Dojmljivi vizualni materijali pronađeni na Instagram računu Marije Petronijević donose poruku koja nadilazi ono što se može zabilježiti u pisanom obliku. To se besprijekorno slaže s njezinim osobnim putovanjem kao glumice, osobito nakon njezine značajne transformacije nakon povratka u Visibabu.

Osvrćući se nazad na svoj početak  kao beračica jagoda u blizini Beograda, Marija Petronijević sada s velikim ponosom gleda na svoja postignuća dok se 2024. bliži kraju. Njena postignuća u uzgoju ovaca, posebno karačačke ovce, svjedoče o njenoj posvećenosti , trudu i zalaganju za ovaj posao.

Marija osigurava zdravlje svog stada nudeći uravnoteženu ishranu koja uključuje svakodnevnu ispašu uz uključivanje pšenične i ječmene trave koja opskrbljuje vitalne vitamine, minerale i vlakna. Na Instagramu je objavila da je sva hrana na bazi soje uklonjena s farme.

Osim toga, izrazila je svoju namjeru ugostiti dan otvorenih vrata, poželjeti dobrodošlicu svima koji su znatiželjni da izbliza promatraju rad i praksu farme. Glumica je oduševljena suradnjom s onima koji imaju slične ciljeve. U znak podrške, velikodušno je opskrbila višak organskog gnojiva za stanovnike Visibabe, Požege i okolnih sela, potičući uzgoj zdravih, organskih proizvoda.

Marija, koja nije samo izvanredna glumica već i predana humanitarka, svoju je predanost pokazala pomažući potrebitima svojom vrijednom zalihom ovčjeg gnoja koji se koristi u poljoprivredi. Shvaćajući da financijska ograničenja mogu spriječiti neke pojedince u pristupu prirodnom gnojivu, Marija je ljubazno predložila doniranje prikolice pune gnojiva svakom kućanstvu.

Također je izrazila razumijevanje za one koji bi se mogli osjećati neugodno prihvatiti takav dar, predloživši mogućnost zamjene. Dodatno, Marija je istaknula potrebu za kukuruzom i ječmom, ponudivši svoju pomoć u poslovima poput lakiranja automobila i raznih drugih poslova.

  • Njezino strastveno dijeljenje znanja i stručnosti dovelo ju je do cijenjene titule doktora poljoprivrede. Marija je velikodušno podijelila svoje tajne uspješnog uzgoja rajčica u šljunku, kao i metode uzgoja organskog bosiljka koje vješto koristi za izradu ukusnog domaćeg pesta. Bosiljak, svestrana biljka, poboljšava okus jela, pomaže u probavi bogate hrane i pomaže u sprječavanju kvarenja.

Kulinarski stručnjaci zagovaraju uključivanje bosiljka u recepte koji sadrže krumpir, kukuruz, cvjetaču i patlidžan. U području mediteranske kuhinje, bosiljak je neophodan za izradu umaka i preljeva za jela od tjestenine. Osušeni bosiljak, poznat po svom jačem okusu u usporedbi sa svježim, posebno je prikladan za upotrebu u varivima, povrću poput graška i graha, salatama i namazima.

Ova biljka, koja ima značajnu vrijednost u tradicionalnoj medicini, posjeduje izvanredna ljekovita svojstva. Koristi se u liječenju bolesti poput kašlja, problema s bubrezima, glavobolja i depresije. Osim toga, od bosiljka se može napraviti umirujući čaj koji pomaže u ublažavanju menstrualnih tegoba. Sok dobiven iz njegovih listova učinkovit je u liječenju prehlada, infekcija uha i problema s bubnjićima, a služi i kao osvježavajući tonik.

Osim toga, dokazano je da bosiljak može učinkovito smanjiti upalu mokraćnog sustava, ublažiti nesanicu, umiriti tjeskobu i potaknuti apetit. Dojiljama se savjetuje da piju čaj od bosiljka jer on potiče proizvodnju majčinog mlijeka. Da biste napravili ovaj blagotvorni napitak, jednostavno prelijte kipuću vodu preko osušenih listova bosiljka i ostavite ih da se kuhaju desetak minuta.

Savjetuje se svakodnevno konzumiranje ovog čaja, ali se nakon osam dana uzastopne konzumacije preporučuje dvotjedna pauza. Službena medicinska istraživanja pokazala su da svježi bosiljak može znatno ublažiti bolove u zglobovima, osobito kod artritisa. Stručnjaci sugeriraju da su svojstva lišća bosiljka usporediva s onima tableta diklofenaka.

  • Ključni spoj odgovoran za aromatične kvalitete bosiljka, a posebno ga ima u izobilju u azijskim sortama, je eugenol, koji igra ključnu ulogu u njegovim protuupalnim prednostima. Zbog njegovog sedativnog djelovanja, trudnice u ranoj fazi i dojenčad mlađa od šest mjeseci trebaju izbjegavati njegovu upotrebu.
Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here