Legitimnost meteoropatije kao prave bolesti naširoko je priznata, unatoč uobičajenom odbacivanju njezina utjecaja frazama poput “to je samo vrijeme, ne može utjecati na nas”. Oni koji pate od ovog stanja mogu doživjeti osjećaje slične mamurluku, popraćene osjećajem bolesti, a ključno je ne podcijeniti ozbiljnost ovih simptoma.

Doktorica Biserka Obradović, specijalistica opće prakse, daje uvid u definiciju meteoropatije i daje upute kako ublažiti simptome. Tijekom proteklih 15 godina znanstvenici su sve veću pozornost posvetili proučavanju učinaka čestih i naglih vremenskih promjena na ljudsko zdravlje.

  • Ti se učinci mogu kategorizirati kao primarni ili sekundarni, pri čemu primarni učinci obično ne predstavljaju značajne probleme, osim za pojedince koji već imaju postojeće bolesti, što može pogoršati njihove simptome.

Možete li mi, molim vas, dati opis simptoma? Dr. Obradović objašnjava da promjene vremena utječu na elektromagnetske valove koji potom djeluju na hipotalamus u mozgu. To zauzvrat izaziva otpuštanje hormona stresa iz hipofize i smanjenje endorfina, hormona koji se povezuju sa srećom. Posljedični simptomi uključuju nervozu, tjeskobu, glavobolju, vrtoglavicu, poremećaje spavanja, pretjeranu dnevnu pospanost, kao i nelagodu u mišićima i zglobovima.

U kojem trenutku treba potražiti liječničku pomoć? Osobama koje pate od kroničnih bolesti, posebno onima koji pate od kardiovaskularnih ili hipertenzivnih bolesti, preporučuje se da odmah potraže liječničku pomoć ako dožive bilo kakve nagle promjene u svom zdravstvenom stanju.

Ključno je priznati da nagle promjene vremenskih uvjeta mogu u znatnoj mjeri pogoršati njihov zdravstveni status. Posljedice meteoropatije nisu isključivo kod starije populacije; djeca također mogu iskusiti njegov utjecaj. Prema dr. Obradoviću, žene i djeca imaju veću razinu osjetljivosti. Kod djece se ta osjetljivost može manifestirati kao razdražljivost, nemir, loš san i poteškoće s koncentracijom.

Prijedlozi za ublažavanje simptoma: Dr. Obradović poziva na odustajanje od dugotrajnog ležanja u krevetu, potičući pojedince da potraže inspiraciju za izlazak na otvorenom i sudjelovanje u aktivnostima vezanim uz prirodu, poput šetnje. Ovaj jednostavan čin ima ogromnu vrijednost kao prirodni lijek. Dodatno, pušačima se savjetuje da smanje potrošnju cigareta zbog činjenice da svaka cigareta ima potencijal suziti krvne žile. Nadalje, svakodnevno hodanje od pet kilometara može potencijalno smanjiti potrebu za lijekovima za krvni tlak.

Za jačanje imunološkog sustava dr. Obradović preporuča u prehranu uključiti svježe namirnice, kao i voće i povrće koje je bogato esencijalnim mineralima poput magnezija, kalcija i cinka. Zaključujući svoja razmišljanja, naglašava da naše mentalno stanje čini nevjerojatnih 90 posto našeg cjelokupnog funkcioniranja. Usvajanjem pozitivnog načina razmišljanja imamo moć uvelike poboljšati svoje blagostanje i ublažiti razne simptome.

BONUS TEKST :

Izrada domaće maske od kvasca za vašu kosu može biti fantastičan način za poticanje rasta kose i jačanje njezine snage.

Kvasac, koji obiluje proteinima, vitaminima i mineralima, poznat je po svojoj sposobnosti da hrani i jača kosu. Kombiniranjem kvasca s drugim sastojcima možete povećati prednosti koje pruža. Ovdje je vodič korak po korak o tome kako napraviti vlastitu masku za kosu od kvasca.

Za pripremu recepta potrebno vam je:

20 g svježeg kvasca,

1 žlica toplog mlijeka, 1 žličica meda ili šećera i

1 žumanjak.

o želji možete dodati i dodatne sastojke kao što su ricinusovo ulje,

maslinovo ulje,

jogurt ili sok od aloe vere.

priprema: Kako biste napravili hranjivu masku za kosu, započnite zagrijavanjem mlijeka i dodavanjem meda ili šećera dok se ne otopi. Zatim dodajte svježi kvasac u mliječnu smjesu s medom ili šećerom i ostavite da fermentira na toplom mjestu 15-20 minuta, ili dok ne naraste. Nakon fermentacije umiješajte žumanjke u smjesu dok ne postane glatka.

Za dodatne prednosti, razmislite o dodavanju ricinusovog ili maslinovog ulja, jogurta ili soka od aloe vere. Nanesite masku na čistu, vlažnu kosu i pokrijte je plastičnom vrećicom i ručnikom kako biste dodatno zagrijali kosu.

Ostavite masku 50-60 minuta prije nego je isperete vodom i blagim šamponom, po mogućnosti onim koji ne sadrži sulfate. Alternativno, ako je maska ​​nanesena na prljavu kosu, možete je isprati s dva žumanjka. Koristiti: Kako biste pospješili ubrzani rast kose i kao mjeru predostrožnosti, nanesite masku jednom tjedno u ukupno 10-15 tretmana, osiguravajući pauzu od 3 mjeseca između svakog ciklusa.

Za koncentriraniji pristup obnovi oštećene kose, koristite masku dva puta tjedno tijekom 6-8 tjedana. Imajte na umu: kako biste osigurali razvoj gljivica kvasca i pružili maksimalnu korist za vašu kosu, potrebno je primijeniti toplinu (pomoću ručnika ili kape) dok nosite masku. Svaki miris koji se osjeti tijekom tretmana nestat će kada se kosa osuši. Redovita uporaba maske od kvasca može dati izvanredne rezultate u pogledu sjaja, gustoće i volumena kose. Ako tražite prirodni lijek za probleme s kosom, toplo se preporučuje uključivanje ove maske u vašu rutinu. U roku od dva mjeseca mogu se očekivati ​​primjetna poboljšanja u cjelokupnom zdravlju vaše kose.

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here