Oglasi - Advertisement

Hipertenzija je progresivno rasprostranjeno pitanje, koje se uglavnom pripisuje pritisku suvremenog života. Ako ste poboljšani visokim krvnim pritiskom, vjerojatno je da već uzimate lijekove; međutim, jeste li razmatrali optimalno vrijeme za uzimanje tableta? Istraživanja pokazuju da vrijeme uzimanja lijekova može biti od vitalnog značaja i potencijalno spasonosno.

Sadržaj se nastavlja ispod oglasa

Nedavno istraživanje koje su proveli španjolski medicinski stručnjaci pokazuje da davanje lijekova za krvni pritisak uveče daje najefikasnije rezultate. Ova studija, koja je obuhvatila 19.000 pacijenata, otkrila je da su osobe koje su se održavale noćnog režima pokazale značajno bolju kontrolu krvnog pritiska i tijekom noći i tijekom dana.

„Vođa studije, dr Ramon Hermida, izjavio je da su pacijenti koji su lijekove davali noću imali niži krvni pritisak u odnosu na one koji su uzimali lijekove ujutru. Naše istraživanje je pokazalo da večernja primjena terapije smanjuje rizik od srčanog i moždanog udara za pedeset posto.

Prijedlog koji su iznijeli španjolski liječnici osporio je dr Andreas Zeiher, njemački specijalist i direktor kardiologije u Sveučilišnoj bolnici u Frankfurtu. On tvrdi da se antihipertenzivi ne smiju davati više. Dr Zeiher tvrdi da će, s obzirom na povećanu izloženost stresu i napetim okolnostima tijekom dana, ovi lijekovi dati veću učinkovitost kada se uzimaju ujutru. „Ovaj pristup osigurava da su pacijenti bolje zaštićeni od izvanrednih fluktuacija krvnog pritiska tijekom dana“, objašnjava dr Zeiher.

Na kraju, s obzirom na to da se faktori koji doprinose visokom krvnom pritisku mogu razlikovati među pojedincima, poželjno je da tražite uputstva od svog kardiologa u vezi sa najpogodnijim vremenom za početak lečenja.

Pored izazova određivanja odgovarajućeg vremena za davanje lijekova, nužno je prepoznati različite faktore koji utiču na dnevne fluktuacije krvnog pritiska. Krvni pritisak inherentno varira u ciklusima, obično dostižući najnižu tačku tijekom spavanja i progresivno raste kako se pojedinac budi i bavi se većom aktivnošću. Shodno tome, vrijeme liječenja može igrati ključnu ulogu u liječenju hipertenzije.

Dok se određeni liječnici zalažu za jutarnje terapijske sesije kako bi zaštitili pacijente od stresora sa kojima se susreću tijekom dana, važno je prepoznati da neki pojedinci doživljavaju uporni visok krvni pritisak noću, stanje koje se naziva fenomen „ne-dipper“. Za ove pacijente, davanje lijekova više može biti vrlo korisno, jer pomaže u smanjenju noćnog krvnog pritiska na prihvatljivu razinu, čime se smanjuje vjerojatnoća komplikacija. Pored toga, mora se uzeti u obzir specifična vrsta propisanih lijekova. Neki antihipertenzivni agensi posjeduju svojstva dugotrajnog djelovanja, održavajući učinkovitost bez obzira na vrijeme primjene, dok je drugima potreban precizan tajming da bi se postigli optimalni rezultati. Shodno tome, nužno je da se pacijenti dosljedno održavaju uputstava svojih liječnika i da modificiraju svoje planove liječenja na temelju svojih jedinstvenih zahtjeva i reakcija tijela na lijekove.

Neosporno je da se odgovarajuće vrijeme terapije može značajno poboljšati kvalitet života pacijenata sa hipertenzijom. Efikasnim usklađivanjem terapije sa fluktuacijama krvnog pritiska koje se javljaju tokom dana i noći, može se postići bolja kontrola simptoma, čime se smanjuje rizik od teških komplikacija, uključujući srčani ili moždani udar. Shodno tome, ključno je da svaki pacijent razumije svoje individualne potrebe i da se sarađuje sa svojim liječnikom kako bi se identificirao najprikladniji režim liječenja.

POKLANJAMO TI BESPLATNU KNJIGU!

Upiši svoj e-mail i preuzmi BESPLATNU knjigu 'Bogati otac, siromašni otac'! Saznaj kako korak po korak doći do finansijske slobode i izgraditi život iz snova!

Jedan klik do tvoje knjige i novih prilika!

Preporučujemo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here