Varičela, koju kod nas nazivaju i ovčije boginje, trenutno se ponovo pojavljuje u vrtićima u Beogradu. Spadajući u kategoriju osipnih groznica, varičela je izuzetno zarazna bolest. Obično se manifestira kao blago stanje koje se povlači samo od sebe bez ikakvih trajnih posljedica.
Međutim, osobe sa oslabljenim imunološkim sistemom mogu doživjeti negativne posljedice kao rezultat bolesti. Kako se navodi na web stranici Gradskog zavoda za javno zdravlje, infekcija se prenosi respiratornim putem, odnosno kapljicama koje sadrže nazofaringealni sekret. Osim toga, kontakt sa zaraženom osobom koja ima vidljive vezikule također može dovesti do prijenosa. Tipičan period inkubacije je oko 14-16 dana. Zaraznost počinje neposredno prije pojave simptoma velikih boginja i traje otprilike pet dana nakon pojave početnih vezikula. Kada se pojedinac oporavi od bolesti, razvija snažan i doživotni imunitet. Iako prvenstveno pogađaju djecu, mogu se razboljeti i odrasli koji nisu oboljeli od vodenih kozica u djetinjstvu.
Nedavni slučaj koji se odnosi na slavnu ličnost je glumica Ivana Dudić, koja je na Instagramu podijelila svoje iskustvo sa svojim pratiocima. Ivana je na Instagramu svojim prijateljima, braći i kumovima izrazila svoje trenutno stanje. Ona ih je uvjerila da je, uprkos tome što je u 32. godini dobila velike boginje, dobro i da se ničim ne brine. Međutim, brzo je priznala da je to laž i da joj trenutno nije dobro. Ipak, ostaje nada da će se oporaviti i povratiti svoju ljepotu. Kada se to dogodi, ona samouvjereno izjavljuje da će drugi biti u nedoumici kako se nositi s njom. Iako vodene kozice obično prolaze bez problema kod djece, uzrokujući samo malu nelagodu od svraba, iskustvo je znatno drugačije za odrasle. Razumljivo je zašto Ivana izražava svoje nezadovoljstvo, jer odrasli često imaju dugotrajne periode visoke temperature, uz primjetne promjene na koži i sluzokoži. Osim toga, postoji velika vjerojatnost razvoja sekundarnih bakterijskih komplikacija. Izolacija pacijenata, mirovanje u krevetu i simptomatska terapija su neophodni za liječenje varičele. Održavanje optimalne higijene ključno je kako bi se spriječila pojava sekundarnih infekcija u obliku plikova.
Savjetuje se svakodnevno kupanje blagom otopinom hipermangana za dezinfekciju kože. Prilikom sušenja važno je nježno apsorbirati tekućinu kako biste spriječili pucanje vezikula, kako savjetuje Stetoskop. Osim toga, svakodnevno nanošenje sterilnog talka na kožu pomaže u ublažavanju svraba i potiče isušivanje plikova. Za tretiranje sluzokože, posebno u usnoj šupljini, preporučuje se primjena antifungalnih sredstava i neutralnih dezinficijensa. Za blage slučajeve bolesti, medicinski tretman nije potreban.
Međutim, u težim slučajevima koriste se antipiretici, analgetici i metode rehidracije. Važno je napomenuti da se upotreba aspirina ne preporučuje jer može dovesti do razvoja Reyeovog sindroma. Za rješavanje bakterijskih komplikacija koriste se odgovarajući antibiotici, dok se za druge komplikacije primjenjuje specifična terapija. Osim toga, preporučuje se da se upoznate sa simptomima upale pluća i naučite kako ih razlikovati od simptoma obične prehlade.