Žene u dobi od 45 godina i starije izložene su povećanom riziku od nedostatka specifičnih hranjivih tvari, bez obzira na njihov uobičajeni prehrambeni unos.

Žene doživljavaju niz promjena tijekom menopauze, od kojih se jedna odnosi na debljanje koje se može dogoditi bez obzira na promjene u prehrani ili načinu života. Kakvo je objašnjenje stručnjaka? Prema dijetetičarki Marijani Jakobson, brojne žene starije od 45 godina imaju povećani rizik od nedostatka određenih hranjivih tvari, čak i kada su im prehrambene navike dosljedne.

Ona preporučuje povećanje konzumacije lisnatog povrća, celera i cikle, navodeći da “to može dovesti do povećanja razine dušikovog oksida, koja se smanjuje u starijim godinama.

” Dodatno, Jakobson predlaže osiguravanje odgovarajućeg unosa magnezija, cinka, selena, joda, vitamina B i omega-3 masnih kiselina za tijelo.


Prema riječima Courtney Delpra, dijetetičarke s klinike Cleveland, jedna od najznačajnijih pogrešaka koje čine žene je nedovoljan unos kalorija.

Prema Delpri, “Pad razine estrogena obično se događa u srednjim 40-ima, što često rezultira smanjenjem mišićne mase. Zanemarivanje obroka može imati štetne učinke i na zdravlje i na izgled. Smatrajte svoj metabolizam vatrom; bez dovoljno goriva, Izgladnjivanje može negativno utjecati na metaboličke funkcije. Stoga je neophodno unositi dovoljan broj kalorija iz hrane bogate određenim mikronutrijentima.

Preporuča unos dovoljnih količina proteina, točnije između 20 i 30 grama po obroku. Stručnjaci ističu važnost ravnoteže u prehrambenoj praksi.

Prema dijetetičarki Jennifer Salib Haber, česta pogreška među ženama je pretjerano naglašavanje jednog jedinog aspekta prehrane. Dok se neke žene mogu koncentrirati na visokoproteinsku dijetu, druge mogu ograničiti ugljikohidrate do te mjere da ne uspiju konzumirati odgovarajuću količinu vlakana. Ovi pristupi su pogrešni; bitna je umjerenost.

“Od ključne je važnosti za žene otkriti metodu prihvaćanja hranjive prehrane koja je u skladu s njihovim stilom života, a pritom izbjegavati osjećaj krivnje. Režim prehrane trebao bi biti prilagodljiv, a ne vođen zamornim propisima koji diktiraju dopuštenu i zabranjenu hranu. Dopustite si olabavite svoje standarde i prihvatite ‘dovoljno dobar’ pristup, umjesto da težite nedostižnom savršenstvu”, zaključio je Haber.

BONUS :

Ginekologinja dr. Vanja Milošević pitala je nebinarnu osobu namjerava li ići ginekologu ili urologu, nakon čega je nastala rasprava. Tko su zapravo nebinarni pojedinci i koja je njihova populacija unutar naše nacije?

U kojim je zemljama dopušteno na službenim dokumentima označiti svoj spol kao X? Valerian Savić, nebinarni pojedinac i zagovornik ljudskih prava, uz ginekologa Vanju Milošević, gostovao je u Jutru na Prvoj, što je dovelo do rasprave potaknute jedinstvenim upitom – obraćaju li se nebinarni pojedinci urolozima ili ginekolozima. Voditeljica Marija Stamenić ubacila se pitanjem o seksualnoj orijentaciji nebinarnog gosta Valeriana Savića.

Valerian Savić: U svojoj individualnoj situaciji koristim “on”, “ona” i “oni”. Sve su zamjenice primjenjive i nije važno koja se koristi. Ključna stvar koju želim istaknuti je da nije zajamčen nikakav poseban tretman.

Bitno je nebinarne pojedince promatrati s istim poštovanjem koje se daje drugima. Primarno bi trebalo razmisliti o zamjenicama koje svaka osoba preferira. Možemo koristiti i muški i ženski oblik, kao i zamjenicu “ono”.

Nebinarni pojedinac utjelovljuje aktivističku potragu. Koncept nebinarnosti predstavlja potpunu slobodu u odabiru vlastitog identiteta i neograničeno osobno izražavanje. Nebinarno predstavlja identitet koji postoji između ili izvan kategorija muškog i ženskog.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here