Oglasi - Advertisement

Nadutost se ne smatra ozbiljnim problemom, ali može biti prilično neugodna, posebno ako se često javlja. Redovitom osjećaju nadutosti doprinose brojni uzročnici. U ovom ćemo članku istražiti što stručnjaci imaju za reći o ovoj pojavi.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nadutost tijekom menopauze uporan je problem brojnih žena, ali nema razloga za brigu – postoje prirodna rješenja za ublažavanje te nelagode! Mnogi ljudi imaju neugodan osjećaj nadutosti, koji može proizaći iz različitih čimbenika, uključujući loš izbor prehrane, unos hrane koja izaziva nadutost, nedostatak tjelovježbe, oslanjanje na brzu hranu, stres ili intoleranciju na hranu.

Nakon reklame spominje se da na nadutost utječu hormoni, što objašnjava zašto se brojne žene susreću s epizodama nadutosti tijekom menopauze. Ova faza uključuje promjene u ključnim ženskim spolnim hormonima, estrogenu i progesteronu, koji mogu negativno utjecati na tijelo.

U razgovoru s mbg, dr. Wendy Trubow objašnjava da neravnoteža progesterona, bila ona povišena ili smanjena, može dovesti do nadutosti kod žena. Tipično, dok su žene blizu menopauze, pad razine progesterona dovodi do ovog osjećaja nadutosti. Kako biste riješili ovaj problem, savjetuje se da liječnik provjeri razinu hormona.

Eden Fromberg, ginekologinja, ističe da svaka promjena ili poremećaj u razini hormona može utjecati na cjelokupno zdravlje. Ovaj proces počinje smanjenjem i eventualnim zaustavljanjem ovulacije, što rezultira nižim razinama progesterona. Posljedično, razine estrogena variraju, na kraju padajući ispod potrebnog praga za pojavu menstruacije. Tijekom menopauze, prekomjerno zadržavanje tekućine može rezultirati neugodnom nadutošću. Srećom, postoje različiti prirodni pristupi za ublažavanje ove nadutosti i poticanje uklanjanja viška vode.

Osnovni pristup u upravljanju zadržavanjem tekućine je povećati unos vode, a ne smanjiti ga. Prema Frobergu, ograničenje potrošnje tekućine može pogoršati nadutost i otežati probavu. Što se tiče prehrane, preporučuje se uravnotežen pristup.

Brojni čimbenici mogu dovesti do nadutosti, uključujući prerađenu hranu, hladna jela, proizvode koji izazivaju plinove, masnu hranu, gluten, kao i hranu s visokim udjelom šećera, slatkiše i rafinirane ugljikohidrate. Probavni mikrobiom, koji održava krhku ravnotežu organizama, neophodan je za jačanje našeg imunološkog sustava.

Fromberg naglašava važnost održavanja naše crijevne flore, koja je posebno osjetljiva na šećer, rafinirane ugljikohidrate i slatkiše. Kako biste poboljšali zdravlje crijeva, preporučljivo je ograničiti prerađene grickalice i slatke namirnice, dok u svoju prehranu uključite hranu bogatu probioticima poput kimchija, jogurta i kiselog kupusa.

  • Osim dodavanja ovih izvora probiotika, također bi moglo biti korisno istražiti specifične dodatke prehrani usmjerene na poboljšanje zdravlja crijeva. Još jedna korisna strategija za ublažavanje nadutosti je upravljanje razinama stresa. Stalni osjećaj da ste preopterećeni može negativno utjecati na vaše blagostanje. Kao što je primijetio Fromberg, “Nadbubrežne žlijezde ključne su za opskrbu jajnika krvlju i živcima, a ti endokrini organi prolaze kroz strukturne i hormonalne promjene.

Kako menopauza napreduje, nadbubrežne žlijezde postaju sve osjetljivije na stres zbog neadekvatne podrške. Različite tehnike mogu pomoći u učinkovitom upravljanju stresom i promicanju cjelokupnog zdravlja, uključujući redovito vježbanje, dovoljno sna, vježbanje vježbi disanja i davanje dovoljno vremena za odmor i oporavak. Iako je povremena nadutost tipična, ako se nastavi čak i ako se pridržavate zdravog načina života, preporuča se posjetiti liječnika kako bi se razmotrile druge mogućnosti liječenja.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here