Za mnoge osobe ritual jutarnje kave je bitan. Pa ipak, jeste li ikada razmišljali zašto nakon kafe često idete u wc? Istraživači sa Sveučilišta u Teksasu istražili su ovaj fenomen i otkrili intrigantna otkrića.
Utjecaj kave na rad crijeva U ovoj studiji štakori su konzumirali kavu tijekom razdoblja od tri dana, što je dovelo do značajnog porasta aktivnosti mišića tankog crijeva. Ovo otkriće sugerira da kava ima stimulirajući učinak na probavni sustav, neovisno o sadržaju kofeina. Zanimljivo je da je čak i kava bez kofeina imala slične učinke, naglašavajući da kofein nije jedini čimbenik koji doprinosi ovoj pojavi.
Način na koji kava djeluje na tijelo pripisuje se njezinim kiselim karakteristikama, posebice klorogenskoj kiselini za koju se vjeruje da značajno pridonosi njezinom laksativnom učinku. Nakon konzumiranja kave, povećana razina želučane kiseline potiče rad probavnog sustava, što rezultira bržim i učinkovitijim pražnjenjem crijeva.
Zdravstvene implikacije konzumiranja kave često pokreću rasprave među stručnjacima. Poznata po svojim antioksidativnim svojstvima, kava može pomoći u prevenciji određenih vrsta raka. Unatoč tome, postoje posebne okolnosti koje zahtijevaju pažljivo razmatranje.
Utjecaj kave na želudac Pijenje kave bez ikakve hrane može dovesti do povećanja proizvodnje želučane kiseline, što može predstavljati probleme za osobe s gastritisom ili drugim gastrointestinalnim stanjima. To može dovesti do nelagode tijekom jela i problema s probavom.
Stručnjaci predlažu konzumiranje laganog međuobroka, poput kriške kruha, prije ispijanja kave kako bi se ublažile moguće nuspojave. Ova praksa može pomoći u smanjenju štetnih učinaka koje kava može imati na želudac i probavni sustav.
Iako kafa ima brojne blagotvorne učinke za tijelo, važno je znati optimalno vrijeme i načine njezine konzumacije kako biste spriječili moguće zdravstvene probleme. Istraživanja koja su u tijeku i razgovori sa zdravstvenim stručnjacima mogu vam pomoći da maksimalno iskoristite prednosti kafe, a svedete na najmanju moguću mjeru sve štetne utjecaje na zdravlje.
BONUS ČLANAK:
Za 1 dan nestao mi bol u koljenima i zglobovima-Možete ga sami napraviti!
Ovaj recept uključuje sastojke s visokim udjelom bromelaina, vitamina C, silicija i magnezija, koji pomažu u ublažavanju nelagode u koljenima i zglobovima, a također jačaju tetive i ligamente.
Iako se obično manifestira kod starijih osoba kao rezultat istrošenosti ligamenata i zglobova, loše držanje ili dugotrajno korištenje neprikladne obuće također mogu pridonijeti problemu. Srećom, postoji prirodni lijek koji može učinkovito ublažiti bol, bez obzira na uzrok.
Ovaj recept uključuje sastojke s visokim udjelom bromelaina, vitamina C, silicija i magnezija, koji pomažu ublažiti nelagodu u koljenima i zglobovima, a također jačaju tetive i ligamente. Sastojci: Jedna šalica vode, jedna šalica zobenih pahuljica, jedna šalica čistog soka od naranče, dvije šalice nasjeckanog ananasa, žličica cimeta, šaka zgnječenih badema i malo meda.
priprema: Zobene pahuljice stavite u lonac napunjen vodom i ostavite da se kuha nekoliko minuta. Nakon toga ostavite da se ohladi prije nego što ga prebacite u blender. Dodajte ananas, badem, cimet, sok od naranče i malo meda po želji.
Temeljito izmiješajte, dodajući malu količinu vode dok ne postignete željenu konzistenciju. Konzumirajte mješavinu svaki dan i bolovi će nestati, a rezultat će biti jači zglobovi, tetive i ligamenti. Već sljedećeg dana osjetit ćete značajno olakšanje.