Češnjak je vrlo cijenjen kao vrtna kultura diljem Slovačke. Ako ga uzgajate u svom vrtu, važno je dobiti upute o tome kako postići najveće moguće glave.
Proces uzgoja prilično je jednostavan, a kako bi se osigurala obilna žetva, potrebno je samo upoznati se s nekoliko temeljnih tehnika. Češnjak često privlači napade štetnika, što može umanjiti kvalitetu uroda. U određenim slučajevima, ovi štetnici imaju potencijal potpuno uništiti usjev.
Gredice češnjaka i luka često se suočavaju s izazovima štetočina poput lukove muhe i nematoda. Tipično, pod odgovarajućim vremenskim uvjetima, češnjak se sadi u ožujku ili tijekom rane proljetne sezone.
Unatoč tome, mora se poduzeti ključni korak kako bi se osigurala pravilna sadnja. Ovo će ga zaštititi od takvih nametnika.
Jednu žlicu sode bikarbone pomiješajte s jednom litrom mlake vode, dobro miješajte dok se smjesa potpuno ne otopi. U ovu otopinu ubacite režnjeve češnjaka i nastavite miješati.
Ostavite ga u otopini dva sata. Zatim ga izvadite iz otopine i odmah nastavite sa sadnjom.
Čaj od kamilice može se koristiti zajedno sa sodom bikarbonom, koristeći metodu koja je ista kao i sa sodom bikarbonom.
Ostavite češnjak da se još jednom namače nekoliko sati, nakon čega ga treba izvaditi i posaditi. Štoviše, upotreba drvenog pepela pokazala je učinkovitost u zaštiti od štetnika. Također je preporučljivo uzgajati češnjak uz mrkvu ili celer unutar iste gredice.
Miris koji ispuštaju služi za tjeranje štetnika koji predstavljaju prijetnju češnjaku.
U svrhu prskanja, između ostalog, može se upotrijebiti napitak od duhana, pelina, koprive ili ljute paprike. Više detalja možete pronaći u priloženom videu OVDJE.
Uzgoj češnjaka na otvorenom može se odvijati u dvije različite sezone sadnje: proljeće i jesen. Češnjak koji se sije u proljeće razlikuje se od onoga koji se sadi u jesen i po veličini i po količini češnja.
Jesensku sortu karakterizira veća glavica i manji broj mahuna, za razliku od druge sorte koja ima manju glavicu, a isto tako manje mahuna. Bez obzira na to, obje sorte pokazuju usporedive zahtjeve prema tlu i nisu prikladne za uzgoj u tlima s kiselim pH.
Češnjak zahtijeva redovitu prihranu i može se saditi ručno ili uz pomoć strojeva.
Za sadnju se koriste veće mahune. Ključno je osigurati pravilno postavljanje unutar rupa, sa širim dijelom okrenutim prema dolje.
Iako položaj može biti donekle nagnut, obično se savjetuje da se češnjak ne sadi naopako, što je uobičajena pogreška koja se često pojavljuje tijekom mehaničke sadnje.
Češnjak dobiven iz konvencionalnih poljoprivrednih praksi može se koristiti u svrhu razmnožavanja.
Odaberite mahune koje su zdrave i bez oštećenja. Klijanje češnjaka događa se na temperaturama od 3 do 5 °C, dok je optimalna temperatura za učinkovit razvoj korijena 10 °C.
Zabilježena je površinska temperatura od 17 °C. Za uzgoj 1 ha češnjaka potrebno je oko 1000 kg sjemena.
U jesen se češnjak sadi na dubinu od 4 do 5 centimetara, au proljeće na dubinu od 2 do 3 centimetra. Ovisno o potrebi i praktičnosti, može se organizirati u trake ili redove.
Razmak između redova trebao bi biti 30 centimetara, a razmak između pojedinih mahuna u redu trebao bi biti od 10 do 12 centimetara.
Ako vremenski uvjeti dopuštaju, češnjak za jesensku berbu sije se u listopadu, a češnjak za proljetnu berbu u ožujku. Pridržavanje odgovarajućeg rasporeda sadnje ključno je za postizanje uspješnog prinosa.
Optimalno vrijeme za sadnju je početak ožujka.
Češnjak zahtijeva posebne uvjete uzgoja i, kao što je ranije spomenuto, nije preporučljivo uzgajati ga u kiselom tlu. Ipak, ako se nađete u takvim okolnostima, savjetuje se vapnenje u jesen prije sadnje češnjaka u proljeće.
Monokultura ima štetan utjecaj na češnjak; stoga se preporučuje izbjegavati sadnju nakon uzgoja drugih vrsta unutar iste botaničke obitelji.
- Preporuča se korištenje organskih metoda gnojidbe tla u proljeće, dok se mineralni dodaci mogu primijeniti u jesen. Istraživanja pokazuju da uporaba zgorelog stajnjaka pozitivno utječe na prinos i kvalitetu češnjaka.
Stoga je preporučljivo unijeti pregorjeli stajnjak tijekom jeseni u količini od 20-25 tona po hektaru. Uzgoj češnjaka zahtijeva kontinuirano plijevljenje gredica, provedbu strategija kontrole štetočina i, što je ključno, dosljedno navodnjavanje.
U slučaju lakših tala, standard navodnjavanja može iznositi čak 35 mm, s prosječnom količinom za svaki slučaj navodnjavanja obično između 20 i 30 mm. Naime, češnjak pokazuje značajne potrebe za vodom otprilike 10 dana nakon sadnje.
- Češnjak koji se bere u srpnju naziva se jesenskim, a onaj koji se bere u kolovozu proljetnim češnjakom. Nakon berbe ključno je češnjak odmah osušiti na zasjenjenom mjestu koje osigurava dovoljno provjetravanja.