Facebook stranica Dalmatinska generacija podijelila je fotografiju koja je nasmijala tisuće. Malo bi bilo reći da je žensko ruho za misu bilo neprikladno…

DODATNI TEKST

Upala djeluje kao obrambeni mehanizam za naše tijelo u slučaju infekcije, bolesti ili ozljede. Ipak, kada postane kronična, može postati štetna, postupno oštećujući zdrave stanice, tkiva i organe. Nutricionistica Jovana Srejić Ferluga napominje da dok je upala uključena u proces ozdravljenja tijela, kronična upala može dovesti do raznih zdravstvenih problema. Pozitivan je aspekt što se može usvojiti nekoliko strategija za smanjenje upale i poboljšanje općeg zdravlja.

Mnoštvo studija pokazuje da trajni upalni procesi povećavaju rizik od raznih bolesti, uključujući pretilost, metabolički sindrom, predijabetes (obilježen inzulinskom rezistencijom), dijabetes tipa 2, bolesti srca, upalne bolesti crijeva poput Crohnove bolesti i ulceroznog kolitisa, uz određene vrste raka. Vjerojatnost razvoja dijabetesa povećavaju artritis, Alzheimerova bolest i upalni poremećaji šećera u krvi; međutim, prema nutricionistu, manje je poznato da određeni način života i prehrambene navike mogu uvelike utjecati na razine upale.

Protuupalna dijeta općenito naglašava svježu, cjelovitu hranu, osobito onu bogatu hranjivim tvarima i antioksidansima. Najjači antioksidansi uključuju vitamin C, vitamin E, beta karoten, selen i cink. Naš sugovornik upozorava da su antioksidansi ključni za smanjenje slobodnih radikala, a to su reaktivne molekule koje mogu izazvati upalu ako se ne kontroliraju.

  • Shutterstock Povrće i voće spadaju među najomiljenije skupine namirnica. Odabir protuupalnih namirnica koje bi trebalo uključiti u prehranu sastoji se od raznog povrća poput brokule, kelja, paprike, prokulice, kupusa i cvjetače. Naglasite živopisno voće koje obiluje biljnim pigmentima koji služe kao snažni antioksidansi, uključujući borovnice, šipak, grožđe i trešnje.

  • Uključite voće bogato zdravim masnoćama, poput avokada i maslina, zajedno s korisnim masnoćama poput maslinovog ulja i ulja avokada. Korisne opcije uključuju masnu ribu poput lososa, sardine, haringe, skuše i inćuna. Možete također uključiti orašaste plodove, poput badema i drugih, zajedno s tamnom čokoladom. Nemojte zanemariti začine poput kurkume, piskavice i cimeta, kao ni zeleni čaj. Zbog resveratrola, crno vino može pružiti protuupalne prednosti, a također je preporučljivo konzumirati hranu bogatu probiotičkim bakterijama, uključujući prirodno fermentirane kisele krastavce, kefir i jogurt.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here