Važno je biti oprezan pri primjeni bilo kojeg tretmana prerano nakon opekline, jer to može pogoršati bol i oteklinu zadržavanjem topline unutar opečene kože. Sunčeva svjetlost, kada je prekomjerna, ne uspijeva poboljšati privlačnost vaše kože ili postići željeni ten; nego predstavlja mogući problem – opekline od sunca.

Opekline od sunca manifestiraju se kao crvenilo kože, svrbež i osjećaj pečenja. Kako bi se izbjegla pojava kancerogene nijanse, preporuča se suzdržati se od dugotrajnog izlaganja suncu između 11 i 16 sati jer tada UV zrake postižu najveći intenzitet.

Ako je vaša koža već oštećena, preporučljivo je pridržavati se uputa dermatologa. Well and Good sugerira da dermatolozi visoko preporučuju aloe veru i kokosovo ulje za ublažavanje neugode opeklina od sunca i smanjenje ožiljaka izazvanih suncem.

Ipak, dr. Gita Jadav, cijenjena osnivačica FACET Dermatology, ističe važnost pravilne primjene kokosovog ulja. Stručnjaci su otkrili da primjena kokosovog ulja neposredno nakon opeklina može pogoršati bol i upalu zadržavanjem topline. Kako biste to izbjegli, preporuča se prvo koristiti aloe veru, a zatim nastaviti s kokosovim uljem za najbolji ishod. Ako ste zabrinuti zbog kože opečene od sunca, savjetuje se da se suzdržite od korištenja kokosovog ulja i umjesto toga odaberete aloe veru ili kremu za sunčanje za umirujuće olakšanje.

Bonus tekst:

Unutar članka skreće se pozornost na prisutnost šest različitih “elektrana” koje posjeduju izvanrednu sposobnost odbijanja komaraca s velikom učinkovitošću.

Opće je poznato da su komarci privučeni određenim mirisima koje ispušta ljudska koža, što dovodi do njihove neprestane potrage za krvlju. Međutim, brojne vrlo aromatične biljke pokazale su se uspješnim u odvraćanju komaraca, a da pritom ne uzrokuju nikakve neugodnosti našem osjetilu mirisa.

S dolaskom toplijeg vremena i pojavom komaraca, sada je idealno vrijeme za stjecanje znanja o tome kako spriječiti te iritantne ubode komaraca. Brojne su biljke prepoznate po svojoj impresivnoj sposobnosti odvraćanja ovih dosadnih kukaca. Melissa officinalis, poznatija kao matičnjak, biljka je rodoslovnih korijena u našim krajevima. Ova biljka sadrži eterična ulja koja se lako mogu nabaviti na lokalnim tržnicama ili u maloprodaji. Laganim drobljenjem lišća i ekstrahiranjem ulja, pojedinci mogu iskusiti zadovoljstvo nanošenja na svoju kožu.

Osim toga, postoje i drugi univerzalno priznati začini koji se mogu uzgajati i koristiti u istu svrhu. Kada se koristi izvana, nježni miris matičnjaka djeluje kao prirodna zaštita od komaraca. Osim toga, matičnjak je poznat po svojim izvanrednim umirujućim svojstvima i djelotvornosti kao antibakterijska biljka. Druga stavka na popisu je mačja metvica (ili Nepeta cataria), mirisna biljka koja sadrži spoj nepetalakton. Kada se primjenjuje lokalno, djeluje kao prirodni repelent za insekte, učinkovito držeći razne insekte, uključujući komarce, podalje.

Napokon imamo bosiljak, treću stavku na našem popisu. Bosiljak, omiljeni začin, ispušta miris koji učinkovito odbija komarce. Opsežna znanstvena istraživanja pokazala su da eterična ulja koja se nalaze u bosiljku posjeduju toksična svojstva koja su štetna za ličinke komaraca. Četvrta stavka na popisu je lavanda, moćna biljka poznata po svojstvima odbijanja komaraca. Lavanda se također pokazala učinkovitom protiv muha i moljaca. Iskorištavajući moćan miris mahuna lavande, imate mogućnost da ih strateški postavite u svoj životni prostor kako biste otjerali dosadne bube.

Ako se ovaj pristup pokaže neučinkovitim, uvijek se možete okrenuti nanošenju lavande izravno na kožu. U slučaju organiziranja događanja na otvorenom, vrijedi razmisliti o mogućnosti kontroliranog paljenja vatre unutar prethodno korištenog roštilja. Dodavanjem kadulje ili ružmarina u vatru pojačajte miris u svojoj okolini i držite komarce podalje. Sve dok se dim zadržava, ovi dosadni insekti držat će se na udaljenosti, zbog čega je ključno održavati vatru.

Šesta stavka na popisu je citronela, biljka poznata po svojim izvanrednim svojstvima tjeranja komaraca. Eterično ulje citronele lako možete nabaviti u biljnim drogerijama i trgovinama organskim proizvodima. Da biste maksimalno iskoristili njegove prednosti, jednostavno ga pomiješajte s prirodnim uljem za tijelo poput arganovog, bademovog ili kokosovog ulja i pažljivo umasirajte u kožu.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here