Današnja rasprava se vrti oko intrigantne teme koja se odnosi na našu dobrobit, s posebnim fokusom na pluća. Kako proleće stiže, postaje ključno dati prioritet našem imunološkom sistemu, posebno kada je u pitanju respiratorni sistem. Stoga je naš glavni fokus danas važnost održavanja optimalnog zdravlja pluća.
Postoje slučajevi u kojima se bol u grudima i rebrima može povući bez intervencije ili uz minimalno liječenje, ali postoje i situacije koje zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć. Medical News Today je predstavio analizu faktora koji mogu doprinijeti bolovima u vezi s disanjem i ponudio smjernice za identifikaciju ovih stanja.
Upala pluća
Pneumonija, upala zračnih vrećica u plućima koja rezultira nakupljanjem tekućine ili gnoja, stanje je uzrokovano infekcijom, bilo da je gljivična, bakterijska ili virusna. Intenzitet upale pluća varira u zavisnosti od faktora kao što su starost i opšte zdravlje. Pogođeni mogu naići na nelagodu prilikom disanja, praćenu raznim drugim simptomima.
Kašalj
Kada osoba osjeti simptome kao što su kašalj, prisustvo sputuma, povišena tjelesna temperatura i otežano disanje, to ukazuje na ozbiljnu respiratornu bolest. Dodatni znakovi kojih treba biti svjesni su zimica, umor, pretjerano znojenje, ubrzan puls i moguća pojava pneumotoraksa.
Kolaps pluća
Kada se zrak infiltrira u prostor između zida grudnog koša i pluća, dolazi do stanja koje se naziva kolaps pluća. Ova pojava može povisiti pritisak u pleuralnoj šupljini, što rezultira kolapsom dijela ili cijelog pluća. Obično su za ovu pojavu odgovorne traume grudnog koša ili respiratorna stanja, poput tuberkuloze.
Uz pojačanu nelagodu u grudima koja se pogoršava disanjem ili kašljanjem, možete naići i na sljedeće simptome: nagli početak bola u grudima, osjećaj stezanja u grudima, otežano disanje i ubrzan rad srca. Osim toga, može biti prisutan osjećaj umora i prisutnost cijanoze. Pleuritis, upala pleure koja obuhvaća vanjski sloj pluća i oblaže grudnu šupljinu, obično se pripisuje infekciji koju izazivaju virus ili bakterija.
Osobe koje imaju ovu vrstu stanja često prijavljuju nelagodu u grudima pri udisanju, praćenu raznim dodatnim simptomima.
Osjećaj nelagode koja se proteže na ramena i leđa, zajedno s osjećajem daha.
Kostohondritis
Nelagodnost u grudima, različitog intenziteta, može nastati zbog upale u hrskavici koja povezuje prsnu kost i rebra, a ovaj osjećaj se može proširiti i na leđa. Iako je tačno porijeklo uglavnom nepoznato, potencijalni faktori koji mogu doprinijeti ovom stanju uključuju ozljedu grudnog koša, naporne vježbe, uporni kašalj ili čak infekciju u zglobu.
Oštećenje u predelu grudnog koša
Različiti faktori mogu doprinijeti razvoju traumatskih ozljeda grudnog koša, kao što su bavljenje sportom, podvrgavanje hirurškim zahvatima ili doživljavanje nezgoda koje uključuju pad sa značajne visine. Osim toga, pojedinci se mogu susresti s drugim simptomima, uključujući osjećaj nedostatka daha praćen nelagodom koja zrači u vrat ili leđa, kao i uočavanje modrica na zidu grudnog koša.