je odgovorio: Oliver je tijekom gostovanja u emisiji “TV lica, kao i svaki normalan svijet”, rekao da je tema o kojoj je riječ definitivno zaključena. Naglasio je da je dosljedno odbijao višestruke zahtjeve za ponovno razmatranje teme, čvrsto vjerujući da je došla do svog prirodnog završetka. Nadalje, Oliver je ustvrdio da apsolutno nema mjesta da mijenja svoj stav po ovom pitanju.